گوناگون

دو شرکت آلمانی متهم به مشارکت در جعل اسکناس برای سپاه قدس

وزارت خزانه‌داری آمریکا دو شرکت آلمانی را به اتهام تامین تجهیزات جعل اسکناس برای استفاده سپاه قدس ایران مورد تحریم قرار داد. این دو شرکت از دادن هرگونه توضیحی در این باره به دویچه‌وله خودداری کرده‌اند.

ماجرا از یک بیانیه شروع شد؛ بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا که روز دوشنبه ۲۰ نوامبر (۲۹ آبان) منتشر شد. در این بیانیه نام دو شرکت آلمانی مستقر در فرانکفورت برده شده که مورد تحریم وزارت خزانه‌داری قرار گرفته‌اند.

این دو شرکت “فورنت تکنیک” ForEnt Technik و “پرینتینگ تریدینگ سنتر” Printing Trading Center نام دارند و متهم هستند که تجهیزاتی به منظور چاپ اسکناس جعلی به دو شرکت و دو فرد ایرانی فروخته‌اند. این اسکناس‌های جعلی مورد استفاده سپاه قدس، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران قرار گرفته است.

شرکت پرینتینگ تریدینگ سنتر، یک شرکت مشاوره صنعتی برای صادرات ماشین‌آلات صنعت چاپ واقع در فرانکفورت است. این شرکت در سال ۲۰۰۴ تاسیس شده اما در سایت آن نوشته شده که ۳۰ سال تجربه در زمینه ماشین‌های چاپ دارد. مدیرعامل این شرکت یک ایرانی به نام م. حاذق‌نژاد است. مسئول بخش فروش و دو مسئول بخش فروش ماشین‌آلات دست دوم نیز ایرانی هستند.

 

در تماس تلفنی با آقای منوچهری مسئول بخش فروش این شرکت، او به دویچه‌وله گفت که خبر منتشرشده یک “پروپاگاندای سیاسی” از سوی رسانه‌هاست و به زودی این مسئله روشن می‌شود و تا آن زمان او هیچ حرفی برای گفتن ندارد.

تلاش‌های مکرر ما برای تماس با آقای حاذق‌نژاد نیز بدون نتیجه ماند.

شرکت فورنت تکنیک نماینده تعدادی شرکت اروپایی است که  تامین کننده مواد اولیه مختلف، ماشین آلات، اپلیکیشن و تولید کنندگان اوراق امنیتی هستند. آنگونه که در سایت این شرکت نوشته شده، تمرکز اصلی فعالیت آن بر خاورمیانه است و در آنجا با همکاری شریک‌های اروپایی‌اش پروژه‌های زیادی انجام داده است.

در تماس تلفنی با شرکت فورنت تکنیک پس از شنیدن پرسش دویچه‌وله، شخص پاسخگو ارتباط تلفنی را قطع کرد و دیگر به تلفن‌های ما جواب نداد. تا لحظه انتشار این گزارش پاسخی هم به ایمیل‌هایی داده نشده که به این دو شرکت زده شده است.

شرکت پرینتینگ تریدینگ سنتر، یک شرکت مشاوره صنعتی برای صادرات ماشین‌آلات صنعت چاپ است
دویچه وله فارسی
Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا