گوناگون

زمین‌خواران با اشتهایی سیری‌ناپذیر روستایی را بلعید+اسناد

ٰمباشرت مدیرکل اوقاف استان فارس در پدیده روستاخواری
مردم روستای مشهور و تاریخی «هورمه» واقع در جنوبی‌ترین نقطه استان فارس نسبت به اقدام سرتاپا خلاف قانون و شرع مدیرکل اوقاف و امورخیریه این استان (در ثبت این روستای مسکونی به انضمام ده‌ها هکتار اراضی ملی بالای آن به‌عنوان موقوفه) با ارسال اظهارنامه‌ای رسمی به جانشین ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه کشور واکنش نشان دادند.

این درحالی‌ست که سند کل روستای هورمه (که تحت تصرف مالکانه و ابا اجدادی مردم آن است) مدتی‌ست مخفیانه به‌صورت مشاع بنام اداره اوقاف و برخی سودجویان صادر شده است.

به‌گزارش «آمدنیوز» بر اساس اسناد موجود ۷۰ هکتار اراضی ملی بالای این روستا با مباشرت سرپرست اوقاف و معاون حقوقی اداره اوقاف شهرستان مهر، خودسرانه و بدون اذن ولی فقیه و بدون مجوز کمیسیون مربوطه از کشاورزی به مسکونی تغییر کاربری یافته و پس از تفکیک، بدون اعلام رسمی حق پذیره مصوب بصورت رابطه‌ای و با اخذ رشوه به برخی سودجویان محلی واگذار شده است.

مدارک رسمی از جمله کیفر خواست صادره حاکی‌ست که آقای «ایوب ذبیحی» معاون اداره اوقاف شهرستان مهر از توابع فارس، فقط از بابت واگذاری چند قطعه زمین به چند فرد خاص بالغ بر ۱۸۰ میلیون تومان نقداً دریافت کرده است که قبض‌ها و رسیدهای بانکی واریزی به حساب وی کشف و ضبط شده است.

قاعدتاً وقتی بحث از واگذاری ۷۰ هکتار یا ۷۰۰ هزار متر مربع اراضی مسکونی اوقافی آن هم با این شیوه است، باید مبالغ کلاهبرداری و اختلاس و ارتشاء بسیار بیش از ده ها میلیارد تومان باشد. در این میان مدیرکل اداره اوقاف فارس بجای اینکه درجهت مجازات چنین متخلفانی به صیانت از حقوق ولی فقیه وشرعیات گام بردارد، کتباً و صریحاً به دادگاه شهرستان مهر اعلام کرده است که علیه رشوه گیران و رشوه دهندگان هیچ شکایتی ندارد !

آیا می‌توان پذیرفت که مدیر کل اوقاف فارس از تغییر کاربری و تفکیک و واگذاری بی‌ضابطه ۷۰ هکتار اراضی موقوفه به سالهای ۹۰ تا ۹۴ توسط دو پرسنل شهرستان بی اطلاع بوده است؟

در حال حاضر نیز پرونده ارتشاء و کلاهبرداری دو پرسنل اداره اوقاف این شهرستان در دادگاه تجدیدنظر استان فارس در حال بررسی است که متاسفانه مدیر کل اوقاف این استان با علم و اطلاع کافی و وافی از تخلفات و منفعت‌طلبی‌های صورت گرفته، نه تنها با مجازات آن دو پرسنل خاطی همراهی نکرده، بلکه از اعلام نرخ واقعی و مصوب حق پذیره ها نیز طفره می رود تا میزان واقعی ارتشاء و اختلاس رخ داده مشخص شود.

اخیراً نیز شکایت مردمی از رئیس وقت اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان و کارشناس فنی آن اداره به جرم مباشرت در ثبت املاک تحت تصرفی مردم آن روستا شکایت کیفری بعمل آمده است. قابل ذکر اینکه رئیس وقت اداره ثبت اسناد شهرستان مهر تخلفات فاحشی از جمله ثبت چندین ارگان دولتی فعال و با قدمت که از بدو تاسیس تحت تصرف مالکانه دولت بوده است از جمله: مخابرت، دو مدرسه، اداره پست، سالن ورزشی و کانون فرهنگی …. به نام برخی سودجویان محلی در کارنامه خود دارد که زمینه نگرانیها و بی اعتمادی عمومی را سبب شده است.

براساس اسنادی که درپی می‌آید دخالت و مباشرت مدیرکل اداره اوقاف و امورخیریه استان فارس و رئیس وقت اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان مهر در همراهی با برخی سودجویان در ثبت یک روستای قدیمی محرز است. طبعا رسالت هر رسانه‌‌ای که تلاش می‌کند بر اساس اصول حرفه‌ای به انعکاس رخ‌دادهای ریز و درشت بپردازد بازنمایی اقدامات خلاف قانون و منفعت طلبی افرادی‌ست که در سایه شرعیات از غصب اموال مردم و دست اندازی به حقوق ملی و مردم هیچ ابایی ندارند، اما اینکه آیا زمینه محاکمه آنان در دادگاه صالحه فراهم می‌شود یا نه باید منتظر بود.

    

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا