ورزشی

کیانوش زمین خورد، سهراب رکورد زد

تیم ملی وزنه‌برداری ایران در ششمین روز از مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی جهان در «آناهیم» آمریکا همه نوع شگفتی ساخت. نخستین سورپرایز تیم ملی وزنه‌برداری ایران در آمریکا وارونه بود.

پس اینکه «کیانوش رستمی» قهرمان و مرد طلایی ایران در المپیک ریو در حرکت یک‌ضرب توانست وزنه ۱۷۴ کیلویی را مهار کرد و مدال نقره گرفت در حرکت دوضرب دو مرتبه از مهار وزنه ۲۱۲ کیلوگرم و یک بار نیز از بالای سر بردن وزنه ۲۱۵ کیلویی ناتوان ماند تا کار خود را در رقابت‌های جهانی آناهیم با یک مدال نقره حرکت یک‌ضرب به‌پایان برساند.

در مورد کیانوش رستمی، سه واقعیت وجود داشت. ماه‌ها درگیری با فدراسیون وزنه‌برداری و عدم تمرینات درست زیر نظر مربیان، شایعه درخواست پناهندگی او به آمریکا و عدم صدور ویزای این کشور که ابتدا از سوی خبرگزاری فارس مطرح و سپس خودش در قبال آن موضع گرفت، مصدومیت شدید او که از سه ماه قبل او را از تمرینات دور کرد، توصیه جدی پزشکان برای عدم حضور در این دوره از رقابت‌ها و همین‌طور زلزله کرمانشاه (که در دیار او رخ‌داده بود) چه ازنظر روحی و چه ازنظر جسمی، او را دور از فرم ایده آل قرار داد.

«کیانوش رستمی» به مدال نقره یک ضرب رسید و از مدال دو ضرب و مجموع دور ماند. اما حقیقت این است که رعنای کرد ورزش ایران هنوز ۲۶ سال دارد و البته حداقل یک المپیک دیگر پیش روی دارد.

در همین وزن، «علی میری» هم که درحرکت یک ضرب با ثبت وزنه ۱۵۵ کیلویی در جایگاه هفتم قرارگرفته بود، در حرکت دوضرب ابتدا وزنه ۱۹۳ کیلویی را بالای سر برد، ولی در دو مرتبه بعد موفق به مهار وزنه ۲۰۱ کیلوگرمی را نتوانست نشد تا در حرکت دوضرب به مقام ششم برسد و با مجموع ۳۴۸ کیلوگرم در جایگاه هفتم قرار بگیرد.

اما دسته ۹۴ کیلوگرم برای ایران مانند المپیک ریو خوش‌یمن بود. «سهراب مرادی» قهرمان ایران در المپیک ریو ابتدا به سادگی وزنه ۱۸۴ کیلوگرم را در حرکت یک‌ضرب بالای سرش برد و طلای نخست را روی سینه‌اش دید. بعد در حرکت دو ضرب ابتدا وزنه ۲۲۰ کیلویی را مهار کرد تا مدال طلای دو ضرب و مجموع را قطعی کند. اما بعد برای شکستن تمام رکوردهای جهانی خیز برداشت.

سپس برای دومین مرتبه وزنه ۲۳۳ کیلوگرمی را درخواست کرد تا یک کیلوگرم رکورد «سیمون کولچی» لهستانی که در مسابقات جهانی ۲۰۰۰ صوفیا ثبت شده بود را ارتقاء دهد. او حتی در مجموع با ۴۱۷ کیلوگرم رکورد شخصی خودش را به میزان ۴ کیلوگرم بالا برد. رستمی، هم قهرمان شد و طلا گرفت و هم رکورد جهان را پس از ۱۶ سال شکست.

«سید ایوب موسوی» دیگر ملی‌پوش دسته ۹۴ کیلویی ایران که در حرکت یک‌ضرب وزنه ۱۷۱ کیلوگرمی را مهار کرد و در جایگاه پنجم قرارگرفته بود، در حرکت دوضرب ابتدا وزنه ۲۰۸ کیلویی را بالای سر برد و در دومین حرکت هم وزنه ۲۱۴ کیلوگرمی را مهار کرد تا با مجموع ۳۸۵ کیلوگرم به دو مدال نقره حرکت دوضرب و مجموع برسد.

به‌این‌ترتیب ایران در این وزن صاحب یک طلا و یک نقره جهان شد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا