گوناگون

سعد حریری استعفایش را به‌طور موقت پس گرفت

سعد حریری که بیش از دو هفته پیش غافلگیرانه در ریاض از نخست‌وزیری لبنان استعفا داده بود اعلام کرد که به درخواست میشل عون، رئیس جمهوری این کشور استعفای خود را به حالت تعلیق در می‌آورد…
سعد حریری در مراسم هفتادو‌چهارمین سال استقلال لبنان در بیروت ـ چهارشنبه ۲۲ نوامبر / یکم آذر

به گزارش زمانه،سعد حریری که شب گذشته به بیروت بازگشت تا در جشن سالگرد استقلال لبنان شرکت کند امروز، چهارشنبه ۲۲ نوامبر / یکم آذر گفت با میشل عون و نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان دیدار کرده است.

حریری درباره این دیدار گفت: «من با رئیس جمهور در مورد استعفایم صحبت کردم. او به من گفت قبل از ارائه آن به‌منظور مشاوره بیشتر دست نگه دار و من این درخواست را پذیرفتم.»

او با بیان این‌که با میشل عون و دیگر رهبران سیاسی لبنان مذاکره خواهد کرد، اظهار امیدواری کرد که همه بتوانند راهی برای خروج از شرایط کنونی بیابند.

میشل عون پیش از این گفته بود که استعفای سعد حریری را نمی‌پذیرد و او باید به لبنان بازگردد و دلایل خود را ارائه دهد.

سعد حریری شنبه ۴ نوامبر / ۱۳ آبان در سفرش به ریاض به‌طور غیرمنتظره از طریق تلویزیون عربستان سعودی استعفای خود را از سمت نخست‌وزیری لبنان اعلام کرد. او گفته بود به دلیل دخالت حزب‌الله لبنان و ایران در کار دولت لبنان و کشورهای عربی منطقه استعفا می‌دهد.

استعفای ناگهانی حریری در ریاض موجب شد تا گمانه‌زنی‌هایی در مورد فشار حکومت سعودی بر حریری به‌منظور اعلام استعفایش منتشر شود. پس از آن خبرهایی مبنی بر حصر حریری در عربستان سعودی نیز منتشر شد و حتی میشل عون گفت عربستان سعودی حریری را به «گروگان» گرفته است، اما حریری و دولت سعودی این خبرها را تکذیب کردند.

استعفای حریری همچنین به‌عنوان بخشی از جنگ نیابتی عربستان سعودی و ایران در منطقه ارزیابی شد.

سعد حریری پس از دیدار با رئیس جمهوری و رئیس پارلمان لبنان گفت حاضر است با جریان‌های سیاسی لبنان به‌شکل جدی بر سر منافع ملی کشور گفت‌وگو کند. او البته نامی از حزب‌الله لبنان نبرد.

حریری همچنین تأکید کرد که لبنان باید در بحران‌های منطقه‌ای سیاست بی‌طرفی خود را حفظ کند و راه حفظ کشور نیز دوری از آشوب‌های منطقه است.

سعد حریری که شنبه گذشته از ریاض به پاریس رفته و با امانوئل مکرون، رئیس جمهورفرانسه مذاکره کرده بود، روز گذشته سه‌شنبه ۲۱ نوامبر / ۳۰ آبان، پاریس را به مقصد قاهره ترک کرد و پس از گفت‌وگو با عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر ساعاتی بعد به بیروت پرواز کرد و قبل از هر کار بر سر مزار پدرش رفیق حریری رفت که در سال ۲۰۰۵ در یک انفجار مشکوک کشته شده بود. شماری از لبنانی‌ها هم همزمان با بازگشت حریری، در خیابان‌های بیروت به جشن و شادمانی پرداختند.

سعد حریری صبح چهارشنبه با چهره‌ای که گاهی جدی بود و گاهی خندان، در کنار میشل عون و نبیه بری در مراسم رژه نظامی به‌مناسبت هفتادو‌چهارمین سال استقلال لبنان از فرانسه شرکت کرد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا