گوناگون

اعتراض جهانی به تصمیم ترامپ درباره اورشلیم

تصمیم ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن اورشلیم (بیت‌المقدس) به عنوان پایتخت اسرائیل اعتراض‌های جهانی را برانگیخت. کشورهای مسلمان و اتحادیه اروپا با تصمیم ترامپ مخالفت کردند. موجی از اعتراض‌های جهانی برانگیخته شد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در واکنش به تصمیم ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن اورشلیم (بیت‌المقدس) به عنوان پایتخت اسرائیل اعلام کرد که از این تصمیم حمایت نمی‌کند.

اشتفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان چهارشنبه شب (۱۵ آذر/ ۶ دسامبر) اعلام کرد. «مرکل در واکنش به تصمیم رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرده که دولت فدرال آلمان از این تصمیم حمایت نمی کند.» زایبرت در توییتر خود از قول صدراعظم آلمان نوشت، به باور مرکل “وضعیت شهر اورشلیم باید از طریق مذاکره و در چهارچوب راه حل دو کشور مشخص شود”.

 

دونالد ترامپ روز چهارشنبه (۱۵ آذر/۶ دسامبر) در سخنانی در کاخ سفید از وزارت خارجه این کشور خواست که برای انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم آماده شود. امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه هم تصمیم ترامپ را “تاسف آور” خواند.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم با صدور بیانیه‌ای صریحا اعلام کرد که اتحادیه اروپا “نگرانی جدی” درباره تصمیم ترامپ دارد. موگرینی  ضمن فراخوان طرفین به “آرامش و خویشتن‌داری” گفت ازدیدگاه اروپا اورشلیم باید همزمان پایتخت اسرائیل و کشور مستقل فلسطینی باشد.

زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان هم در مصاحبه با تلویزیون دولتی این کشور تصمیم ترامپ را “بنزین به آتش ریختن” توصیف کرد. گابریل گفت که تصمیم ترامپ  خشونت را در منطقه دامن خواهد زد. او تاکید کرد، سیاست فعلی آمریکا درقیاس با سیاست‌های پیشین این کشور ۱۸۰ درجه چرخش داشته است.

نشست سران سازمان همکاری کشورهای اسلامی در استانبول

ترکیه اعلام کرد که روز چهارشنبه (۱۳ دسامبر) نشست سران سازمان همکاری کشورهای اسلامی در استانبول برگزار خواهد شد و تمامی رهبران کشورهای مسلمان برای پرداختن به موضوع بیت‌المقدس در آن شرکت خواهند کرد.

 

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه با اشاره به تصمیم دولاند ترامپ رئیس جمهور آمریکا در شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل اعتراض کرد و گفت: «با اظهارات یک دولت، قدس تبدیل به پایتخت اسرائیل نخواهد شد.»

وزیر خارجه ترکیه ضمن محکوم کردن تصمیم ترامپ خاطرنشان کرد: «این یک رویکرد اشتباه و خطرناک است. آمریکا و دیگر کشورها بهتر است به جای این قبیل سیاست‌های عوام فریبانه دنبال یک طرح پایدار و رسیدن به راه حل دو کشوری باشند.»

فلسطینی‌ها شرق اورشلیم را پایتخت کشور مستقل آتی خود می‌دانند. انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم عملا به معنای به رسمیت‌شناختن نظر اسرائیل است. سازمان فلسطینی حماس تهدید کرده که چنین کاری منشا انتفاضه‌ای جدید در مناطق فلسطینی خواهد بود.

 

بیش از دو دهه پیش کنگره آمریکا به طرحی رای داد که بر اساس آن آمریکا باید اورشلیم (بیت‌المقدس) را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد. یکی از بندهای این مصوبه به رئیس جمهور اجازه می‌‌دهد که  هر شش‌ماه در باره عملی‌کردن این  موضوع تصمیم بگیرد یا آن را به عقب بیاندازد.  رئیس جمهور آمریکا این بار اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت.

از طرفی وزارت خارجه آمریکا خود از بروز درگیری‌های امنیتی نگران شده است. به گزارش تلویزیون اسرائیل، این وزارتخانه در هشدار به دیپلمات‌های آمریکایی گفته است که نه تنها به کرانه باختری و غزه، بلکه تا ۲۹ دسامبر به هیچ نقطه‌ای در اسرائیل سفر نکنند.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا