گوناگون

یک بام و دوهوا در قوه قضائیه رژیم «فقها»؟!

محسنی اژه‌ای از صبر دستگاه قضا در مقابل احمدی نژاد و بست نشینان می‌گوید. صبر و مدارا قطعا یکی از ویژگی‌های بارز دستگاه قضا [مردمی ]هست، اما اینجا این سوال پیش می‎‌آید که چرا دستگاه قضا[ضد مردمی و فاسد] این صبر و مدارا را در مقابل دیگران ندارد؟ طی سال‌های اخیر بسیاری از فعالین رسانه‌ای در فضای مجازی به دلیل نوشتن مطلبی انتقادی در خصوص رییس قوه احضار شدند و نه فقط به خاطر نوشتن مطلب خود که به خاطر کامنت‌های پای مطالب نیز محاکمه و محکوم…
Afbeeldingsresultaat voor ‫عکسی از قوه قضاییه تهران‬‎ ساسان آقایی و یغما فشخامی دو روزنامه نگار پیش از ۴ ماه است که در زندان انفرادی قوه قضاییه بدون بازجویی تحت بازداشت هستند.

نرگس محمدی فعال حقوق بشر به ۱۶ سال زندان محکوم شده است. او به تازگی در نامه‌ای که به مناسبت تولد دو فرزند خردسالش نوشت، از دلتنگی خود گفته بود و اینکه او و فرزندانش دارند چهره یکدیگر را فراموش می‌کنند. قوه قضاییه و خصوصا دادستان تهران تا کنون با مرخصی او مخالفت کرده‌اند و امکان تماس هفتگی با فرزندانش را با توسل به اعتصاب غذا بدست آورد.

اسماعیل عبدی، محمود بهشتی لنگرودی، جعفر عظیم زاده و رضا شهابی چهار فعال صنف کارگران و معلمان هستند که اعتراضات صنفی شان تحمل نشد و به زندان رفتند. با وجود اعتراضات فراوان، وضعیت جسمی نامناسب، اعتصاب غذا و قول‌های داده شده قوه قضاییه، آنان کماکان در زندان هستند.

چند روز پیش سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به اعتراضات این روزهای محمود احمدی نژاد به قوه قضاییه و عدم برخورد این دستگاه با او گفت:” این صبر و عدم اقدام که مورد توقع بسیاری از مردم ما است بعدا علتش مشخص می‌شود. واقعاً نزدیکان تو ۸۰ میلیون است و همه ۸۰ میلیون شما را قبول دارند؟ نمی گویند همه ملت اما حتما برخی مردم این توقع را دارند و وظیفه مدعی العموم هم است و نیاز به شکایت خصوصی دارد اما این صبر ما حکمتی دارد که درآینده حکمت آن مشخص می شود.”

محسنی اژه‌ای از صبر دستگاه قضا در مقابل احمدی نژاد و بست نشینان می‌گوید. صبر و مدارا قطعا یکی از ویژگی‌های بارز دستگاه قضا[ در حکومت مردمی ] هست، اما اینجا این سوال پیش می‎‌آید که چرا دستگاه قضا[ضد مردمی] این صبر و مدارا را در مقابل دیگران ندارد؟

طی سال‌های اخیر بسیاری از فعالین رسانه‌ای در فضای مجازی به دلیل نوشتن مطلبی انتقادی در خصوص رییس قوه احضار شدند و نه فقط به خاطر نوشتن مطلب خود که به خاطر کامنت‌های پای مطالب نیز محاکمه و محکوم شدند.

چند نمونه‌ای که دربالا ذکر شد فقط مشتی بود نمونه خروار که نشانگر عدم صبر و تحمل دستگاه قضایی و نیروهای امنیتی است. چه کسی این روزها باور می‌کند که دستگاه قضا در مقابل محمود احمدی نژاد صبور شده؟! دستگاهی که عدم شکیبایی خود را طی این سال‌ها به کرات نشان داده و با کوچکترین نقد و نوشته‌ای شدید‌ترین برخوردها را داشته است.

تنها امری که به ذهن می‌رسد این است که این دستگاه امکان برخورد با احمدی نژاد را ندارد. حال یا احمدی نژاد از سوی فرد یا افرادی فراتر از اراده و اختیار این دستگاه[فاسد] حمایت می‌‍‌‌‌‌شود و یا مسائل پشت پرده‌ای در میان است که به این دستگاه اجاز برخورد را نمی‌دهد و اگر سراغ احمدی نژاد بروند یحتمل اسنادی منتشر می‌شود که به نفع هیچ کس[رژیم] نیست.

قوه قضاییه ایران سالهاست که با صبر و مدارا فاصله بسیاری پیدا کرده و رییس این دستگاه معروف است به پرخشاگری و ناشکیبایی و مقابله به مثل. یک سال نگذشته از زمانی که به دلیل سخنان یک نماینده مجلس در مورد حساب‌های قوه قضاییه، دادستانی شبانه به خانه آن نماینده رفت تا او را بازداشت کند و ده ها نمونه‌ی دیگر که می توان ذکر کرد. از جوانان ۱۸ ساله‌ای که به دلیل شور جوانی نهایتا انتقادی تند مطرح کردند و این دستگاه را خشمگین کرده و راهی زندان شدند و در زندان بزرگ شدند تا ده‌ها معترض و منتقد دیگر که اسیر ناشکیبایی دستگاه عدالت شدند.

ای کاش محسنی اژه ای از صبوری این دستگاه سخن به میان نمی آورد که دو روزنامه نگار دقیقا در انفرادی‌های این دستگاه به دلیل عدم صبوری قوه قضا پیش از ۴ ماه است که روزگار سپری میکنند.
کلمه – نرگس مستوفی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا