زحمتکشان

تلاش جهانی برای نجات جان محمود صالحی و رضا شهابی

اتحادیه جهانی کارگران صنعتی (اینداستریال) و همچنین سندیکاهای فرانسوی از مقامات ایران خواسته اند محمود صالحی و رضا شهابی را بی درنگ آزاد کنند و حقوق بنیادی کارگران در ایران را به رسمیت بشناسند…

به گزارش اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران، والتر سانچز، دبیر کل اینداستریال در نامه‌ای به تاریخ ۱۵ نوامبر/۲۴ آبان نسبت به وضعیت فعالان کارگری زندانی در ایران ابراز نگرانی کرده است. در نامه دبیر کل اینداستریال اشاره شده است که تنها ۳۰ درصد قلب محمود صالحی کار می‌کند و در صورت تداوم زندان جان او در معرض خطر جدی قرار خواهد داشت. او با غیرانسانی خواندن رفتار حکومت با رضا شهابی و محمود صالحی، خواهان آزادی فوری آن‌ها شده‌است.

محمود صالحی، فعال کارگری روز ۶ آبان در حالی که از بیمارستان عازم خانه بود، توسط چهار مامور لباس شخصی دستگیر شد و به زندان انتقال یافت. او در زندان به حمله قلبی دچار و به بیمارستان منتقل شد. اما با وجود وعده دادستانی برای آزادی صالحی به قید وثیقه، مسوولان زندان مانع آزادی او شدند و صالحی به زندان بازگردانده شد.

رضا شهابی، عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد نیز در مرداد ماه مجددا دستگیر و به گذراندن سه سال حبس محکوم شد. او اعتصاب غذای ۵۰ روزه خود را با وعده مقامات امنیتی مبنی بر رسیدگی به خواست‌هایش شکست اما درحالی که بیمار است، همچنان در زندان به سر می‌برد.
نامه ی سندیکاهای فرانسوی
پنج سندیکای بزرگ کارگری فرانسه نامه ی خود را خطاب به علی خامنه ای رهبر حکومت اسلامی نوشته و هشدار داده اند که سندیکالیست ایرانی، محمود صالحی، در خطر مرگ قرار دارد.
به گزارش همبستگی سوسیالیستی با کارگران ایران – فرانسه و اتحاد بین المللی درحمایت از کارگران در ایران – پاریس، در نامه ی سندیکاهای فرانسوی شامل CFDT ،CGT، FSU، Solidaires و UNSA تحت عنوان «یک سندیکالیست در خطر مرگ»، خطاب به خامنه ای چنین آمده است:
سازمان های سندیکایی فرانسوی س اف د ت، س ژ ت، اف اس او، سولیدر، او ان اس آ، توجه شما را نسبت به وضعیت محمود صالحی، یک رهبر سندیکایی که در زندان در خطر مرگ قرار دارد، جلب می کند.
در سپتامبر ۲۰۱۵ محمود صالحی به ۹ سال زندان تعلیقی محکوم شده بود. او در روز شنبه ۲۸ سپتامبر هنگامی که از بیمارستان به خانه اش باز می گشت توسط چهار مأمور امنیتی در لباس شخصی دستگیر و مستقیما به دادگاه شهر سقز در استان کردستان برده می شود. خاطر نشان می شویم که صالحی مجبور است که دو بار در هفته برای انجام دیالیز کلیه به بیمارستان مراجعه کند. در دادگاه دادستان به او می گوید که محکومیت اولیه اش به یک سال زندان تبدیل شده است که به فوریت باید اجرا شود. او را بلافاصله از دادگاه به زندان مرکزی شهر سقز منتقل می کنند.
محمود صالحی از بیماری کلیوی و نارسایی قلبی وخیمی رنج می برد که همگی ناشی از شرایط زندان سال ۲۰۱۵ و فقدان مراقبت های پزشکی و درمانی در زندان بودند. در ۳ نوامبر در پی یک حمله قلبی در زندان، صالحی را به بیمارستان امام خمینی شهر سقز منتقل می کنند. پزشگان معالج وابسته به زندان گفته اند که صالحی باید تحت درمان دائمی قرار گیرد و از این رو نباید به زندان بازگردانیده شود.
در حال حاضر صالحی در زندان از معالجات و مراقبت های درمانی لازم برخوردار نیست و وضعیت سلامتی اش بسیاروخیم است. لذا انتقال ‏فوری و بدون فوت وقت او به بیمارستانی در خارج از زندان امری ‏مبرم و اجتناب ناپذیر است.‏‎
حبس صالحی، نظیر حبس دیگر کارگران زندانی تخطی از حقوق بشر و آزادی های اساسی سندیکایی است. جمهوری اسلامی ایران، به عنوان یک عضو سازمان جهانی کار، نشان داده که تعهدات خود در چارچوب توافق نامه های بین المللی سازمان جهانی کار، به ویژه حق کارگران ایران در ایجاد تشکلات مستقل را مراعات نمی کند.
ما، سندیکاهای فرانسه، لغو محکومیت های غیرعادلانه که مغایر با آزادی ها و حقوق اساسی بوده و نیز آزادی فوری و بی قید و شرط همه فعالان دربند که به خاطر فعالیت های سندیکائی و دفاع از حقوق به حق مزدبگیران زندانی شده اند، به خصوص رضا شهابی و اسماعیل عبدی، را خواستاریم.
ما از دولت ایران می خواهیم که معالجات و مراقبت های درمانی مناسب و شایسته محمود صالحی را تضمین کرده و هم چنین شرایط آزادی فوری و بی قید و شرط او را فراهم آورد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا