یادمان و رویدادها

طاهر احمدزاده فعال ملی-مذهبی درگذشت

او نه تنها در دوران حکومت پهلوی بلکه بعد از انقلاب در دفعات مختلف بازداشت شد. فرزندان وی مسعود و مجید احمدزاده از پایه‌گذاران و اعضای چریک‌های فدایی بودند که پیش از انقلاب اعدام شدند. مجتبی احمدزاده دیگر فرزند او هم بعد از انقلاب اعدام شد.

طاهر احمدزاده  فعال ملی-مذهبی امروز نهم آذرماه  در سن ۹۶ سالگی درگذشت.
به گزارش سایت ملی مذهبی احمدزاده  اولین استاندار خراسان پس از انقلاب ۱۳۵۷ است که  نه تنها در دوران حکومت پهلوی  بلکه بعد از انقلاب  در دفعات مختلف  بازداشت شد.
طاهر احمدزاده  از دهه ۱۳۲۰ در «کانون نشر حقایق اسلامی» مشهد  در کنار محمد تقی شریعتی فعالیت خود را آغاز کرد. او از فعالان نهضت ملی شدن نفت و از هواداران نهضت مقاومت ملی بود. احمدزاده بین سال‌های ۱۳۳۶ تا ۱۳۵۷ بارها بازداشت و زندانی شد. او یکی از ۱۱۲۶ زندانی سیاسی بود که در آبان ۵۷ از زندان آزاد شدند.
بعد از انقلاب نیز ابتدا در سمت استاندار خراسان در دولت موقت منصوب شد که از این سمت مدتی بعد از استعفای بازرگان  کناره گیری کرد. بعد از استعفای دولت موقت احمدزاده  همواره از منتقدین سیاست های جمهوری اسلامی بوده است که به خاطر انتقادهای خود چندین بار زندانی شد. وی آخرین بار در سال ۱۳۸۰ در سن هشتاد سالگی از زندان آزاد شد.
فرزندان وی مسعود و مجید احمدزاده از پایه‌گذاران و اعضای چریک‌های فدایی بودند که پیش از انقلاب اعدام شدند. مجتبی احمدزاده دیگر فرزند او هم بعد از انقلاب اعدام شد.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا