ورزشی

ناپدید شدن ۶۱ میلیارد دارایی پرسپولیس و معمای درفشی فر

۶۱ میلیارد از دارایی های باشگاه پرسپولیس ناپدید شده است.
این مهم ترین اتفاق برای باشگاهی به شمار می رود که موفق شده است از خطر حذف از لیگ قهرمانان باشگاه های آسیا، کسر امتیاز و حتی سقوط به رده های پایین تر فرار کند. بدهی های داخلی و خارجی پرسپولیس، حساسیت فدراسیون جهانی فوتبال و کنفدراسیون فوتبال آسیا را موجب شده است اما ارقامی که در مورد آن صحبت می شد، هرگز به ۶۱ میلیارد تومان نزدیک نبود.

تا پیش از روز ۱۹ آذرماه امسال، میزان بدهی های باشگاه پرسپولیس به مربیان و بازیکنان داخلی و خارجی تا هتل ها، شرکت های هواپیمایی و البته اداره دارایی و امور مالیاتی کشور حدود ۲۰ میلیار تومان تخمین زده می شد. اما حالا این رقم تا ۶۱ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

با یک واکاوی در گزارش های «ایسنا» و مطالعه ترازنامه مالی باشگاه پرسپولیس در سال ۱۳۸۴ و مقایسه آن با سال های بعد که در این خبرگزاری منتشر شد، به یک شکاف مالی می رسیم. در این سال، سرمایه‌ در گردش (یا همان دارایی جاری، منهای بدهی جاری در یک سال) باشگاه پرسپولیس که شرکتی دولتی محسوب می شود، منفی سه میلیارد و ۶۰۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بوده است. یک سال بعد، سرمایه در گردش این باشگاه به رقم منفی ۱۳۱ میلیارد و ۹۵۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید؛ یک سقوط چشم گیر در دارایی های باشگاهی که براساس اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا در سال ۲۰۰۰، بیش ترین هوادار را میان تمام باشگاه های آسیایی داشت.

اما این پرهوادارترین باشگاه همیشه کمبود درآمد داشته و تراز سالیانه آن منفی بوده است؛ باشگاهی که بارها تا مرز خصوصی شدن پیش رفته اما هرگز از انحصار دولت خارج نشده است. پس به صورت طبیعی، از حقوقی مانند کپی رایت پیراهن و آرم باشگاه، فروش اقلام انحصاری، برخورداری از حق پخش، بلیت فروشی و ده ها راه حل دیگر اقتصادی برای درآمدزایی محروم مانده است. اما حالا حکایت هایی از ارقام تازه بدهی ها و حتی ناپدید شدن سرمایه های باشگاه پرسپولیس به گوش می رسد؛ نمونه نخست، خبر سازمان امور دارایی و مالیاتی کشور است که در پایان سال ۹۵ اعلام کرد پرسپولیس مبلغ ۷۴ میلیارد و ۱۳۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بدهی مالیاتی دارد.

در کنار بدهی های داخلی و خارجی، ایسنا مدعی شده که به اسنادی از دارایی‌های ثابت مشهود (املاک و دارایی‌های قابل مشاهده‌ای که به صورت بلندمدت در اختیار یک مجموعه قرار می‌گیرد) دسترسی پیدا کرده که در آن ها ثابت می شود دارایی های باشگاه پرسپولیس در سال ۹۴ خورشیدی، از ۶۱ میلیارد و ۵۸۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به مبلغ ۵۰۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۵ رسیده است؛ یعنی در حدود یک سال، مبلغ ۶۱ میلیارد و ۶۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان از دارایی‌های ثابت مشهود باشگاه ناپدید شده است.

در فاصله کم تر از ۲۴ ساعت پس از انتشار این خبر در خبرگزاری ایسنا، «محمدرضا داورزنی»، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان در جمع خبرنگاران گفت: «از این موضوع بی خبرم. بهتر است از دوستان پرسپولیسی بپرسید. سازمان بازرسی و دستگاه های نظارتی به این مساله ورود می کنند.»

جمله نخست محمدرضا داورزنی قابل باور نیست. او تقریبا طی ماه های اخیر، تار و پود مسایل اقتصادی باشگاه های استقلال و پرسپولیس را در دست داشته است.

ایسنا در گزارش خود نوشته است که طبق قانون بازرگانی، شرکت‌هایی سودده هستند و می‌توانند به حیات خود ادامه بدهند که سرمایه در گردش آن‌ها همیشه مثبت باشد. اما مدیران باشگاه پرسپولیس مدعی شده اند که آن چه از حساب باشگاه پرسپولیس ناپدید شده است،سرمایه در گردش نیست.

«حمیدرضا گرشاسبی»، سرپرست باشگاه پرسپولیس در توضیح این خبر به «باشگاه خبرنگاران» گفته است: «این یک بحث تخصصی در حوزه مسایل مالی بود ولی به شکلی مطرح شده که گویی اموالی گم شده است.»

او گفته که اختلاف حساب ۶۱ میلیاردی مربوط به یک ورزشگاه است که اسناد آن را به زودی منتشر می کند. اشاره گرشاسبی به ورزشگاه «درفشی فر» بود که در خیابان «آیت الله کاشانی» تهران قرار دارد.

«محمدرضا حاج بیگی»، عضو هیات مدیره باشگاه پرسپولیس نیز گفته است وقتی بودجه سال پرسپولیس (از سوی وزارت ورزش و جوانان، اسپانسرها، بلیت فروشی و حق پخش تلویزیونی) ۴۰ میلیارد تومان بوده است، چه گونه سرمایه ۶۱ میلیارد تومانی ناپدید می شود؟
او هم‏چنان رقم بدهی های باشگاه پرسپولیس را تنزل داده و اعلام کرده است: «در حال حاضر ۲۰ میلیارد بدهی معوقه داریم که هنوز پرداخت نشده است.»

داستان ورزشگاه درفشی فر کمی پیچیده است؛ از سال ۱۳۹۰ تمرینات تیم فوتبال پرسپولیس به صورت مقطعی در این ورزشگاه انجام می شد. ۲۳ دی ماه سال ۱۳۹۱، «محمد رویانیان»، مدیرعامل وقت باشگاه پرسپولیس ادعا کرد که ورزشگاه درفشی فر را برای باشگاه به صورت کامل خریداری کرده است؛ یعنی پرسپولیس (به ادعای رویانیان) از نظر ورزشگاه اختصاصی برای تمرین بی نیاز شده بود.

اما بهمن ماه سال ۱۳۹۴ جلسه‌ای با حضور هیات مدیره دو باشگاه پرسپولیس و استقلال در مورد انتخاب ورزشگاه‌های «امام رضا» و «شهید کاظمی» در دفتر معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای کشور تشکیل و در آن مقرر شد استادیوم شهید کاظمی در اختیار سرخ‎پوشان قرار گیرد. شهریور ماه همان سال، هیات مدیره باشگاه پرسپولیس اعلام کرده بود که ورزشگاه درفشی فر فاقد استانداردهای لازم است و باید به صورت کامل بازسازی شود. «علی اکبر طاهری»، مدیرعامل وقت باشگاه پرسپولیس به «مهر» گفته بود: «آن چه ما از درفشی فر در اختیار داریم، یک متروکه است، نه ورزشگاه.»

روز یازدهم بهمن ماه سال ۹۵، سایت «ورزش سه» با مقایسه امکانات ورزشگاه شهید کاظمی به عنوان محل جدید تمرینات پرسپولیس و ورزشگاه درفشی فر، نوشت: «ورزشگاه کاظمی مختصات یک استادیو کامل را دارا است.»

استادیوم شهید کاظمی، واقع در اتوبان «شهید کاظمی»، با۹۰۰هزار مترمربع مساحت و ۱۲هزار متر مربع زیربنا، اکنون گنجایش ۱۵ هزار هوادار را دارد. اما حالا پرسپولیس تمریناتش را به صورت کامل از ورزشگاه درفشی فر حذف کرده است. آن ها به صورت تناوبی، بنا بر تشخیص سرمربی، یک روز در ورزشگاه شهید کاظمی تمرین می کنند، روز دیگر در ورزشگاه «خیریه عمل»؛ ورزشگاهی در انتهای خیابان «میرزا بابایی» و تقاطع اتوبان «ستاری» تهران است که به ادعای خود باشگاه پرسپولیس، امکانات لازم برای حضور تماشاگران را هم ندارد.

همه این جابه‏جایی ها در سه ورزشگاه، حد فاصل سال های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۶ افتاده اند. ایسنا حالا خبر از ناپدید شدن ۶۱ میلیارد تومان از دارایی های پرسپولیس در فاصله سال های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۵ را داده است اما مدیران پرسپولیس ادعا می کنند که این مبلغ برای خرید و تجهیز ورزشگاه درفشی فر هزینه شده است. محمد رویانیان اما گفته بود این ورزشگاه را در سال ۹۱ برای باشگاه پرسپولیس خریداری کرده است.

ورود سریع محمدرضا داورزنی، مهم ترین معاون وزارت ورزش و جوانان به مساله ناپدید شدن دارایی های پرسپولیس را می توان در عداوت قدیمی او با علی اکبر طاهری دید. گفته های او، یک نوع گرا دادن به سازمان بازرسی کل کشور برای ورود به پرونده دارایی های باشگاه پرسپولیس در سال های مدیریت طاهری است که البته از طریق ایسنا هم پی گیری شد.

علی اکبر طاهری آبان ماه امسال از مدیرعاملی باشگاه پرسپولیس استعفا داد. بسیاری این جدایی را هم محصول دخالت های محمدرضا داورزنی می دانستند و هم نگرانی های طاهری از معضلات مالی این باشگاه در ماه های آینده. «ایلنا» روز هفدهم آبان ماه پنج دلیل استعفای طاهری را یک به یک شمرد که مهم ترین آن ها، ابهامات مالی این باشگاه بود.

این خبرگزاری در گزارش خود مدعی شد مدیران پرسپولیس پول قرارداد با موسسه مالی «کوثر» را که یکی از اسپانسرهای این باشگاه است، به صورت کامل گرفته و این بودجه را که برای سه سال در نظر گرفته شده بود، هزینه کرده اند.
در همان روزها، «جعفر کاشانی»، رییس هیات مدیره باشگاه پرسپولیس به «ایرنا» گفت: «آقای طاهری نگران وضعیت مالی پرسپولیس در فصل آینده است.»
باشگاه خبرنگاران روز چهاردهم آبان ماه خبر از جلسه هیات مدیره باشگاه با «مسعود سلطانی فر»، وزیر ورزش و جوانان و محمدرضا داورزنی، معاون او داد. در این جلسه، مدیران باشگاه پرسپولیس گفته بودند با توجه به بدهی های قدیمی این باشگاه و همین طور موانع قانونی برای کمک دولت به باشگاه های دولتی، مجبور شده اند بخشی از بدهی ها را از کمک های مردمی و دارایی های باشگاه بپردازند.

به نظر می رسد بدهی های باشگاه پرسپولیس که قرار بود از بخش دارایی های این باشگاه، مانند اجاره ورزشگاه درفشی فر پرداخت شود، به یک ابهام ۶۱ میلیارد تومانی بدل شده است.

کلید حل این معما را می توان در اتاق علی اکبر طاهری، مدیرعامل سابق باشگاه پرسپولیس و همین طور محمدرضا داورزنی، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان پیدا کرد. کنار رفتن مدیرعامل پرسپولیس در بحرانی ترین روزهای این باشگاه از نظر اقتصادی و همین طور لو رفتن اسناد دارایی های پرسپولیس که با واکنش فوری داورزنی همراه شد، می تواند حقیقت ۶۱ میلیارد تومانی را هم روشن کند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا