گوناگون

افزایش معکوس نان سنگگ از ۱۵۰۰ تومان به ۹۲۰ تومان!؟

گفتنی اینکه بسیاری از قیمت‌های جدید در حالی اعلام شده که عملا فقط روی کاغذ است و مسوولان هیچ توجهی به واقعیت‌های موجود در بازار ندارند! برای مثال، در اغلب نانوایی‌های تهران مدتهاست نان سنگگ با قیمت‌هایی بین ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان به مردم عرضه می‌شود به همین دلیل، در فضای مجازی، افزایش نرخ نان بازتاب وسیعی داشته و بسیاری از کاربران به تمسخر قیمت‌گذاری مسوولان پرداخته‌اند.

براساس بخشنامه ستاد تنظیم بازار و مجوز اتاق اصناف ایران، نرخ انواع نان سنتی (تافتون، لواش، سنگک و بربری) از یک آذرماه حداکثر ۱۵ درصد افزایش یافت. این گزارش می‌افزاید: پس از تعیین نرخ نان که روز گذشته با برگزاری جلسه‌ای در استانداری استان تهران و با حضور مسئولان اتاق انصاف تهران انجام شد، مقرر شد تا افزایش قیمت نان در استان تهران پس از تدوین و ابلاغ نرخ‌نامه جدید، به واحدهای صنفی در روز چهارشنبه به اجرا درآید.

براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، برای افزایش ۱۵ درصدی قیمت نان در استان تهران، در صورتی که نانوایی‌ها افزایش تا سقف ۱۵ درصد را در قیمت نان سنتی قبل از تاریخ ۴ آذرماه ۹۶ اعمال کنند، تخلف نیست، اما اتاق اصناف تهران برای ایجاد هماهنگی و یکپارچگی در اجرای بخشنامه ستاد تنظیم بازار اعلام کرده است که افزایش نرخ نان به صورت رسمی پس از ابلاغ نرخ‌نامه‌ها به نانوایی‌های سنتی سراسر استان تهران اجرا شود.

در استان تهران حدود ۹ هزار واحد صنفی نانوایی وجود دارد که ۲۰ درصد آن آزادپز است، همچنین در شهر تهران ۳۲۰۰ واحد صنفی نانوایی موجود است که ۸۰ درصد آن دولتی‌پز و ۲۰ درصد آزادپز است. براساس این گزارش، قیمت نان بربری از ۶۵۰ به ۷۵۰ تومان، نان تافتون از ۴۰۰ به ۴۶۰ تومان، نان سنگک از ۸۰۰ به ۹۲۰ تومان و نان لواش از ۲۱۰ به ۲۴۰ تومان افزایش می‌یابد.

به گزارش بهار نیوز در بخشنامه اتاق اصناف ایران که به رؤسای اتاق اصناف تهران ابلاغ شده آمده است که نظارت مستمر بر ارتقای کیفیت به منظور کاهش ضایعات نان و احترام به مطالبات مصرف‌کنندگان همراه با افزایش نرخ مصوب نان مورد انتظار است. در این بخشنامه، وزن چانه خمیری نان بربری ۵۱۰ گرم، تافتون ۲۳۰ گرم، لواش ۱۴۰ گرم و سنگک ۶۵۰ گرم عنوان شده است. همچنین قیمت هر کیلو آرد برای نانوایی‌های سنتی ۶۶۰ و برای نانوایی‌های صنعتی ۹۰۰ تومان است.

* گفتنی اینکه بسیاری از قیمت‌های جدید در حالی اعلام شده که عملا فقط روی کاغذ است و مسوولان هیچ توجهی به واقعیت‌های موجود در بازار ندارند! برای مثال، در اغلب نانوایی‌های تهران مدتهاست نان سنگگ با قیمت‌هایی بین ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان به مردم عرضه می‌شود به همین دلیل، در فضای مجازی، افزایش نرخ نان بازتاب وسیعی داشته و بسیاری از کاربران به تمسخر قیمت‌گذاری مسوولان پرداخته‌اند. یکی از آنها نوشته است: آخه انقدر آدم جلوتر از جامعه!؟ یکساله که سنگک را هزار تومن میخرم تازه با ۱۵ درصد افزایش، شده نهصد و بیست تومان!؟ یکی هم نوشته است: بخدا اگر از ۲۹۰نماینده‌ی مجلس و همچنین ۱۸وزیر کابینه، قیمت گذشته و فعلی نان را بپرسید، ۹۵درصد این افراد لکنت زبان می گیرند!

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا