فرهنگی

ساز هنرمندان با دل زلزله‌زدگان کوک شد

سرود همدلی و حمایت از بازماندگان زلزله کرمانشاه، بار دیگر در قلب پایتخت سر داده شد. بعد از کنسرت چند شب پیش کامکارها و شهرام ناظری در تالار وزارت کشور، ‌این‌بار شماری دیگر از اهالی نام‌آشنای موسیقی در شامگاه ٣٠ آبان، برای کمک به زلزله‌زدگان استان‌های غربی در فرهنگ‌سرای نیاوران گرد هم آمدند.

در ابتدای برنامه، سیدعباس سجادی، مدیرعامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران، با حضور روی سن و با خواندن شعری از حسین منزوی در سخنانی با ذکر این مطلب که در چند سال پیش که دل مردم با زلزله بم لرزید، محمدرضا شجریان، با برگزاری کنسرت تاریخی خود با عنوان همنوا با بم موجبات همبستگی ملی را فراهم کرد، افزود: دیشب هم افراد دیگری از میراث‌داران موسیقی ایران‌زمین، گروه کامکارها با خوانندگی شهرام ناظری حماسه آفریدند. همت هنرمندان و ورزشکاران ما مثال‌زدنی است و این اتفاق‌ها بسیار زیباست.
خوشحالیم که هنرمندان موسیقی سازشان با دل مردم کوک است. در ادامه این برنامه و پس از صحبت‌های رئیس هیئت‌مدیره خانه موسیقی، سیدمحمد میرزمانی، چند نوازنده محلی از خراسان شمالی، بلوچستان و مازندران به سرپرستی پیمان بزرگ‌نیا با حضور روی سن به صورت بداهه قطعاتی را برای حضار نواختند. سپس حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی، به‌عنوان سومین سخنران با حضور روی سن در سخنانی با ذکر این مطلب که روزهای تلخی را این روزها شاهد هستیم، اظهار کرد: طبیعی است وقتی دل یک ملت به درد می‌آید، هنرمندان به‌خاطر روحیه لطیفی که دارند زودتر واکنش نشان می‌دهند و جامعه هنر در همه صنوف هنر به خط می‌آید. به‌عنوان نهاد صنفی موسیقی ما نیز قدم پیش گذاشتیم تا عرض تسلیتی داشته باشیم. اثرات چنین حوادثی به‌راحتی از بین نمی‌رود و باید در این مواقع در کنار مردمی که زجر کشیده‌اند‌باشیم. او افزود: مردم ما در هر گوشه‌ای از کشور احساس تنهایی نمی‌کنند و این نشان می‌دهد که ما ملتی منسجم هستیم. پس از سخنان مدیرعامل خانه موسیقی، مزدا انصاری با حضور روی سن قطعاتی را به یاد زلزله‌زدگان غرب کشور با پیانو اجرا کرد.
سهراب پورناظری، نوازنده کُرد و آهنگ‌ساز جوان و نام‌آشنای موسیقی ایران، هم به‌عنوان آخرین سخنران با حضور در جایگاه، در سخنانی با ذکر این مطلب که کُردها جگرگوشه ایرانی‌ها هستند، گفت: این روزها برای ما کرمانشاهی‌ها روزهای سختی است. در روزگارانی که سیاست‌هایی قصد دارند میان اقوام ایرانی تفرقه بیندازند؛ همان اقوامی که ریشه‌های فرهنگی این سرزمین را تشکیل می‌دهند، همیاری ملت با کردها بسیار جالب بود. ملت ایران گل کاشت و نشان داد کرد‌ها در هر سرزمینی، ریشه‌ای جز ایران ندارند. او افزود: هوشیاری مردم باعث شد مردم کُرد بار دیگر این پشت‌گرمی را احساس کنند که تنها نیستند. من بعید می‌دانم در هیچ‌جای جهان چنین همدلی‌ای میان مردم حاکم باشد. کردها جگرگوشه ما ایرانی‌ها هستند. امیدوارم موج کمک‌ها متوقف نشود و افراد آسیب‌دیده را کمک کرد. تنبورنوازی خشایار کاکاوند، نوازنده کُرد و در ادامه آواز حمیدرضا نوربخش به‌همراه نوای سه‌تار بهداد بابایی پایان‌بخش نشست ماه آبان خانه موسیقی بود. از میان چهره‌هایی که در این مراسم حضور داشتند می‌توان به عباس خوشدل، میلاد کیایی، محمدتقی ضرابی، مهرداد پازوکی، امیر تفتی، علی رستمیان، آذر ها‌شم، قاسم رفعتی، ناصر چشم‌آذر و حامد همایون اشاره کرد. هنرمندان موسیقی در پایان، کمک‌هایی نیز به صورت نقدی به زلزله‌زدگان غرب کشور کردند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا