بین‌المللی

اورشلیم؛ قصد ترامپ و نگرانی در منطقه

پادشاه اردن در گفتگوی تلفنی با رئیس‌جمهور فرانسه نسبت به پیامدهای انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم هشدار داد. وی تأکید کرد که انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم پیامدهای خطرناکی برای امنیت و ثبات منطقه خواهد داشت…
گزارش رادیو فرانسه: محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفته است که رئیس جمهوری آمریکا دونالد ترامپ در جریان یک گفتگوی تلفتی به او گفته است که قصد دارد سفارتخانۀ آمریکا را در اسرائیل از تل آویو به بیت المقدس منتقل کند.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در بیانیه ای که به همین مناسبت منتشر کرده، نوشته است که متقابلاً به رئیس جمهوری آمریکا نسبت به نتایج خطرناک این تصمیم و تاثیر آن بر روند صلح، امنیت و ثبات منطقه و جهان هشدار داده است.

بیانیۀ رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نمی گوید که آیا رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد این تصمیم را فوراً به اجرا بگذارد یا در آیندۀ نامشخص.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در بیانیه اش همچنین تأکید کرده است که پیرو قطعنامه ها و قانون بین الملل و طرح صلح اعراب دولت مستقل فلسطینی بدون بیت المقدس شرقی به عنوان پایتخت آن نمی تواند شکل بگیرد.

کاخ سفید آمریکا گفته است که رئیس جمهوری آمریکا با نخست وزیر اسرائیل و عبدالله پادشاه اردن نیز تماس های جداگانه ای گرفته و آنان را از قصد خود برای انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس آگاه کرده است.

رجب طیب اردوغان هشدار داده است که اگر آمریکا بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد، بعید نیست کشورش مناسبات خود را با اسرائیل قطع کند.

به گفتۀ مقامات آمریکایی، دونالد ترامپ چهارشنبه طی یک سخنرانی بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت خواهد شناخت.

عربستان سعودی ابراز امیدواری کرده است که آمریکا بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت نشناسد. دولت ریاض نسبت به نتایج خطرناک چنین تصمیمی هشدار داده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا