گوناگون

مخالفت شورای نگهبان با «رایزنی سیاسی» در مورد نماینده زرتشتی یزد

سخنگوی شورای نگهبان مدعی است که این شورا در مورد موضوع لغو عضویت نماینده زرتشتی شورای شهر یزد به «رایزنی سیاسی» نمی‌پردازد اما از هر پیشنهادی در حوزه قانون استقبال می‌کند. عباسعلی کدخدایی همچنین در مورد اتهام فساد مالی علیه نزدیکان ناصر مکارم شیرازی، مسئول رسیدگی به آن را قوه قضائیه دانست…

عباسعلی کدخدایی که شنبه ۱۱ آذر در نشستی به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد، درباره مصوبه جدید مجلس شورای اسلامی ایران در مورد امکان عضویت پیروان ادیان الاهی در شوراهای شهر و روستا گفت که «نظر شورای نگهبان همان نظری است که قبلاً اعلام شده است.»

به گفته کدخدایی، شورای نگهبان پس از پس از تصویب جزئیات این مصوبه درباره آن نظر خواهد داد.

او در پاسخ به پرسشی درباره طرح رایزنی احتمالی برخی نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس با شورای نگهبان بر سر این مصوبه و مسئله سپنتا نیکنام، نماینده زرتشتی شورای شهر یزد گفت که «نکته‌ای که در خصوص خواسته این افراد مطرح شده بود در قالب رایزنی سیاسی بود که باید عرض کنم شورای نگهبان سیاسی نیست که رایزنی سیاسی کند.»

فروردین سال جاری احمد جنتی دبیر شورای نگهبان با استناد به سخنان روح‌الله خمینی، رهبر پیشین جمهوری اسلامی حکم داده بود که نامزدی غیرمسلمانان در مناطقی که در اقلیت هستند خلاف شرع است. دیوان عدالت اداری بعد از شکایت علی اصغر باقری که در انتخابات شورای شهر یزد شکست خورده بود، با استناد به حکم احمد جنتی، عضویت نیکنام را به تعلیق درآورد. شورای نگهبان در چند نوبت اعلام کرده بود که رأی این شورا به لحاظ شرعی الزام‌آور است.

کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی بدون در نظر گرفتن حکم شورای نگهبان، طرح مربوط به امکان عضویت پیروان ادیان الهی در شوراهای شهر و روستا را به تصویب رساند. این مصوبه همان تبصره ۱ پیشین قانون انتخابات شوراهای شهر و روستا است و اعلام می‌کند که «اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی به جای اسلام باید به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند.»

به گزارش رادیو زمانه،شورای نگهبان با تکیه بر قاعده فقهی «نفی سبیل» (نهی تسلط کفار بر مسلمانان) با عضویت اقلیت‌های مذهبی در شوراهای شهر و روستا مخالفت کرد. کدخدایی شنبه بار دیگر بر این موضوع پای فشرد.

علی مطهری، نایب رئیس مجلس اما پس از تصویب مصوبه مربوط به انتخابات شورای شهر گفته بود که عضویت نماینده غیرمسلمان در شوراهای با اکثریت مسلمان مصداق این قاعده نیست.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا