بین‌المللی

بحران یمن: درگیری‌های خونین در میانه وضعیت انسانی فاجعه‌بار

دهها هزار نفر از طرفداران حوثیان تظاهرات کردند. اختلاف میان شورشیان حوثی و طرفداران رئیس جمهور سابق به کشمکش‌های مرگبار منجر شده است. مردم یمن از کمبودهای معیشتی رنج می‌برند و کشور در آستانه فاجعه انسانی قرار گرفته است.

روز پنجشنبه (۳۰ نوامبر) دهها هزار نفر از طرفداران جنبش مسلحانه حوثی‌ها در صنعا پایتخت کشور به خیابان رفتند و به هواداری از رهبر این جنبش، عبدالملک حوثی، شعار دادند.

دیروز چهارشنبه در درگیری‌های قهرآمیزی که در صنعا میان گروه‌های گوناگون شورشی پیش آمد، ۱۴ نفر جان خود را از دست دادند.

به گزارش منابع پزشکی ۹ نفر از کشته‌شدگان از افراد جنبش حوثی بوده‌اند و ۵ نفر از طرفداران علی عبدالله صالح، رئیس جمهور سابق یمن.

شکاف میان متحدان سابق

از آغاز سال ۲۰۱۴ شورشیان حوثی در پیمانی نظامی – سیاسی با اردوی علی عبدالله صالح، رئیس جمهور سابق یمن، متحد بودند.

آنها در کنار هم با ارتش مرکزی یمن، که زیر فرمان عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور رسمی یمن است، نبرد می‌کردند و در این همکاری توانسته بودند به پیروزی‌هایی دست یابند و از جمله بر پایتخت کشور، صنعا، مسلط شوند.

ائتلافی از نیروهای عرب به رهبری عربستان سعودی از سال ۲۰۱۵ با بمباران مواضع شورشیان حوثی به تقویت موقعیت منصور هادی دست زد.

منصور هادی، که در شهر عدن مستقر است، مانند پادشاهی عربستان به مذهب تسنن گرایش دارد، در حالیکه شورشیان حوثی زیدی هستند، که با کیش شیعه نزدیکی‌هایی دارد.

چندپارگی سیاسی یمن از سویی ثبات و امنیت را از بین برده و از سوی دیگر به وضعیت معیشتی مردم به شدت آسیب زده است. به نظر سازمان ملل متحد در یمن “بدترین بحران انسانی در سطح جهان” پدید آمده است.

به گفته کارشناسان سازمان ملل حدود ۱۷ میلیون نفر از مردم یمن از فقر و محرومیت رنج می‌برند و حدود ۷ میلیون نفر در شرایط قحطی و گرسنگی گرفتار هستند.

این وضعیت هولناک تا حد زیادی به خاطر حملات هوایی عربستان سعودی و محاصره اقتصادی یمن پیش آمده که امدادرسانی به مردم نیازمند را ناممکن کرده است.

بسیاری از سیاستمداران و محافل بین‌المللی از عربستان خواسته‌اند به بمباران شمال یمن پایان دهد و راه امدادرسانی به مردم نیازمند را هموار کند.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا