حقوق بشر

اردوغان دهها افسر و خلبان دیگر را بازداشت کرد

نیروهای امنیتی ترکیه پنجاه نظامی نیروی هوایی این کشور را به اتهام ارتباط با فتح الله گولن و دست داشتن در کودتای نافرجام تابستان سال گذشته بازداشت کردند…
تصاویر تکان‌دهنده از نیروهای نظامی بازداشت شده ترکیه خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داد در میان افراد بازداشت شده چند خلبان جنگنده نیز به چشم می خورند. طبق اعلام این منبع، مقامات آنکارا همچنین در چارچوب همین پرونده که در یازده استان ترکیه به اجرا گذاشته شده است، به دنبال شانزده عضو دیگر نیروی هوایی ترکیه هستند. دستگاه قضایی ترکیه احتمال می دهد این افراد از اعضای شبکه تحت فرمان فتح الله گولن هستند که در آمریکا به سر می برد. نیروهای امنیتی و پلیس ترکیه بلافاصله پس از کودتای نافرجام سال گذشته به پاکسازی گسترده عناصر مخالف ، فعالان سیاسی، اعضای سازمانهای غیردولتی ، روزنامه نگاران اقدام کرده و دهها هزار نفر را از اصناف مختلف بازداشت کردند.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برای توجیه پاکسازی گسترده مخالفان در بخشهای مختلف به شبکه های وابسته به فتح الله گولن که در آمریکا در تبعید به سر می برد، اشاره می کند و او را عامل پشت پرده کودتای نافرجام اخیر در ترکیه می داند این در حالی است که گولن این اتهام را به شدت رد می کند.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اخیرا اعلام کرد آماده است در ازای استرداد گولن به ترکیه یک کشیش آمریکایی را که در ترکیه در بازداشت به سر می برد، آزاد کند.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا