بین‌المللی

ترامپ با آتش بازی می کند

فرمان رسمی «دونالد ترامپ» در روز چهارشنبه ۶ دسامبر برای انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را باید یک زلزله سیاسی عامدانه برای تشدید تنش ها و تحریک اقدامات تندروانه در منطقه خاورمیانه به حساب آورد.

این تصمیم ناقض حقوق بین الملل به دلیل عدم حل و فصل «صلح خاورمیانه»، وضعیت حقوقی بیت المقدس که تابع قطعنامه های قبلی شورای امنیت سازمان ملل متحد که بخش شرقی آن را مناطق اشغالی محسوب می کند و بی ثباتی کنونی منطقه، خواهد بود. تصمیم ترامپ در چارچوب آنارشی حاکم بر ساختار سیاسی آمریکا و افول هڑمونی آن در جهان در کنار برآمدن نیروهای راستگرای افراطی در این کشور که همزیستی با جهان که قبلا به صورت ریاکارانه دنبال می شد را با سیاست نئوفاشیستی «اول آمریکا» عوض کرده است. سیر تحولات جهان به خلاف خواست هڑمونی آمریکا در حرکت است و به همین دلیل سیاست های اتخاذ شده معمولا به شکست می انجامد. در آمریکا نیروهای تندرو و لابی «ایپک» از ترامپ به عنوان کسی که از موقعیت یک تاجر دغلباز به ریاست جمهوری رساندند، هم اکنون انتظار وفای به عهد دارند.
انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم نیز در راستای همین در هم گسیختگی سیاسی، فشار لابی ها، حماقت آمریکایی، دهن کجی به خواست جهانی، حمایت جانبدارانه و آشکار از اسرائیل و نادیده گرفتن حقوق مسلم فلسطینیان، تحریک نیروهایی چون حماس، حزب الله لبنان و حتی ایران جهت اعمال اقدامات نسنجیده و مهم تر از همه اشتباه محاسبه کاخ سفید ناشی از عدم شناخت شرایط واقعی خاورمیانه می باشد. بدون هیچ تردیدی این اقدام متحدان عرب آمریکا در منطقه را در موقعیت بسیار بدی قرار می دهد و از طرف دیگر روند نزدیکی این کشورها به اسرائیل را هم مختل می کند. این بیشتر شبیه به یک موهبت آسمانی برای ایران و متحدین آن در منطقه است که اگر با حربه دیپلماسی و سنجیده با آن روبه رو شوند و از نمایشات پرتاب موشک با اتیکت اسرائیل باید نابود شود و تهدیدات ائمه جمعه و سرداران، اجتناب کنند، می تواند بسیاری از معادلات منطقه یی را به زیان محور عربی _ اسرائیلی رقم بزند. فراموش نکنیم رجب طیب اردوغان هم که این روزها به شدت در داخل و خارج زیر فشار قرار دارد از این فرصت مناسب به سادگی نخواهد گذشت.
اردشیر زارعی قنواتی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا