بین‌المللی

استفاده داعش از تسلیحات ساخت اروپا در جنگ عراق و سوریه

بر اساس نتایج تحقیق یک سازمان تحقیقاتی در خصوص جنگ گروه دولت اسلامی از تسلیحات ساخت شماری از کشورهای اروپایی در جنگ در سوریه و عراق استفاده کرده است…

به گزارش رسانه های آلمان، سازمان «تحقیق تسلیحات جنگی» نتایج تحقیقات خود را در خصوص تسلیحات بکار گرفته شده در جنگ های سوریه و عراق منتشر کرده و اعلام کرده که شماری از گروه های جهادی از جمله داعش در نبردهای خود در عراق و سوریه از مقادیر زیادی از تسلیحات و مهمات ساخت کشورهای اروپایی استفاده کرده اند.

در این تحقیق که به سفارش اتحادیه اروپا بوده و سه سال به طول انجامیده است بیش از چهل هزار سند از بقایای تسلیحات بکار گرفته شده توسط گروه های جهادی جمع آوری شده و مشخص شده است که بخش بزرگی از این تسلیحات ساخت کشورهایی چون رومانی و بلغارستان بوده است.

این گزارش می افزاید تسلیحات یاد شده توسط کشورهایی چون ایالات متحده و عربستان سعودی خریداری شده و با نقض قوانین اروپا و به صورت مخفیانه به خاورمیانه منتقل شده و در اختیار گروه های اپوزیسیون فعال در جنگ داخلی سوریه قرار داده شده اند.

سازمان «تحقیق تسلیحات جنگی» سال گذشته نیز در گزارشی تحقیقی اعلام کرده بود که گروه دولت اسلامی به واسطه تجهیزاتی که عمدتا از ترکیه خریداری تهیه شده بوده اند قادر به تولید تسلیحات جنگی در مقیاس صنعتی بوده است.

بر اساس یافته های این سازمان در زنجیره تامین قطعات ساخت تجهیزات و تسلیحاتی که داعش از آنها در جنگ بهره می جسته است شرکت هایی از بیش از بیست کشور جهان مشارکت داشته اند.

گزارش اخیر گروه «تحقیق تسلیحات جنگی» می افزاید علی رغم اطلاع مقام های دو کشور رومانی و بلغارستان از بکارگیری جنگ افزارهای ساخت آنها توسط داعش، این دو کشور هیچ اقدامی در راستای متوقف کردن روند صدور تسلیحات و یا محدود کردن آن انجام نداده اند.

به گزارش سایت کردانه، یکی از نمایندگان عضو پارلمان اروپا در گفتگو با دو کانال آلمانی زبان WDR و NDR خواستار اعمال محدودیت ها و مجازات علیه آن دسته از کشورهای عضو اتحادیه اروپا شده که ضواطب و قوانین این اتحادیه را نقض می کنند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا