حقوق بشر

محمود صالحی، فعال کارگری آزاد شد

محمود صالحی، فعال کارگری امروز بعد از ظهر از زندان سقز آزاد شد. این فعال کارگری مدتی پیش در حالی که در بیمارستان برای انجام عمل دیالیز به سر می برد توسط ماموران امنیتی بازداشت و برای تحمل محکومیت یک ساله حبس به زندان سقز منتقل شد…

به گزارش هرانا،  بعد از ظهر امروز پنج شنبه ۲ آذر ۱۳۹۶، محمود صالحی، فعال کارگری از زندان سقز آزاد شد.

این فعال کارگری مدتی پیش در حالی که در بیمارستان برای انجام عمل دیالیز به سر می برد توسط ماموران امنیتی بازداشت و برای تحمل محکومیت یک ساله حبس به زندان سقز منتقل شد.

محمود صالحی که از فعالان کارگری استان کردستان است، هفتم آبانماه، براساس رای دادگاه سنندج برای گذراندن یک سال حبس تعزیری به زندان مرکزی سقز منتقل شده است.

سامرند صالحی فرزند این فعال کارگری پیشتر گفته بود: “کلیه‌های پدر که از کار افتاده و متخصص قلب گفته که ۲۵ درصد قلب پدرم کار می‌کند و نیاز به عمل باز قلب و کار گذاشتن باطری دارد.” فرزند این فعال کارگری تاکید کرد: “پزشکان معتمد پزشکی قانونی اعلام کرده‌اند که پدرم تحمل حبس را ندارد و ما نگران شرایط او در زندان هستیم.”

لازم به یادآوری است که بیش از ۵۳۶ تن از فعالان سیاسی و مدنی با امضای بیانیه ای نسبت به رفتارهای فراقانونی و غیرانسانی با محمود صالحی، فعال کارگری که در وضعیت بد جسمی به سر می برد واکنش نشان دادند.

طی هفته های گذشته نیز عفو بین الملل محمود صالحی و محمد نظری را دو زندانی عقیدتی خوانده بود که به دلیل وخامت حالشان طی روزهای گذشته به بیمارستان منتقل شده‌اند و در طول دوره بستری با دست‌بند به تخت بیمارستان بسته شده‌اند.

پژوهشگر عفو بین الملل در امور ایران رها بحرینی در واکنش به این موضوع گفت: «جای تاسف دارد که مقامات ایران به جای آزاد کردن فوری محمود صالحی و محمد نظری، آنها را همچون مجرمان دستبند و پابند زده‌اند و مورد آزار و اذیت و رفتارهای تحقیرآمیز قرار داده‌اند.»

در قوانین بین المللی، استفاده از ابزارهای محدود کننده حرکت همچون دستبند و پابند تنها در صورتی مجاز است که خطر فرار زندانی و آسیب رساندن وی به خود یا دیگران محتمل باشد و روش‌های کنترل ساده‌تر نتواند از این خطرات جلوگیری کند. استفاده از غل و زنجیر و ابزارهایی که موجب درد و تحقیر زندانی شود و شان و کرامت انسانی او را نقض کند در همه شرایط ممنوع است. تحقیقات سازمان عفو بین‌الملل نشان می‌دهد که در ایران مقامات قضایی و مسئولین زندانها دائما بر خلاف این موازین بین المللی عمل می‌کنند و بر استفاده غیرضروری از دستنبد و پابند برای بستن زندانیان عقیدتی سیاسی بیمار به تخت بیمارستان اصرار می ورزند. این رفتار عموما با هدف آزار و اذیت، تنبیه و تحقیر زندانیان و اعمال درد و رنج مضاعف بر آنها صورت گرفته و در بسیاری موارد، موجب اخلال یا تاخیر در روند درمان شده است.

عفو بین الملل از مقامات ایران خواسته است که محمود صالحی را فورا و بدون قید و شرط آزاد کند و تا زمان آزادی، از دسترسی فوری و منظم او به مراقبت‌های پزشکی تخصصی در خارج از زندان اطمینان حاصل کنند.

همچنین کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری (ITUC) طی روزهای گذشته خواستار پایان دادن به سرکوب فعالان کارگری در ایران شد. این بیانیه بصورت مستقیم به وضعیت ابراهیم مددی، داوود رضوی، علیرضا ثقفی و محمود صالحی اشاره دارد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا