اخبار

۲۰۰ هزار تومان جریمه، دو سال حبس و تبرئه؛ برای همه آن‌چه مرتضوی کرد

در این میان ممکن است خانواده‌های سایر کشته‌شدگان بپرسند که پس خون فرزندان ما چه می‌شود؟ حداقل دو سال در مورد آن‌ها هم صدق نمی‌کرد؟ و آیا جنس خون یک کشته‌شده به دستور مرتضوی با جنس خون دیگران تفاوت داشته؟

شاید برای محسن که حالا دیگر زنده نیست تفاوتی نکند که برای قاتلان او حکمی صادر شود یا خیر و این حکم پنج سال باشد یا دو سال، اما به احتمال بسیار بالا برای خانواده‌های دیگر بازماندگان قربانیان کهریزک این امر، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ این را می‌شود از خانواده‌هایشلان پرسید.‌
سال ۹۲ در دادگاهی که برای رسیدگی به چند فقره از اتهامات سعید مرتضوی، قاضی و مدیرعامل سابق سازمان تامین اجتماعی برگزار شد، خانواده‌های قربانیان کهریزک (جوادی فر، کامرانی و روح‌الامینی) حضور داشتند.
اتهامات مرتضوی این‌ موارد بودند:«گزارش خلاف واقع، معاونت در قتل و دستگیری غیرقانونی». او در آن دادگاه از معاونت در قتل تبرئه شد.
کهریزک مکانی بود که تیرماه ۸۸ شاهد کشته‌شدن محمد کامرانی، امیر جوادی‌فر و محسن‌روح‌الامینی بود؛ بازداشتگاهی که «سعید مرتضوی» دستور انتقال بازداشت‌شده‌ها را به آن صادر کرد و هفت سال منکر دست‌داشتن در این حادثه فجیع شد تا اینکه در تاریخ یک‌شنبه ۲۱ شهریور ۹۵، پس از برگزاری دادگاه، نامه‌ای با مضمون عذرخواهی از خانواده جان‌باختگان حادثه کهریزک به ریاست دادگاه تقدیم کرد و در آن از حوادث رقم‌خورده در تیر ماه ۸۸ ابراز تاسف و از خانواده جان‌باختگان و ملت ایران عذرخواهی کرد.
این سه جوان همراه عده‌ای دیگر، در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری در دوره محمود احمدی‌نژاد، به صورت کاملا اتفاقی از میان سایر اعتراض‌کنندگان انتخاب و به کهریزک منتقل شدند. کهریزک یک کشته دیگر هم داشت؛ رامین رمضانی‌فر که خانواده‌اش از ابتدا در شکایات حاضر نشد.
اما شاید سرشناس‌ترین خانواده قربانیان، خانواده روح‌الامینی بود؛ پدر محسن از وابستگان و نزدیکان به مسئولان نظام بود و برخی مسئولان بعدها در اظهارنظرهایی که موجب برآشفتگی خانواده سایر قربانیان شده بود، گفته بودند که «اگر می‌دانستند پسر روح‌الامینی است، او را بازداشت نمی‌کردند.»
مرتضوی در آن دادگاه از معاونت در قتل تبرئه شد؛ در آن زمان به خانواده‌های قربانیان کهریزک، این‌طور القا شد که «این بالاترین نوع قضاوت و دادگاه در سیستم قضایی کشور است که با حضور پنج قاضی برگزار شده»؛ بعد حکم صادر شد؛ مرتضوی را ٢٠٠هزار تومان جریمه کردند؛ پنج سال انفصال از خدمات دولتی و محروم‌شدن از قضاوت برای همیشه. حالا خبر می‌رسد که «سعید مرتضوی به جرم معاونت در قتل آقای روح‌الامینی در پرونده بازداشتگاه کهریزک به دو سال حبس قطعی محکوم شد.» این را وکیل مدافع خانواده روح‌الامینی می‌گوید و توضیح می‌دهد که «دادگاه تجدیدنظر با توجه به اظهار ندامت آقای مرتضوی، برای او یک درجه تخفیف قائل شده و محکومیت او را از پنج سال، به دو سال کاهش داده است.»
رابطه مرتضوی و احمدی‌نژاد و درافتادن با لاریجانی‌ها
شاید کمتر کسی است که نداند رابطه میان سعید مرتضوی، دادستان سابق و محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور سابق، رابطه‌ای حسنه بوده و هست؛ این روزها محمود احمدی‌نژاد، مقامات قضایی و برادران لاریجانی را که یکی از آن‌ها رئیس قوه قضائیه است، در تیررس، قرار داده و در مقابل دوربین‌های خصوصی خود از هیچ انتقادی فروگذار نمی‌کند و حتی به آن‌ها می‌گوید که «مگر مملکت ملک پدرتان است» و از این حرف‌ها؛ و اینکه چرا بی‌خود و بی‌جهت مردم را زندانی می‌کنید و برای آن‌ها حکم صادر می‌کنید. در این میان شاید گفتن این نکته هم بی‌ مورد نباشد که پدر محسن روح‌الامینی از نزدیکان لاریجانی‌ها است.
در این میان ممکن است خانواده‌های سایر کشته‌شدگان بپرسند که پس خون فرزندان ما چه می‌شود؟ حداقل دو سال در مورد آن‌ها هم صدق نمی‌کرد؟ و آیا جنس خون یک کشته‌شده به دستور مرتضوی با جنس خون دیگران تفاوت داشته؟
این روزها محمود احمدی‌نژاد بیش از پیش سر و صدا کرده و مقامات قضایی و همکارهای سابق او واکنش‌های زیادی در مورد او دارند؛ آخرین اظهار نظر را آقای منتظری، دادستان کل کشور، ایراد کرد و تخلفات او را این‌گونه برشمرد «نقض قوانین، قانون‌گریزی‌، بوسه بر تابوت یک کافر زدن، مادر چاوز را در بغل گرفتن و بوسه بر گونه‌هایش گذاشتن، اهانت به مراجع تقلید، دروغ گفتن، جابه‌جایی اعتبارات و بودجه‌ها و ….» او گفته که اسرار زیادی دارد که نمی‌خواهد درباره آن‌ها حرف بزند.
تبرئه در پرونده تامین اجتماعی
اما به گفته کارشناسان یکی از سنگین‌ترین پرونده‌های آقای مرتضوی در مورد سازمان تامین اجتماعی بود که شامل تصرف غیرقانونی اموال و غیره می‌شد. مرتضوی در سال ۹۰، از سوی احمدی‌نژاد عهده‌دار ریاست این سازمان شد و حالا از تمامی اتهامات وارده در مورد سازمان مذکور، تبرئه شده؛ در این میان قاضی‌پور، نماینده اصولگرای مجلس (با مواضع نزدیک به احمدی‌نژاد دوران ریاست‌جمهوری) می‌گوید که «از تبرئه مرتضوی شوکه شدم؛ صلاح مملکت خویش را خسروان دانند.»
این روزها اخبار جالب زیادی شنیده می‌شود؛ افرادی که سابق بر این مقامات بالا داشته‌اند، توسط همکاران سابق خود محکوم می‌شوند و عجیب نیست اگر بشنوید که «مصطفی ترک همدانی، وکیل شاکیان
«سعید مرتضوی» همزمان با انتشار خبر تبرئه‌شدن مرتضوی در پرونده سازمان تامین اجتماعی، به ۱۰ ماه زندان و ۴۰ ضربه شلاق محکوم شده است!»
از محمود محبوب تا محمود مطرود
ممکن است شما هم این را فهمیده باشید که گاهی برخی گفته‌ها و اظهارنظرها مطرود حاکمیت و رسانه ملی است و گاه همان اظهارات شرایط اجتماعی و زیست انسان‌ها طوری چیده می‌شود که محمود احمدی‌نژاد که در جایگاه ریاست‌جمهوری در دومین دوره خود قرارگرفت، منتقدان مردمی بسیار زیادی داشت به اندازه همان منتقدان محبوبیت در میان مسئولان و حامیان رسمی و رسانه ملی، به نوعی، رسانه شخصی او محسوب می‌شد؛ آن زمان اگر بحث زندانی سیاسی مطرح می‌شد؛ او به شدت تکذیب می‌کرد و منکر هر محدودکننده آزادی می‌شد و مردمی را که او را نمی‌خواستند، خس و خاشاک می‌‌خواند. به تدریج که حامیانش از حمایت او پا پس کشیدند، او هم بیشتر متوجه معنای آزادی و زندانی‌کردن و زندانی‌شدن و اتهام و حکم و دادگاه و… شد؛ این را می‌شود در صحبت‌هایی که در دفاع از یاران دیرینش مشایی و بقایی ایرادکرده بود، فهمید. هرچه قدر هم که صحبت‌های آقای احمدی‌نژاد صحیح و اصولی و آزادی‌خواهانه باشد؛ تصویر جوانانی که قربانی اعتراض او شدند، از ذهن پاک نمی‌شود؛ سه جوان: محسن روح‌الامینی، امیر جوادی‌فر و محمد کامرانی»؛ افراد بازداشت‌شده‌ای بودند که به دستور سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران، به بازداشتگاه غیراستاندارد
(با اعمال شاقه)کهریزک منتقل شدند و دیگر زنده از آن بیرون نیامدند.
بازداشت‌کنندگان زمان زمام‌داری احمدی‌نژاد نمی‌دانستند که در میان بازداشتی‌ها فرزند یکی از مسئولان کشور هم حضور دارد و از شانس بدتر آن‌ها او یکی از کشته‌شدگان هم شد تا تصویرش کنار تصویر کامرانی و جوادی‌فر جای بگیرد.

 

آساره کیانی – همدلی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا