اجتماعی

یک سوم مدیران دولتی یارانه نقدی دریافت می‌کنند

دولت جمهوری اسلامی برای پرداخت یارانه نقدی کسری بودجه دارد. اما بسیاری از مدیران دولتی برای انصراف از دریافت یارانه نقدی خودداری می کنند. دولت حسن روحانی در سال ۱۳۹۲ با فراخوان عمومی از افراد با درآمد بالا خواست که داوطلبانه از دریافت نقدی انصراف دهند. به‌رغم تبلیغات گسترده رسانه‌های دولتی، این طرح روحانی نیز همانند سایر مسائل کشور  در حد شعار باقی ماند. پس از شکست طرح تبلیغاتی انصراف از دریافت یارانه، وزیر تعاون، کار و رفاه جمهوری اسلامی اعلام کرد که این وزارتخانه مسئول شناسایی ثروتمندانی که یارانه نقدی دریافت می‌کنند، است. ..

به گزارش تسنیم،عادل آذر رئیس دیوان محاسبات جمهوری اسلامی پنجشنبه ۱۶ آذر گفت که بسیاری از مدیران دولتی همچنان یارانه نقدی دریافت می‌کنند.

او شناسایی و قطع یارانه نقدی دهک‌های درآمدی بالا را «تکلیف قانونی بودجه ۱۳۹۵» دانست. مجلس شورای اسلامی در بررسی قانون بودجه سال گذشته دولت را به شناسایی دهک‌های درآمدی بالا و قطع یارانه نقدی آنان موظف کرد.

براساس این قانون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان هدفمندی یارانه‌ها باید در یک دوره شش ماهه امکان شناسایی دهک‌های درآمدی بالا و قطع یارانه نقدی آنان را فراهم کند.

دولت حسن روحانی در سال ۱۳۹۲ با فراخوان عمومی از افراد با درآمد بالا خواست که داوطلبانه از دریافت نقدی انصراف دهند. به‌رغم تبلیغات گسترده رسانه‌های دولتی اما کمتر از یک میلیون نفر به صورت داوطلبانه برای عدم دریافت یارانه نقدی ثبت‌نام کردند.

پس از شکست طرح تبلیغاتی انصراف از دریافت یارانه، وزیر تعاون، کار و رفاه جمهوری اسلامی اعلام کرد که این وزارتخانه مسئول شناسایی ثروتمندانی که یارانه نقدی دریافت می‌کنند، است.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت ایران اسفند سال گذشته اعلام کرد که یارانه نقدی سه میلیون تن از کسانی که درآمد ماهیانه بیشتر از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارند، قطع شده است.

با این حال رئیس دیوان محاسبات روز گذشته گفت که ۷۶ میلیون نفر از جمعیت ۷۷ میلیونی ایرانی مشمول قانون هدفمندی یارانه‌ها، یارانه نقدی دریافت می‌کنند.

براساس قانون هدفمندی یارانه‌ها، مهاجران ساکن ایران یارانه نقدی دریافت نمی‌کنند.

به گفته او قانون بودجه ۱۳۹۵ کلیه مدیران دولتی که درآمد سالانه آن‌ها بیشتر از ۳۵ میلیون تومان است را به موظفند از انصراف از دریافت یارانه نقدی مکلف کرده است.

عادل آذر اما گفت که نزدیک به یک‌سوم مدیران دولتی که درآمد ماهیانه بیش از ۴ میلیون تومان دارند، همچنان یارانه نقدی دریافت می‌کنند.

به گفته رئیس دیوان محاسبات به این افراد برای انصراف از دریافت یارانه نقدی تذکر داده شده است.

عادل‌آذر گفت که در صورت اجرای قانون حذف یارانه نقدی دهک‌های درآمدی بالا، یارانه نقدی ۳۵ میلیون نفر قطع شد.

پیش از این غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی عضو کمیسیون برنامه و بودجه کسری بودجه هدفمندی یارانه‌ها را حداقل هشت هزار میلیارد تومان اعلام کرده بود.

به گفته او تنها در شش ماه نخست امسال ۶۰۰ هزار نفر به شمار دریافت کنندگان یارانه نقدی افزوده شده‌اند.

مجلس شورای اسلامی قرار است که در بررسی لایحه بودجه سال آینده طرح تازه‌ای برای حذف یارانه نقدی دهک‌های درآمدی بالا به تصویب برساند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا