حقوق بشر

حدود چهارهزار مورد خشونت علیه زنان در افغانستان ثبت شده است

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گزارش ده‌ماهه وضعیت زنان در افغانستان را نشر کرد. این گزارش به مناسبت «روز جهانی منع خشونت علیه زنان» نشر شد. قرار است کمپاین ۱۵‌روزه منع خشونت علیه زنان در افغانستان نیز از همین روز آغاز شود…

داکتر سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان روز شنبه ۴ قوس ۱۳۹۶ به مناسبت روز جهانی منع خشونت علیه زنان در یک کنفرانس خبری گفت، خشونت علیه زنان در تمام دنیا مروج است ولی در کشورهای در حال جنگ که در آن‌ها حاکمیت قانون ضعیف است، خشونت علیه زنان بیشتر است.
خانم سمر گفت: «بحث ما این است که مبارزه علیه خشونت یا محو خشونت علیه زنان نباید ۱۵‌روزه باشد ولی در سطح بین‌المللی این تصمیم را گرفته تا در این مدت کمپاین شود، معنایش این است که خشونت علیه زنان یک مشکل جدی است و به همین دلیل برای محو آن تلاش‌های جدی صورت می‌گیرد.»

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت که در ده ماه اول سال ۱۳۹۶ در مجموع ۳۷۷۸ قربانی به این کمیسیون مراجعه کرده که از این میان ‌تعداد ۱۳۵۱ تن آن‌ها لت‌وکوب ‌شده یا با خشونت‌های فزیکی مواجه بوده‌‌اند، ۱۰۹۳ مورد خشونت لفظی، توهین و تحقیر در کمیسیون ثبت شده و شاکیان از نظر روانی با خشونت مواجه بوده‌اند.

خانم سمر افزود که ۵۸۹ مورد خشونت‌های اقتصادی بوده، ۵۵۷ مورد دیگر شامل انواع دیگر خشونت علیه زنان است که عمدتاً مرتبط با رسم و رواج‌هایند.

قتل زنان

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این کنفرانس گفت که در مدت ده ماه سال جاری، ۲۳۱ مورد قتل زنان ثبت شده است. بیشتر این خشونت‌ها در در زون شمال، جنوب و جنوب‌غرب افغانستان به وقوع پیوسته است. خانم سمر افزود که از میان این تعداد قتل، ۱۲۰ قضیه آن قتل ناموسی است که توسط اعضای خانواده مانند پدر و شوهر به وقوع پیوسته است. همچنین ۶ قضیه قتل در نتیجه محکمه فراقانونی توسط مخالفان مسلح دولت و گروه‌های غیرمسئول سنگباران ‌یا تیرباران شده‌اند. در ۱۰۵ قضیه قتل زنان افراد ناشناس دست داشته و این قتل‌ها به صورت مشکوک به وقوع پیوسته است.

از مجموع ۳۲۱ قضیه قتل، ۱۰۴ قضیه در زون شمال و شمال‌شرق، ۵۰ قضیه در زون جنوب و جنوب‌غرب، ۲۸ قضیه آن در زون شرق و ۱۵ قضیه در زون مرکز به وقوع پیوسته است.

خانم سمر گفت که این آمار تنها نشان‌دهنده آن تعداد از خشونت‌هایی است که در کمیسیون ثبت شده است: «متأسفانه خشونت علیه زنان ممکن است تعدادش بیشتر از این باشد. این تعداد فقط کسانی است که در کمیسیون مراجعه کرده ‌یا کمیسیون به آن‌ها دست یافته است.»
رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان افزود که ۵۰ درصد عاملان قضایای قتل زنان بازداشت شده‌ و دوسیه‌های متهمان پس از تحقیقات توسط سارنوال موظف، به محکمه سپرده شده است. خانم سمر گفت که کارکرد رسانه‌های افغانستان در نشر و بازنشر رویدادهای خشونت علیه زنان بسیار مؤثر بوده و سبب شده است تا این قضایا پنهان نمانند.

به گفته رییس کمسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، یکی از نگرانی‌ها، فرهنگ معافیت است زیرا شماری از قضایای خشونت علیه زنان پیش از این تحقیق و از نظر عدلی مورد رسیدگی قرار گیرد، خاک‌پوشی می‌شوند.

خانم سمر با اشاره به خودکشی زهرا خاوری، یک تن از دانشجویان دانشگاه کابل ابراز نگرانی کرد و گفت که پس از تحقیق مشخص خواهد شد که این مسأله خشونت علیه زنان بوده یا خشونت جنسی. او افزود که رسانه‌ها مسئولیت دارند ‌در این‌باره آگاهی‌دهی کنند.

وضعیت زنان در نهادهای امنیتی

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تفاهمنامه‌ای را با نهادهای امنیتی امضا کرده که ناظران این کمیسیون می‌توانند بر وضعیت در داخل این نهادها نظارت کنند. کمیسیون مستقل حقوق گزارشی از وضعیت زنان در این نهادها تهیه کرده است. در این گزارش با ۶۵۱ زن در اردو، پولیس و امنیت ملی مصاحبه شده است. به استثنای نورستان، در تمام ولایات با منسوبین زن در نهادهای امنیتی مصاحبه شده است.

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت: «با خانم‌هایی که مصاحبه شده از تبعیضی که علیه‌شان صورت می‌گیرد، یکی دسترسی مساویانه به ارتقای ظرفیت است. ۴۲ درصد مصاحبه‌شوندگان گفته‌اند که از این فرصت‌ها کمتر مستفید می‌شوند.»

۶۵ درصد این زنان گفته‌اند که به امتیازات مشابه دسترسی ندارند. یعنی معاش و امکاناتی که مردان دارند، خانم‌ها ندارند. ۵۲ درصد زنان گفته‌اند که در تصمیم‌گیری دخیل نیستند که به گفته خانم سمر، «این خود نوعی تبعیض» است.

۸۶ تن از مصاحبه‌کنندگان گفته‌اند که به‌نحوی با تبعیض و آزار و اذیت مواجه شده‌اند. داکتر سمر گفت: «آزار و اذیت تنها این نیست که دست زنان را بشکنند ‌یا از آن‌ها تقاضای غیرمشروع کنند. آزار و اذیت این نیز است که اگر یک همکار زن کاغذ را به همکار مردش بدهد، مرد دست زن را لمس کند، این هم آزار و اذیت است؛ یا بگوید که لباست ‌یا موهایت قشنگ شده است.»

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت که به دلیل ناامنی و عدم دسترسی کمیسیون به مناطق به‌شدت ناامن، شماری از قضایای خشونت علیه زنان ثبت نمی‌شوند. او افزود که حکومت برای بهبود وضعیت زنان در کشور باید با فرهنگ معافیت مبارزه کند و عاملان خشونت علیه زنان مورد پیگرد قانونی قرار گیرند.
خانم سمر در این کنفرانس به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد. بیشتر این سوال‌ها درباره دسترسی زنان به کمیسیون مستقل حقوق بشر، عاملان خشونت، رسیدگی قضایی به قضایای خشونت علیه زنان، دادخواهی برای رسیدن زنان به عدالت و انواع آزار جنسی زنان متمرکز بود.

خانم سمر در این کنفرانس به عدالت برای زنان تأکید کرد: «ما معتقدیم که افغانستان از این مشکلات رها نمی‌شود و ما به انکشاف و دموکراسی نمی‌رسیم در صورتی که مساوات جنسیتی مراعات نشود و احترام به کرامت انسانی تمام انسان‌ها، به شمول زنان، وجود نداشته باشد.»

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا