اجتماعی

افزایش ۱۱ درصدی قیمت مسکن در تهران

بانک مرکزی ایران از افزایش ۱۸.۵ درصدی فروش خانه در آبان ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و اعلام کرد که در این مدت قیمت خانه در تهران نیز به طور متوسط حدود ۱۱ درصد افزایش یافته است…

به گزارش خبرگزاری ایرنا در روز دوشنبه ششم آذر، بانک مرکزی خبر داد که در آبان تعداد آپارتمان‌های مسکونی فروخته شده در تهران به ۱۴ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی رسیده که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۸.۵ درصد افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع واحد مسکونی در تهران طی ماه آبان چهار میلیون و ۸۹۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۰ و ۹ دهم درصد افزایش یافته است.

قیمت متوسط هر متر مربع واحد مسکونی در آبان ماه همچنین نسبت به مهر ماه ۲.۱ درصد افزایش یافته است.

در هشت ماهه سال ۹۶ نیز تعداد آپارتمان‌های مسکونی فروخته شده در تهران به ۱۱۳ هزار و ۸۰۰ واحد رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۷.۷ درصد افزایش یافته است.

در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران چهار میلیون و ۶۵۰ هزار تومان بوده که نسبت به هشت ماهه سال گذشته ۷.۱ درصد افزایش یافته است.

بخش ساختمان یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی در اقتصاد ایران به شمار می‌رود که رکود و رونق در این بخش می‌تواند، تمام اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرار دهد. این بخش در سال‌های گذشته با رکود مواجه بوده و سیاست‌های دولت و بانک مرکزی برای رونق بخشی این حوزه، تاثیر زیادی نداشته است.

در همین حال محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، پیش‌بینی کرده که بخش مسکن در سال جاری خورشیدی به کندی رونق خواهد گرفت.

به گفته آقای‌پور ابراهیمی، رکود موجود در بازار مسکن، تحت تاثیر وضعیت کلی اقتصاد ایران و همچنین قیمت نفت است و تا زمانی که درآمدهای حاصل از فروش نفت افزایش نیابد، سرمایه‌گذاری در بازار مسکن نیز رونق نخواهد گرفت.

حسن محتشم عضو انجمن انبوه‌سازان، نیز اعلام کرد که رکود چهار سال اخیر در بازار مسکن به دلیل سیاست‌های انقباضی دولت در جهت تک رقمی کردن نرخ تورم رخ داده و در سال ۹۶ نیز این رکود بهبود نخواهد یافت.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا