بین‌المللی

فروش اسلحه در دنیا روبه افزایش است؛آمریکا بزرگترین دلال اسلحه

صنایع اسلحه‌سازی آمریکا سود زیادی برده اند.شرکت‌های آمریکایی توانسته‌اند در سال ۲۰۱۶ میزان فروش تولیدات تسلیحاتی خود را به بیش از ۲۱۷ میلیارد دلار برسانند . در سال ۲۰۱۶ فروش سلاح در جهان نسبت به سال قبل از آن دو درصد و نسبت به سال ۲۰۰۲، ۳۸ درصد افزایش داشته است. چین در این آمار به حساب نیامده است…
lklk

به‌مدت پنج سال فروش سلاح در جهان سیر نزولی داشت اما به‌گفته مؤسسه پژوهش صلح جهانی استکهلم (SIPRI)، افزایش تنش‌های سیاسی این گرایش را برعکس کرده است.

بر اساس ‌گزارش تازه مؤسسه پژوهش صلح جهانی استکهلم ۱۰۰ شرکت بزرگ ساخت سلاح در جهان، تنها در سال ۲۰۱۶ حدود ۳۷۵ میلیارد دلار سلاح فروخته‌اند که این میزان دو درصد نسبت به سال ۲۰۱۵ و ۳۸ درصد نسبت به سال ۲۰۰۲ افزایش داشته است.

بیشترین سلاح‌ها را ابرشرکت‌های آمریکایی فروخته‌اند. میزان فروش شرکت‌های تسلیحاتی آمریکا در سال ۲۰۱۶، ۲۱۷ میلیارد دلار بود که تقریباً دو سوم درآمدها را به‌دست آورده‌اند و چهار درصد افزایش را نشان می‌دهد.

در حالی‌که میزان فروش سلاح در کشورهای غرب اروپا تقریباً به همان میزان سال گذشته بوده است روسیه توانسته است که ۳,۸ درصد به میزان فروش تسلیحات خود افزایش دهد.

این آمار به احتمال قوی بیش از مقداری است که اعلام شده زیرا در مورد چین آمار مشخصی در مورد فروش تسلیحات در دست نیست. در حالی‌که چین به عراق پهپادهای مسلح و به ایران فن‌‌آوری موشکی می‌فروشد و هواپیما، کشتی جنگی، رادار و سلاح در اختیار چندین کشور آمریکای لاتین قرار می‌دهد.

مؤسسه پژوهش صلح جهانی استکهلم که هر سال گزارش‌های تحقیقاتی خود از وضعیت صلح جهانی و جنگ را منتشر می‌کند، از سال ۱۹۶۶ آغاز به‌کار کرده و از آن زمان تاکنون درباره صلح، درگیری‌های نظامی و خرید و فروش تجهیزات نظامی در جهان تحقیق می‌کند. بیشترین بخش بودجه این مؤسسه توسط دولت سوئد تأمین می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا