اخبار

روز «خشم»: در مناطق فلسطینی

 در نخستین روز جمعه بعد از برسمیت شناختن اورشلیم، بیت‌المقدس، به عنوان «پایتخت اسرائیل» از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، تظاهرات موسوم به «روز خشم» از بیت‌المقدس در خاورمیانه تا دورترین نقاط در خاور دور در جریان است…
نظامیان اسرائیلی با فلسطینی ها درگیر شدند.

گزارش ها حاکی از آن است که بامداد امروز جمعه هفدهم آذر، ساعت‌ها پیش از آغاز نماز جمعه، ده‌ها هزار فلسطینی از شرق بیت‌المقدس و شهرک‌های فلسطینی اطراف به سوی مسجد الاقصی در حرکت بودند. صدها نظامی اسرائیلی در بیت‌المقدس و سایر مناطق مستقر شده و تدابیر امنیتی در کرانه غربی اشغالی و نوار غزه تشدید شده‌است.
به گزارش سایت ملی مذهبی ، نظامیان اسرائیلی در رام‌الله، بیت‌لحم و الخلیل از گاز اشک‌آور و تیر جنگی برای متفرق کردن معترضان استفاده کرده‌اند. فلسطینیان نیز به سوی نیروهای اسرائیلی سنگ پرتاب کردند و لاستیک‌ خودروها را آتش زدند.
به غیر از مناطق فلسطینی در کشورهای دیگر نیز تظاهراتی در مخالفت با تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا برگزار شده است. در قاهره، تظاهرکنندگان علیه ترامپ و اسرائیل شعار دادند و خواهان تحریم محصولات آمریکایی شدند. در امان، پایتخت اردن نیز مردم با فلسطینیان ابراز همبستگی کردند. در تهران، تظاهرکنندگان شعار “مرگ بر اسرائیل” و “مرگ بر آمریکا” سر دادند.

تظاهرات در آنکارا، استانبول و دیگر نقاط ترکیه روز جمعه مانند دو روز پیش در جریان است؛ رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه از سه شنبه هشدار داده بود که کشورش ممکن است دوباره با اسرائیل قطع رابطه کند.

تظاهرات در کشورهای مسلمان شمال آفریقا و سایر کشورهای این قاره نیز روز جمعه بعد از مدت‌ها نبود این نوع اقدامات اعتراضی از سرگرفته شده‌است.

الباج قائد السبسی رئیس جمهوری تونس جمعه سفیر آمریکا در کشورش را احضار کرد تا شخصاً اعتراض تونس را در زمینه به‌رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، به آگاهی سفیر رساند.

در مصر تظاهرکنندگان تصاویر عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری کشورشان و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل و پرچم اسرائیل را به آتش کشیدند و خواهان لغو پیمان صلح ۴۰ ساله میان کشورشان با اسرائیل شدند.

در ایران نیز، تهران و شهرهای دیگر، روز جمعه شاهد تظاهرات ضد اسرائیلی در اعتراض به تغییر سیاست آمریکا در قبال بیت‌المقدس است؛ احمد خاتمی امام جمعه تهران در سخنان خود در نکوهش آمریکا و اسرائیل، گفت «راه درمان قضیه فلسطین، تنها و تنها انتفاضه است».

همچنین به گزارش ایسنا، سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران پنجشنبه در یک بیانیه گفته بود، اقدام ترامپ در به‌رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل «با هوشیاری دنیای اسلام شکست خواهد خورد و رژیم صهیونیستی را به نابودی نزدیک‌تر خواهد کرد… و این خود مبدأ حرکت جهانی علیه غاصبان و انهدام این غده سرطانی در منطقه غرب آسیا به حساب می‌آید».

سرلشکر باقری در بیانیه خود افزوده بود: «این توطئه… نوید بخش شکل‌گیری انتفاضه جدیدی علیه رژیم غاصب صهیونیستی خواهد بود… ما معتقدیم اصلاً اسرائیلی وجود ندارد که بخواهد پایتختی برای آن تعریف یا جایگزین شود». در اندونزی، مالزی و بنگلادش نیز تظاهراتی برگزار شده است.
روز گذشته در مناطق مختلف از جمله کرانه غربی اشغالی درگیری‌هایی میان فلسطینیان و نیروهای اسرائیلی روی داد که در نتیجه آن ده‌ها فلسطینی زخمی شدند.
نیروهای اسرائیلی در این درگیری‌ها از گاز اشک‌آور، گلوله‌های لاستیکی و تیر جنگی استفاده کردند.
گروه حماس که کنترل نوار غزه را به عهده دارد خواهان انتفاضه جدیدی علیه اسرائیل شده است.

در همین حال مقام‌های فلسطینی گفته‌اند از سفر مایک پنس معاون آقای ترامپ به سرزمین‌های فلسطینی استقبال نمی‌کنند. این در حالی است که کاخ سفید در مورد ملاقات نکردن مقام‌های فلسطینی با معاون رئیس‌جمهوری آمریکا هشدار داده است.
کاخ سفید گفته است پنس خواهان دیدار با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی است و لغو این دیدار سازنده نخواهد بود.
قرار است پنس نیمه دوم دسامبر به منطقه سفر کند. او با مقام‌های اسرائیل و مصر هم دیدار خواهد کرد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا