گوناگون

«۶۷۰۰ تن از گروه قومی روهینگیا طی یک ماه کشته شده‌اند»

سازمان پزشکان بدون مرز گزارش داده است که در نخستین ماه‌ حمله نظامیان به گروه قومی “روهینگیا” در میانمار (برمه سابق) هزاران نفر کشته شده‌اند. صدها کودک زیر پنج سال در میان کشتگان این حادثه بوده‌اند.

سازمان پزشکان بدون مرز گزارش داده است که سربازان ارتش میانمار (برمه سابق) در نخستین ماه‌ حمله به روهینگیا، دست کم ۶۷۰۰ نفر از اعضای این اقلیت قومی را کشته‌اند. در این گزارش همچنین آمده است که دست‌کم ۷۳۰ نفر از کشتگان در این دوره‌ی زمانی کودکان زیر پنج سال بوده‌اند.

ارتش میانمار در روزهای پایانی ماه اوت سال جاری میلادی (۲۰۱۷) حمله به قوم روهینگیا را در ایالت راخین آغاز کرد. سازمان ملل متحد اعلام کرده که از آن زمان تاکنون ۶۴۰ هزار نفر از اعضای این گروه قومیِ مسلمان به کشور همسایه بنگلادش گریخته‌اند.

سازمان پزشکان بدون مرز زمان کشتار اعضای گروه قومی “روهینگیا” را از بیست ‌و‌ پنجم اوت تا ۲۴ سپتامبر سال جاری میلادی (۲۰۱۷) می‌داند. مرجع اطلاعات سازمان پزشکان بدون مرز اطلاعاتی کلی است که اعضای این سازمان در اردوگاه‌های پناهندگان بنگلادش از پناهجویان به دست آورده‌اند. گفته می‌شود شمار دقیق کشتگان در این مدت زمانی، می‌تواند بسیار بیشتر از این تعداد باشد.

پرسشنامه در میان پناهجویان

۲۴۳۴ خانواده پناهجوی روهینگیا در بنگلادش در ماه نوامبر سال جاری میلادی (۲۰۱۷) پرسشنامه‌هایی را در این باره پر کرده‌اند و در مجموع ۱۱ هزار نفر در اردوگاه‌های مختلف بنگلادش به این پرسشنامه‌ها پاسخ داده‌اند.

برمبنای این آمار می‌توان حدس زد که در همین دوره زمانی خاص دست کم ۹۰۰۰ نفر از گروه قومی روهینگیا در میانمار کشته شده‌اند. ۷۲ درصد این تعداد بر اثر خشونت‌های نظامیان میانمار جان خود را از دست داده‌اند.

رایج‌ترین شیوه کشتار

برمبنای این آمار رایج‌ترین علت مرگ اصابت گلوله بوده است. ۷۰ درصد کشتگان در پی شلیک گلوله نظامیان میانمار کشته شده‌اند.

حدود نه درصد کشتگان نیز که در میان‌شان ۱۵ درصد از کودکان زیر پنج سال قرار دارند، در خانه‌های خود به آتش کشیده و کشته شده‌اند.

در آمار سازمان پزشکان بدون مرز ۶/ ۲ درصد کشتگان را زنانی تشکیل می‌دهند که در پی تجاوز جنسی کشته شده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا