گوناگون

الاخبار: فرزندان حریری در گروگان عربستان هستند تا افشاگری نکند

پس از کش و قوس های فراوان و رفت و آمدهای مقامات پاریس به ریاض، سرانجام سعد الحریری نخست وزیر مستعفی لبنان عازم فرانسه شد.

 به گزارش تابناک،  هواپیمایی که حامل سعد حریری، نخست وزیر لبنان و همسرش بود امروز در فرودگاه پاریس بر زمین نشست این در حالی است که هیات لبنانی حاضر در پاریس منتظر ورود حریری به این شهر هستند.

قرار است حریری در این سفر با امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه دیدار و گفتگو کند.

رئیس‌جمهوری فرانسه گفته است، از حریری به عنوان نخست وزیر لبنان استقبال می‌کند و انتظار دارد بعد از آن حریری ظرف چند روز یا چند هفته به  بیروت بازگردد.

پیش از این حریری در صفحه توییتر خود نوشته بود که شایعات مبنی بر اینکه او اجازه خروج از عربستان را ندارد،‌ صحیح نیست. نخست‌وزیر مستعفی لبنان همچنین اعلام کرده بود که در مسیر فرودگاه ریاض است.

نخست وزیر مستعفی لبنان افزود: اقامت من در عربستان به منظور رایزنی درباره آینده اوضاع لبنان و روابط آن با کشورهای عربی دیگر بود.

همزمان جبران باسیل وزیر خارجه لبنان روز جمعه گفت: انتظار داریم حریری بعد از سفر به پاریس جمعه آینده به کشور بازگردد.

وی تاکید کرد، هدف اصلی اکنون بازگشت او به کشور بدون هیچ محدویتی در زمینه آزادی‌اش است.

وزیر خارجه لبنان تصریح کرد: حریری باید در لبنان باشد تا تصمیم بگیرد که استعفا می‌کند یا نه. امیدواریم حریری بعد از بازگشت به لبنان در صحنه سیاست بماند.

تماس تلفنی حریری با رئیس جمهور و اعلام زمان بازگشت
منابع رسمی در لبنان اعلام کردند که سعد حریری به رئیس جمهور کشورش اطلاع داده که روز چهارشنبه به بیروت بازمی‌گردد.

خبرگزاری رسمی لبنان اعلام کرد که سعد حریری، نخست وزیر مستعفی لبنان در تماسی با میشل عون رئیس جمهوری و نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان به آنها تاکید کرده که چهارشنبه و پیش از مراسم روز استقلال لبنان به کشور بازمی‌گردد و در مراسم روز استقلال حضور می‌یابد.

حریری به محض ورود به پاریس، علاوه بر میشل عون با برخی دیگر از مقامات کشورش از جمله نبیه بری، رئیس پارلمان، نهاد مشنوق، وزیر کشور و خالد حریری رئیس دفترش تلفنی گفت‌وگو کرد.

هنوز مشخص نیست که آیا حریری هنوز بر تصمیم خود برای استعفا اصرار دارد و یا پس از بازگشت به کشورش از این تصمیم بازمی‌گردد.

 لازم به ذکر است که حریری تا زمانی که در عربستان به سر می برد هیچ تماسی با مقامات لبنانی برقرار نکرده بود. این مسئله به خوبی نشان می دهد که وی در عربستان محدودیت های ارتباطی و شخصی زیادی داشته است.
گروگان گرفتن فرزندان حریری
 روزنامه الاخبار لبنان در گزارشی فاش کرد دو فرزند سعد حریری، پدر و مادر خود را در سفر به پاریس همراهی نمی کنند و در ریاض عربستان مانده اند.

این روزنامه در گزارشی با عنوان «حریری ریاض را بدون خانواده خود ترک کرد؛ آزادی مشروط» نوشت: سعد حریری روز یکشنبه در مصاحبه ای تلویزیونی یکشنبه هفته گذشته و در اشاره به خطراتی که وی را تهدید می کند گفت من خانواده دارم؛ اما تمام اعضای خانواده سعد حریری ریاض عربستان را به همراه او ترک نکردند. لارا العظم، همسر حریری وی را در سفر به فرانسه همراهی کرده و پسر ارشد وی که حسام نام دارد و در انگلیس تحصیل می کند، روز گذشته برای استقبال از پدرش به پاریس رفته است. اما باقی ماندن دو فرزند حریری در ریاض شبیه به شروطی است که برای یک بازداشتی، پس از صدور حکم آزادی گذاشته می شود.

الاخبار در ادامه نوشت: این مسأله ( همراهی نکردن تمامی اعضای خانواده حریری با وی) را یک منبع فرانسوی به میشل عون، رئیس جمهور لبنان اطلاع داد و این مسأله سبب ناراحتی وی شد. میشل عون که پیشتر اعلام کرده بود حریری در عربستان در بازداشت است، خواستار خروج وی به همراه خانواده اش شده بود.

الاخبار همچنین در ادامه آورده است: میشل عون و نبیه بری، رئیس مجلس لبنان و رهبران جریان المستقبل تصمیم گرفته اند جشن استقلال را که قرار است روز چهارشنبه برگزار شود، در صورتی که حریری حضور نداشته باشد، برگزار نکنند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا