گوناگون

ضراب پای اردوغان را هم به میان آورد

رضا ضراب، تاجر ایرانی-ترکیه‌ای روز پنجشنبه در دادگاه نیویورک رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری کنونی ترکیه، را متهم کرد که «شخصاً مجوز دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران را صادر کرده بود.» او در دادگاه گفت که رجب طیب اردوغان زمانی که نخست‌وزیر ترکیه بوده از اقدامات او برای دور زدن تحریم‌های هسته‌ای آمریکا علیه سیستم بانکی ایران خبر داشته و کار او را تایید کرده است. او تاکنون در دادگاه شهادت داده که چهار بانک ترکیه‌ای با او برای پول‌شویی همکاری می‌کردند…


به گزارش انتخاب، رضا ضراب ماه گذشته میلادی هفت اتهام خود شامل توطئه، نقض تحریم‌های آمریکا، کلاهبرداری بانکی، پولشویی و دادن رشوه به زندانبان برای گرفتن الکل و استفاده از تلفن همراه در زندان را پذیرفت. وی گفت در موارد اتهامی با مقام‌های آمریکایی در حال همکاری است.

خبرگزاری رویترز گزارش داد، رضا ضراب روز پنجشنبه نهم آذر در جلسه دادگاه گفت که رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر وقت ترکیه، مجوز دور زدن تحریم‌های ایران را صادر کرده بود.

دادستانی آمریکا رضا ضراب، متولد ایران، را متهم کرده که در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ به دولت ایرانی کمک کرده است تا صدها میلیون دلار دارایی‌های آنها را برای دور زدن تحریم‌ها جابجا کند.

رضا ضراب روز پنجشنبه برای نخستین بار گفت گه «بانک زراعت» و «واکیف‌ بانک» (واقف‌بانک) ترکیه در دور زدن تحریم‌های ایران نقش داشته‌اند.

در همین روز، سومین جلسه دادگاه محمد هاکان آتیلا، مدیر هالک بانک (خلق‌بانک) ترکیه به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا برگزار شد.

در حالی که محمد هاکان آتیلا اتهامات خود را نپذیرفته، رضا ضراب گفت مدیر هالک بانک با او همکاری می‌کرده است.

دادستان‌های آمریکایی می‌گویند ضراب و محمد هاکان آتیلا، مدیر هالک بانک، درآمد‌های نفتی و گازی ایران را از طریق پولشویی انتقال داده‌اند که نقض تحریم‌های آمریکاست.

به گفته دادستان‌ها، ضراب و هاکان، به مقام‌های بلندپایه‌ (ترکیه‌ای) رشوه و حق و حساب داده‌اند.

رضا ضراب گفت که به محمد ظفر چاغلایان، وزیر سابق اقتصاد ترکیه، برای انتقال طلای ایران ۵۰ میلیون دلار رشوه داده است.

به گفته وی پول نفت و گاز ایران از طریق هالک‌ بانک به طلا تبدیل شده و از آنجا برای فروش و تبدیل به پول نقد به دبی فرستاده می‌شد.

ضراب همچنین اقرار کرد که به مدیرکل وقت هالک بانک، سلیمان اصلان هم رشوه داده است. محمد ظفر چاغلایان و سلیمان اصلان نیز از متهمان این پرونده هستند.

این تاجر ایرانی-ترکیه‌ای گفت وی همچنین تلاش داشته که از طریق چین نیز تحریم‌ها را دور بزند اما دولت چین در نهایت جلوی این کار را گرفته است.

ضراب داستان درونی را می گوید

تاجر معروف ایرانی – ترکیه‌ای که به بهانه کمک به دور زدن تحریم‌های رژیم ایران در آمریکا در بازداشت به سر می‌برد به برخی جرایم اعتراف کرد.

به گزارش فرارو به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، رضا ضراب تاجر ثروتمند طلا قرار است در دادگاهی در نیویورک درباره نحوه کمک او به رژیم ایران برای دور زدن تحریم‌ها شهادت دهد.

گزارش‌های دادگاه نشان می‌دهد که ماه گذشته ضراب ارتکاب جرایمی مانند کلاهبرداری بانکی، پولشویی و سایر جرایم را قبول کرده است.

طبقه گفته این مقامات، ضراب و آتیلا بر خلاف تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه رژیم ایران، درآمدهای نفتی تهران را پولشویی کردند. در جریان این پولشویی رشوه‌هایی به مقامات بلندپایه پرداخت شده است.

دادستان‌های آمریکایی این مسئله که ضراب برای کسب ارفاق در حال همکاری است را سری نگه داشته بودند.

آسوشیتدپرس به نقل از مقامات قضایی آمریکا گفته که ضراب قرار است درباره “طرح فساد گسترده” در میان “مقامات بلندپایه” حکومت ایران و ترکیه شهادت دهد.

دیوید دنتون، دستیار دادستان آمریکا طی بیانیه‌ای با اشاره به شهادت ضراب علیه آتیلا گفت: طرح (فساد) چنان گسترده بود که توسط وزیران دولتی در ترکیه و ایران محافظت می‌شد.

طبق بیانیه دنتون، ضراب مسئولیت نقض تحریم‌‎‌ها و پولشویی را پذیرفته و قرار است “داستان درونی را بگوید و حقیقت پشت پرده همه آن دروغ‌های ماهرانه را فاش کند.”

در بیانیه دنتون آمده که آتیلا، معاون سابق مدیر عامل هالک‌بنک، معمار دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران بوده است که به رژیم ایران اجازه داده در سراسر جهان، پول تبادل کند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا