حقوق بشر

بازداشت زنان معترض به مصادره زمینهای کشاورزی روستای جلیزی در ایلام

سازمان حقوق بشر اهواز: طبق گزارش رسیده به سازمان حقوق بشر اهواز ، نیروهای امنیتی طی روزهای گذشته با محاصره کامل روستای عرب نشین ” جلیزی” در استان ایلام، چندین زن معترض به مصادره زمینهای کشاورزی خود توسط ارتش ایران ، را پس از ضرب و شتم به همراه ۵٠ تن دیگر بازداشت کرده اند…

Afbeeldingsresultaat voor ‫بازداشت‬‎
ماجرا صبح روز یکشنبه آغاز شد که مردم روستای جلیزی بالا ، زمینهای اجدادی خویش را شخم می زدند و در این حین سازمان “اتکا” وابسته به ارتش جمهوری اسلامی ایران ، که داعیه مالکیت زمین را دارد با استقاده از زور و حمله نیروهای امنیتی به زنان معترض حاضر در زمینهایشان هجوم برده و با گاز اشک آور و فحش و ناسزا و باتوم به جان زنان افتادند! در ادامه نیروهای امنیتی با هجوم به بیمارستان دهلران و دستگیری زنان مصدوم و ضرب و جرح آنها با باتوم پرداختند!

روز دوشنبه و در طی حمله ناگهانی نیروهای امنیتی به روستای جلیزی با دهها خودرو ، هر کس از اهالی روستا را که در خیابان می یافتند پس از ضرب و شتم دستگیر بازداشت کردند!

طبق آخرین گزارش در طی این حمله بیش از ۵٠ نفر دستگیر و دیگر مردم روستا متواری و به روستاها و کوههای اطراف فرار کردند.

گفتنی است که سازمان “اتکا@ در این روستا بیش از ۴ هزار هکتار را مصادره کرده و تنها هزار هکتار را سهم مردم کشاورز روستا باقی گذاشته و اکنون نیز داعیه مالکیت آن را نیز دارد.

در این بین شیوخ روستای جلیزی ، فالح و خالد حمیدی که به گفته اهالی عوامل حکومتی می باشند با زد و بند با حمایت سازمان اتکا بیش از ۶٠٠ هکتار را به تملک خود دراورده است و هم اکنون باعث دستگیری تمام مردان روستا شده اند.

بخش عربی منطقه جلیزی تاسال ۱۳۶۵ جزءحریم استان خوزستان بود ولی امروزه بخش جلیزی و دهها روستاهای عربی امروزه جز محدوده استان ایلام میباشند.

سازمان حقوق بشر اهواز ضمن محکوم کردن این سرکوب دولتی مردم کشاورز روستای جلیزی ، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط زنان بازداشت شده و سایر بازداشت شدگان می باشد. مراجع قضایی و حکومتی باید نسبت به بازگرداندن زمینها به کشاورزان منطقه اقدام نمایند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا