زنان

بریتانیا برای آزادی نازنین زاغری ۴۰۰ میلیون پوند پرداخت می‌کند

روزنامه تلگراف فاش کرده که دولت بریتانیا در تلاش برای پرداخت ۴۰۰ میلیون پوند به ایران در قبال آزادی نازنین زاغری است. این پول قرار است به عنوان بدهی بریتانیا به ایران در یک معامله اسلحه در دهه ۷۰ میلادی پرداخت شود…
به گزارش دویچه وله، منابعی در دولت بریتانیا که نامشان فاش نشده به روزنامه تلگراف گفته‌اند که این دولت در حال آماده‌سازی انتقال ۴۰۰ میلیون پوند (۵۲۷ میلیون دلار) به ایران برای آزادی نازنین زاغری است.
در بریتانیا جوانب حقوقی این مسئله در دست بررسی است که آیا این پول را می‌توان در چارچوب معامله مورد مناقشه اسلحه بین تهران و لندن در دهه هفتاد میلادی به دولت ایران پرداخت یا نه.
دیپلمات‌ها به روزنامه تلگراف گفته‌اند که هیچ پرداختی نباید در ارتباط مستقیم با مورد نازنین زاغری صورت بگیرد. نازنین زاغری راتکلیف مدیر پروژه بنیاد خیریه تامسون رویترز، در ایران به اتهام جاسوسی به پنج سال زندان محکوم شده است. او این اتهام را رد کرده است. سال گذشته درخواست وکیل او برای آزادی موکلش به قید وثیقه از سوی دادگاه انقلاب رد شد.
پیشتر گفته شده بود که بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا قرار است تا پیش از پایان سال جاری میلادی، با «پیشنهادهایی» برای آزادی خانم زاغری به ایران سفر کند.
دولت بریتانیا همچنین اعلام کرده که می‌خواهد برای آزادی این شهروند بریتانیایی -ـ ایرانی، او را تحت پوشش دیپلماتیک قرار بدهد. این گزینه می‌تواند به آزادی نازنین زاغری کمک کند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا