گوناگون

وقتی پرونده‌ ها گشوده شوند

یک قاضی در آرژانتین حکم جلب کریستینا کرشنر، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور، را در ارتباط با پرونده دست داشتن رژیم ایران در بمب‌گذاری سال ۱۹۹۴ آرژانتین صادر کرد…
Afbeeldingsresultaat voor ‫دادگاه آرژانتین با عکس‬‎

به گزارش خبرگزاری آلمان، این قاضی فدرال در آرژانتین ضمن صدور این حکم اعلام کرد که مصونیت پارلمانی کریستینا کرشنر نیز لغو شده است.

این دادگاه‌ آرژانتین، جمهوری اسلامی را در بمب‌گذاری سال ۹۴ در کانون یهودیان بوئنوس آیرس، موسوم به آمیا، که ۸۵ کشته به‌جا گذاشت دخیل دانسته و در حکم جلب کرشنر آمده که وی در پنهان کردن دست حکومت ایران در این ماجرا نقش داشته‌است.

کریستینا فرناندز کرشنر از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۵ میلادی رئیس‌جمهوری آرژانتین بود و هم‌اینک از سناتورهای این کشور است. به گزارش خبرگزاری فرانسه نیز، حکم تازه دادگاه، مصونیت قضایی کریستینا کرشنر را از او سلب می‌کند.

پرونده آمیا بیش از دو دهه پیش گشوده شد و در آن زمان، گروه حزب‌الله لبنان به انجام این بمب‌گذاری و حکومت ایران به هدایت آن متهم شدند. رژیم تهران حامی اصلی حزب‌الله لبنان است.

علی‌اکبر ولایتی، مشاور کنونی خامنه ای و محسن رضایی، فرمانده وقت سپاه پاسداران، از جمله مقام‌های حکومت ایران هستند که حکم جلب‌شان از سوی پلیس بین‌الملل و در رابطه با این پرونده صادر شد.

این پرونده که فراز و نشیب‌های زیادی داشته است، دو سال پیش با پیدا شدن جسد آلبرتو نیسمان، دادستان پرونده آمیا در آپارتمانش وارد مرحله تازه‌ای شد.

تحقیقاتی که آلبرتو نیسمان انجام داد، حاکی از آن بود که دولت آرژانتین در سال ۱۳۹۳ قصد داشت تا در ازای دریافت نفت از ایران، نقش جمهوری اسلامی در این پرونده را لاپوشانی کند.

قاضی نیسمان در روزهای قبل از کشته شدن، خانم کرشنر را به تبانی با جمهوری اسلامی برای سرپوش نهادن بر پرونده تحقیق در مورد انفجار سال ۱۹۹۴ متهم کرده و در حال آماده کردن حکم بازداشت خانم کرشنر بود.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا