گوناگون

اخبار زلزله ۶.۱ ریشتری هجدک کرمان

آخرین وضعیت مصدومان/ایجاد اردوگاه موقت/قطعی برق برخی روستاها
کرمان- زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۶.۱ ریشتر هجدک واقع در استان کرمان را به‌شدت تکان داد که مطابق اطلاعات اولیه این زلزله تلفات جانی نداشته است اما ۵۱ نفر تاکنون مصدوم شده‌اند.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: بنا بر اعلام موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران زمین لرزه ای به بزرگی ۶.۱ ریشتر ساعت شش و دو دقیقه صبح جمعه هجدک راور واقع در استان کرمان را تکان داد.

این زمین لرزه در  ۳۷ کیلومتری هجدک (کرمان)، ۴۶ کیلومتری شهداد (کرمان) و۴۸ کیلومتری چترود (کرمان) در ۱۰ کیلومتر عمق زمین رخ داد. این زلزله تاکنون خسارت جانی نداشته است.

جزئیات اخبار این زمین لرزه شدید را در زیر می خوانید.


۱۱:۳۱ ثبت ۴۵ پس لرزه

پس از زمین لرزه ۶.۱ ریشتری صبح امروز در «گورک» راور تاکنون حدود ۴۵ پس لرزه به ثبت رسیده است. بزرگی این پس لرزه ها بین ۲.۳ تا ۵.۵ ریشتر است. آخرین پس لرزه ها با بزرگی ۴.۳ و ۳.۹ ریشتر دقایقی پیش در هجدک به وقوع پیوست.


۱۱:۲۷ ایجاد اردوگاه موقت در کرمان

رضا فلاح مدیرعامل جمعیت هلال اهمر کرمان در گفتگو با مهر اظهارداشت: با توجه به کاهش دمای هوا در منطقه زلزله زده امکانات مورد نیاز بین زلزله زده ها توزیع می شود و نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

فلاح بیان کرد: تیم های امدادی در منطقه حضور دارند و تا کنون تعداد زمان لرزه ها از ۴۰ مورد گذشته است که از ۲.۳ تا ۵.۵ شدت داشته اند.

وی از ایجاد یک اردوگاه موقت برای خانوارهایی خبر داد که خانه هایشان تخریب شده است و از زلزله زده ها خواست آرامش خود را حفظ کنند.


۱۱:۲۷ دستور روحانی به وزیر کشور برای تسریع در امدادرسانی به زلزله زدگان

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در تماس تلفنی با عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در جریان آخرین وضعیت زلزله استان کرمان قرار گرفت و دستورات لازم را به منظور امدادرسانی و کمک به زلزله زدگان صادر کرد.

وزیر کشور ضمن ارائه توضیحات لازم به رئیس جمهور اطمینان داد اوضاع در کنترل کامل مسئولان ذیربط  برای امدادرسانی و آرامش بخشی مناسب به مردم می باشد.


۱۱:۲۵ تخریب چندین خانه قدیمی در روستای «گورک» کرمان

شاهین فتحی، معاون عملیات امداد و نجات هلال احمر  با اشاره به اینکه در حال حاضر ۸ تیم عملیاتی و ارزیابی در محل وقوع زلزله (هجدک) قرار دارند، گفت: برخی خانه‌های قدیمی در روستای «گورک» تخریب شده‌اند. تعداد خانوار این روستا ۱۲۲ خانوار هستند.

وی ادامه داد: بالگرد هلال احمر همراه با برخی مسئولان و تیم‌های ارزیاب هم اکنون در حال گشت‌زنی در منطقه هستند. امکانات اسکان اضطراری برای زلزله‌زدگان در حال انتقال است و تا ظهر اسکان اضطراری را در منطقه ایجاد می‌کنیم. همچنین سگ‌های زنده‌یاب در منطقه حضور دارند.

جمعیت هلال احمر هم اعلام کرده است: تا کنون حدود ٣٠ باب منزل مسکونی دارای تخریب و بدون تلفات انسانی بوده است.


۱۱:۱۸ جزییات مصدومان زلزله کرمان

پیرحسین کولیوند گفت: بلافاصله اتاق بحران کرمان و اتاق بحران وزارت بهداشت در وضعیت فعال قرار گرفته و تیم های واکنش سریع فعال شدند.

کولیوند با بیان این که در  اتاق بحران کرمان   رئیس دانشگاه  رشیدی معاون درمان و معاون بهداشت – معاون پشتیبانی – حراست و بازرسی حضور یافتند گفت :  ۱۰ تیم ارزیابی درمان از همان لحظه اول به مناطق اعزام شدند (از پایگاه ها و مراکز اورژانس : شهداد – اندوه جرد – سیرچ – گلباف – هِروز – راور – چترود – کوهپایه کرمان ) همچنین  اتوبوس آمبولانس و بالگرد اورژانس فعال و در حالت آماده باش قرار گرفت.

وی اضافه کرد:  طبق گزارشات تیم های ارزیابی بیشترین تخریب روستای گَوَرک –روستای هفتاد میش – روستای گَسک  از بخش کوهساران راور کرمان  انجام شده که خوشبتخانه مصدومی نداشته است.خوشبختانه طبق گزارشات ، منازل تخریب شده خالی از سکنه بودند.

سرپرست اورژانس کشور با بیان این که  تیم ارزیابی بهداشت و مبارزه با بیماریها به مناطق زلزله زده اعزام شد گفت:  آب شرب مناطق سالم به شبکه آبرسانی تاکنون آسیبی وارد نشده – اهم دغدغه احتمال سرمازدگی در شب در مناطقی که مردم از ترس خارج از منزل حضور دارند.بر اساس دریافت گزارش مراکز و خانه های بهداشت و بهورزهای مناطق ، خوشبختانه تا این لحظه تلفات انسانی گزارش نشده  و فقط تلفات دام (۶ راس ) در روستای گَوَرک گزارش شد.

وی ادامه داد: اورژانس بیمارستان باهنر و افضلی پور کرمان  جهت پذیرش مصدومین زمین لرزه تخلیه شد و فضای جایگزین برای بیمارستان باهنر و افضلی پور  جهت پذیرش مصدومین احتمالی تعیین شد . همچنین  اورژانس بیمارستان علی بن ابیطالب راور تخلیه   و تعیین فضای جایگزین جهت پذیرش مصدومین احتمالی  پیش بینی شد . درمانگاه راور به عنوان پشتیبان فعال شد .

وی با اشاره به این که مصدومین تا ساعت ۱۰:۳۰  تعداد   ۵۱ نفر بودند گفت: در شهرستان راور یک مصدوم هِروز (راور ) یک مصدوم، کرمان ۴۹ مصدوم بوده که   بیمارستان باهنر ۴۶ مصدوم را پذیرش کرده که از این تعداد تاکنون ۳ نفر درمان و ترخیص شده اند. یک مورد مادرباردار ۷ ماهه تروما به صورت  شکستگی بینی بوده و دیگری دانشجو دختر۱۹ ساله حین فرار سقوط کرده و در بیمارستان پیامبر اعظم ۳ مصدوم بستری شده اند که  یک نفر MI ، یک نفر تشنج  و یک نفر مادر باردار بوده است.


۱۱:۱۷ آماده‌باش یگان‌های ارتش در کرمان برای کمک به زلزله‌زدگان

امیر شاهین تقی‌خانی سخنگوی ارتش گفت: پس از دستور فرماندهی کل ارتش و متعاقبا آمادگی کامل نیروی زمینی، هرگونه امدادرسانی توسط پایگاه هوانیروز کرمان، مرکز آموزش سربازی ۰۵ و همچنین گروه های مهندسی مستقر در کرمان و بیمارستان منطقه ای ارتش صورت خواهد پذیرفت.

وی افزود: تا کنون از ستاد بحران استان کرمان درخواستی برای کمک ارتش صورت نگرفته اما در صورت نیاز به کمک، ارتش جمهوری اسلامی ایران همه امکانات ارتش در منطقه اعم از بالگردها، نیروی انسانی، تجهیزات مهندسی و بیمارستانی در خدمت مردم عزیز خواهد بود.


۱۱:۱۶ دستور ویژه معاون اول ریاست جمهوری برای کمک به زلزله زدگان کرمان

علیرضا رزم حسینی روز جمعه در ستاد مدیریت بحران استان کرمان گفت: جهانگیری در تماس تلفنی با استانداری کرمان در جریان اقدامات انجام شده قرار گرفته اند.

وی یادآور شد: معاون اول ریاست جمهوری اعلام کرده اند که عصر امروز پس از بازگشت به کشور، در تهران گزارشات این حادثه و میزان خسارت ها را بررسی کرده و دستورات لازم را صادر خواهد کرد.

استاندار کرمان تاکید کرد: معاون اول ریاست جمهوری به وزرای مربوطه دستور ویژه ای برای رصد وضعیت زلزله زدگان در کرمان را داده اند.


۱۱:۰۹ زمین لرزه ۵.۵ ریشتری در شهداد خسارت نداشت

محمد حسین یزدان‌پناه بخشدار شهداد در گفتگو با مهر بیان کرد: زمین لرزه ۵.۵ ریشتری بعد از زمین لرزه هجدک روی داد که هیچ خسارتی در برنداشته است و مشکلی وجود ندارد.

وی بیان کرد: وضعیت در شهداد عادی است و اکیپ های ارزیاب در منطقه حضور دارند اما مردم مراقبت های لازم را انجام دهند. دستگاههای مرتبط در شهداد در آماده باش هستند.


۱۰:۳۹ خسارت های مالی زمین لرزه در حال بررسی است/ لزوم هوشیاری مردم

آیت الهی موسوی سرپرست معاونت عمرانی استانداری کرمان  در گفتگو با مهر اظهارداشت: خسارت های زمین لرزه مالی بوده است و موجب ترک خوردگی برخی از منازل مسکونی شده است که ارزیابی خانه به خانه ادامه دارد.

وی افزود: ۴۲ پس لرزه در منطقه روی داده است و از مردم می خواهیم هوشیاری خود را حفظ کنند و در مناطق غیر ایمن حضور نیابند.

موسوی بیان کرد: با وجود روستاهای کوهستانی در منطقه اکثر روستاها ارزیابی اولیه شده اند و تلفات جانی نداریم.

وی بیان کرد: برق چند روستا قطع است که در حال پیگیری در راستای رفع مشکل هستیم و اکیپ های شرکت برق در منطقه حضور دارند.

وی گفت: امنیت منطقه نیز توسط سپاه تامین شده و اکیپ های اورژانس، هلال احمر، نیروی انتظامی نیز در منطقه حضور دارند.


۱۰:۳۷ ۴۲ نفر در زمین لرزه هجدک مصدوم شدند

سید محمد صابری رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در اثر زمین لرزه صبح امروز «گورک» هجدک ۴۲ نفر به صورت غیرمستقیم در حین فرار مصدوم شدند.

وی گفت: از این تعداد ۳۹ نفر مربوط به شهر کرمان و مابقی مربوط به روستاهای منطقه زلزله زده راور بوده اند.

صابری با اشاره به اینکه برخی از این افراد به دلیل ترس از زلزله خود را از ساختمان های چند طبقه خود به پایین انداخته اند، ادامه داد: این افراد دچار آسیب جدی نشده اند و تاکنون هیچ مورد مصدومیت مستقیم ناشی از زلزله نداشته ایم و هیچ فردی زیر آوار گرفتار نشده است.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: بیش از ۳۰ نفر از مصدومان بعد از معاینه مرخص شده اند و مابقی که دارای جراحت سطحی هستند در اورژانس به صورت سرپایی تحت مداوا قرار دارند.


۱۰:۲۶ برق برخی روستاها قطع است

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به روستای گورک که مرکز زمین لرزه امروز کرمان است، برخی از خانه های روستایی در این منطقه دچار ریزش شده است.

هیچ یک از مردم این منطقه دچار مصدومیت و یا تلفات انسانی نشده اند و تنها خانه های خشت و گلی دچار خسارت تا صد در صد شده اند. همچنین برق برخی روستاها قطع است.

مردم در معابر روستا حضور دارند و تیم های امدادی و ارزیاب هم در منطقه حضور فعال دارند.

پس لرزه های متوالی همچنان منطقه زلزله زده را تکان می دهد و به مردم توصیه شده است زیر سقف قرار نگیرند.


۱۰:۲۱ آخرین وضعیت مصدومان زلزله کرمان

سازمان اورژانس کشور اعلام کرد: تمام مناطق دارای سکنه شهرستان های راور – شهداد – کرمان – کوهبنان – گلباف توسط ۱۰تیم به صورت زمینی ارزیابی شد و تاکنون ۴۲ مصدوم به مراکز درمانی مراجعه کرده اند.

همچنین اکنون یک‌دانشجو به دلیل سقوط از ارتفاع هنگام خروج از خوابگاه مصدوم شده است.

به گفته مسئولان اورژانس کشور؛مصدومان تاکنون اکثرا به خاطر فرار از محل سکونت به خارج دچار آسیب سطحی شده اند و مصدوم با وضعیت بد تاکنون گزارش نشده است.


Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا