بین‌المللی

بحران یمن وارد فاز تازه‌ای شد

آزادسازی دو استان دیگر در یمن از دست شبه‌ نظامیان حوثی؛استان های المحویت در غرب صنعا و شهر البیضا مرکز استان البیضاء از کنترل شبه‌ نظامیان حوثی مورد حمایت سپاه پاسداران حکومت «اسلامی» آزاد شد.

وبسایت وابسته به حزب کنگره خلق یمن امروز یکشنبه با اعلام این خبر افزود: نیروهای قبائل، ساختمان های دولتی، مراکز پلیس و مقر حوثی‌ها در استان المحویت را به کنترل خود درآورده‌اند و تعدادی از شبه‌نظامیان در این نبردها کشته شده‌اند.

بر اساس گزارشات رسیده، شبه‌نظامیان حوثی با بر جای گذاشتن تلفات از بسیاری از مواضع خود در صنعا، پایتخت یمن عقب‌نشینی کرده‌اند.

روزنامه شرق در این باره نوشت: یک بار دیگر اختلافات بین حامیان علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور سابق یمن و طرفداران انصارالله شدت گرفت به‌طوری‌کهاز روز جمعه گذشته درگیری‌های شدیدی میان نیروهای انصارلله و طرفداران صالح در صنعا به وقوع پیوست.

این منبع نوشت: اختلاف بین این دو گروه در گذشته نیز سابقه داشت اما هربار با دخالت‌های خارجی و داخلی به تفاهم می‌رسیدند. این بار اما به نظر می‌رسد زمان جدایی این دو متحد فرا رسیده باشد. اتفاقی که تحولات یمن را به کلی وارد مسیر تازه‌ای خواهد کرد.

حوثی‌ها چند سال پیش به کمک نیروهای علی عبدالله صالح موفق شدند صنعا پایتخت یمن را به تصرف خود درآورند. اینک به نظر می‌رسد این ورق برگشته و این‌بار با کودتای صالح آنها یکی از مهم‌ترین مواضع خود را از دست داده باشند.

روز گذشته ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان با استقبال از درگیری‌های بین طرفداران عبدالله صالح با نیروهای انصارالله در صنعا، خواستار «قیام گسترده مردمی» علیه حوثی‌ها شد و تأکید کرد از شورش یاران صالح حمایت می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رسمی عربستان (واس) بیانیه فرماندهی ائتلاف عربی گفت: از نزدیک تحولات جاری در صنعا و تمامی استان‌های یمن و درگیری‌ها میان دو طرف را دنبال کرده و حمایت خود را از این انقلاب جدید اعلام می‌کند.

روز گذشته در خبرها آمده بود که نیروهای وفادار به صالح بخش‌ عمده پایتخت را به تصرف خود درآوردند. همچنین علی عبدالله صالح در یک سخنرانی تلویزیونی علاوه بر اعلام آمادگی برای مذاکره با عربستان از مردم یمن خواست علیه حوثی‌ها به‌پاخیزند.

او به طرفدارانش دستور داد تمام مراکز متعلق به حوثی‌ها را در همه شهرها تصرف کنند. او همچنین گفت حوثی‌ها در سال‌های گذشته ما را به عقب برگردانده و شرایط سختی را بر کشور تحمیل کردند. رئیس‌جمهور پیشین یمن خطاب به ائتلاف عربی گفت: در صورت لغو محاصره یمن و توقف حملات ائتلاف عربی آماده گشایش صفحه جدید در روابط با عربستان است.

گفته می شود فرمانده و رییس سازمان امنیت ارتش حوثی‌ها دستگیر شده‌اند که حامل اطلاعات مهمی درباره رابطه جمهوری اسلامی و حوثی‌ها هستند.

نیروهای علی عبدالله صالح مسئول سازمان‌های امنیتی حوثی‌ها را نیز بازداشت کرده‌اند تا به ارتباط حکومت ایران و حزب‌الله واینکه موشک‌ها از ایران آمده پی ببرند. هم‌چنین أبوماجد رابط مستقیم حوثی‌ها و سپاه پاسداران نیز بازداشت شده است.

براساس گزارش‌ها، مردم به ساختمان‌های مقر حوثی‌ها در صنعا حمله کرده و آنها را به آتش کشیدند. در ویدئوهایی که منتشر شده مردم بنرهای حوثی‌ها را پایین می‌کشند و شعار «از امروز بدون حوثی‌ها» سر می‌دهند.

تعدادی از حوثی‌ها در حال فرار با مبلغ زیادی پول که از بانک صنعا برداشته بودند، دستگیر شدند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا