گوناگون

اسرائیل آماده‌ی همکاری با عربستان علیه ایران

رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل در گفت‌وگو با یک رسانه‌ی عربستان، ایران را “بزرگترین تهدید در منطقه” خواند. گادی آیزنکوت می‌گوید اسرائیل و عربستان سعودی منافع مشترک زیادی دارند و می‌توانند در زمینه‌های گوناگون همکاری کنند.
گادی آیزنکوت، رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل، در اقدامی بی‌سابقه و برای نخستین بار با یک رسانه‌ی عربستان سعودی گفت‌وگو کرد و به تشریح زمینه‌های همکاری‌های مشترک دو کشور پرداخت.

روزنامه اینترنتی “ایلاف” عربستان پنج‌شنبه (۱۶ نوامبر/ ۲۵ آبان) به نقل از آیزنکوت نوشت اسرائیل برای مقابله با افزایش نفوذ ایران در منطقه آماده همکاری با ریاض است.

رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل می‌گوید که کشورش آماده است با “کشورهای میانه‌رو عرب” به تبادل تجربه بپردازد. او همچنین از آمادگی اسرائیل برای “تبادل اطلاعات” به منظور خنثی کردن طرح ایران برای کنترل خاورمیانه خبر داد.

همکاری اسرائیل و عربستان و شماری دیگر از کشورهای عربی در حالی رو به افزایش است که تل‌آویو و ریاض همچنان با یکدیگر روابط دیپلماتیک رسمی برقرار نکرده‌اند.

رقابت عربستان و ایران برای تسلط بر منطقه از مدت‌ها پیش روابط دو کشور را بسیار متشنج کرده و تهران و ریاض را در مناطقی چون سوریه، عراق، یمن، لبنان و بحرین رویاروی هم قرار داده است.

اسرائیل به ویژه از افزایش توان نظامی شبه‌نظامیان حزب‌الله در جنوب لبنان و در نزدیکی مرزهای این کشور بسیار نگران است. سعد حریری، نخست وزیر لبنان، حدود دو هفته پیش به طور غیر منتظره استعفا داد و ایران و نیروهای تحت حمایتش در لبنان را متهم کرد که اداره کشور را غیرممکن کرده و عامل بی‌ثباتی در تمام منطقه هستند.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا