زحمتکشان

بازنشستگان ذوب‌آهن ۵۴ روز بدون حقوق – با سیلی صورت‌مان را سرخ نگه می‌داریم

پیرمردی از بازنشستگان ذوب‌آهن اصفهان که با شروع مشکلات این کارخانه در سه سال گذشته گاه به گاه برای اطلاع‌رسانی از وضعیت همکارانش به تحریریه «اعتماد» می‌‌آید، دیروز هم آمد تا از تاخیر ۵۴ روزه در پرداخت حقوق بازنشستگان ذوب‌آهن خبر دهد. حدود یک ماه پیش هم این بازنشستگان در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق شهریورماه‌شان مقابل ساختمان استانداری اصفهان تجمع کرده بودند. با این حال مشکلات این بازنشستگان همچنان ادامه دارد و آنها هنوز قریب به دو ماه است هیچ درآمدی نداشته‌اند. این در حالی است که هر بار از سوی مسوولان اعلام می‌شود مشکلات این بخش به زودی رفع و رجوع می‌شود. جمعیتی که  بعد از خصوصی‌سازی، بیمه‌شان دستخوش تغییر شد و پیمانکار جدید اعلام کرد که به خاطر استفاده از بیمه سلامت نیازی به بیمه کردن بازنشستگان نمی‌بیند. «اصلان جعفری دودران» بازنشسته ذوب‌آهن اصفهان روز گذشته مجددا به تحریریه «اعتماد» آمد تا از عدم پرداخت حقوقی بگوید که بازنشستگان ذوب‌آهن را به گدایی و دستفروشی انداخته است…

چند ماه است که حقوق‌تان واریز نشده است؟

از ابتدای مهر هنوز هیچ حقوقی برای‌مان واریز نشده البته فیش حقوقی در اختیارمان هست ولی مهم عدم پرداخت است؛ یعنی ۵۵ روز است که حقوق نگرفته‌ایم. اکثر بازنشستگان سرپرستی چند سر عائله را به عهده دارند. حقوق نگرفتن یک بازنشسته به معنی بی‌پولی حداقل پنج نفر است. ده‌ها هزار نفر کارگر بازنشسته ذوب‌آهن در این سال‌ها که حقوق‌مان با تاخیرهای چند ماهه پرداخت می‌شود، با سیلی صورت‌مان را سرخ نگه داشته‌‌ایم.

از دوستان دیگر بازنشسته که حقوق دریافت نکرده‌اند خبری دارید ؟

در بین دوستان و همکارانم، ١٢ نفر را می‌شناسم که دستفروشی می‌کنند. وضعیت بازنشسته‌های ذوب‌آهن خوب نیست البته این وضعیت شامل حال بازنشسته‌های فولاد مبارکه هم می‌شود. این در حالی است که ما همه بازنشسته‌هایی هستیم که از سال ۴٧ تا ۶۶ در کارخانه ذوب‌آهن اصفهان کار کرده‌ایم. از روزی که روس‌ها سنگ بنای ذوب‌آهن را گذاشته‌اند ما در ذوب بودیم این درست نیست که بعد از این همه سال برای گرفتن حقوق بازنشستگی‌مان هم با مشکل مواجه باشیم. مشکلات بیمه‌ای کارگران که از یک سال پیش شروع شده است زندگی کارگران را دچار آشوب کرده است. ظاهرا دفترچه بیمه این کارگران بعد از چندین ماه توقف (به دلیل پرداخت نشدن حق بیمه از سوی کارفرما) از ابتدای سال تمدید می‌شود اما اعتبار کوتاه‌مدت این دفترچه‌ها خانواده‌های بازنشستگان را نگران قطع قریب‌الوقوع بیمه‌شان کرده است.

مشکل بیمه‌تان به کجا رسید ؟

همچنان این مشکل ادامه دارد و هر چند ماه یک‌بار مجبور هستیم به اداره بیمه مراجعه کرده و مهر تمدید ماهانه برای‌مان بزنند این در حالی است که من کارگر ٣٠ سال در یکی از سخت‌ترین مشاغل کار کرده‌ام و حقم نیست در زمانی که قاعدتا باید دوران آسودگی‌ام باشد برای گرفتن مسلم‌ترین حقم (مستمری و بیمه) سرگردان سازمان‌های دولتی شوم.

در مورد مشکلات‌تان به سراغ مراکز دولتی و سازمان‌ها نرفته‌اید؟

چرا بازنشستگان تصمیم‌گرفته‌اند اگر حقوق‌ها تا چند روز آینده پرداخت نشود، صدای اعتراض‌مان را به گوش مجلسی‌ها برسانیم.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا