بین‌المللی

حوثی ها رئیس جمهور سابق یمن را کشته و خانه او را منفجر کردند

خانه رئیس جمهور پیشین این کشور در مرکز شهر صنعا را صبح دوشنبه ۴ دسامبر/ ۱۳ آذر منفجر کرده‌ است. بنا بر اطلاعیه وزارت کشور حوثی‌ها در یمن علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین این کشور، کشته شده است. شبکه‌های اینترنتی و رسانه‌های نزدیک به حوثی‌ها تصاویری را از جسد علی عبدالله صالح منتشر کرده‌اند….

علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین یمن، بنا به گزارش‌هایی که از سوی رسانه‌های هوادار شبه‌نظامیان حوثی منتشر شده، کشته شده است. شبکه تلویزیونی المسیره وابسته به انصار‌الله، صبح دوشنبه (۴ دسامبر/ ۱۳ آذر) اطلاعیه‌ای را در این ارتباط از سوی وزارت کشور حوثی‌ها منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری آلمان تصاویری از جسد رئیس جمهوری پیشین در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های اینترنتی هواداران حوثی‌ها منتشر شده است. در ابتدا خبرهای ضد و نقیضی در این باره منتشر شده بود و مشخص نبود که این تصاویر به طور قطعی مربوط به جسد علی عبدالله صالح باشد. گفته می‌شود که رئیس جمهور پیشین یمن در درگیری با شبه‌نظامیان حوثی کشته شده است.

محافل نزدیک به رئیس جمهور پیشین یمن در ابتدا از تایید گزارش‌ها و شایعات مبنی بر کشته شدن علی عبدالله صالح خودداری کردند.

روز گذشته گزارش‌هایی مبنی بر برخورد شدید نیروهای حوثی و طرفداران صالح در صنعا از سوی خبرگزاری‌ها منتشر شده بود. بنا به این گزارش‌ها نیروهای حوثی به اقامتگاه صالح نزدیک شده بودند.

رئیس جمهوری پیشین یمن در سال‌های اولیه شانه به شانه و در کنار شبه‌نظامیان شیعه حوثی علیه رژیم وقت یمن در مبارزه شرکت کرده بود. حدود پنج روز پیش پس از این که صالح به همکاری خود با حوثی‌ها خاتمه داد، در صنعا درگیری میان نیروهای هوادار او و طرفداران حوثی‌ها آغاز شد. او اعلام آمادگی ‌کرده بود که بنا به شروطی همکاری خود با عربستان سعودی را از سر گیرد.

صالح روز شنبه ۲ دسامبر (۱۱ آذر) در تلویزیون یمن گفته بود: «من همه برادران در کشورهای همجوار و متحدانشان را فرا می‌خوانم تعرض علیه یمن را متوقف سازند. بعد از آن ما فصلی جدید خواهیم گشود و با یکدیگر برخوردی مثبت خواهیم داشت.»

حوثی‌ها در سال ۲۰۱۵ کنترل صنعا، پایتخت یمن را به دست گرفتند و نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور وقت یمن را وادار به خروج از کشور کردند.

درگیری‌‌های چند روز گذشته میان هواداران صالح و نیروهای منجر به ده‌ها نفر کشته و زخمی شدند. مردم یمن سال‌هاست که در جنگ داخلی به سر می‌برند.

خبر آتش گرفتن سفارت جمهوری اسلامی

در اثر شدت گرفتن درگیری‌ها در یمن، یک راکت به سفارت رژیم ایران در صنعا اصابت کرد و باعث آتش گرفتن ساختمان سفارت شد.

به گفته العربیه، این راکت در هنگام شدت گرفتن درگیری بین حوثی‌ها و نیروهای حزب کنگره مردمی یمن به سفارت حکومت ایران اصابت کرد. منشأ این حمله و اینکه آیا این حمله عمدی بوده است یا خیر، معلوم نیست.

هنوز اطلاعی درباره حضور دیپلمات‌ها در سفارت به هنگام اصابت راکت به آن و سپس آتش‌سوزی در دست نیست.

شایان ذکر است که در چند روز گذشته بین نیروهای انصارالله و حزب کنگره مردمی درگیری‌های شدیدی در صنعا اتفاق افتاد که در آن تعدادی کشته و زخمی شدند.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا