حقوق بشر

دیده‌بان حقوق بشر: رضا شهابی ، فعال کارگری را آزاد کنید

دیده‌بان حقوق بشر امروز گفت که مقامات ایرانی باید فوراً رضا شهابی، فعال برجسته‌ی کارگری را بعد از سکته‌ قلبی احتمالی آزاد کنند. متخصصان پزشکی که شهابی را معاینه کردند گفتند که او باید به دلایل پزشکی آزاد شود…


سندیکای کارگران اتوبوسرانی تهران و حومه، که شهابی عضو آن است، گفت که شهابی در ملاقات ۱۳ دسامبر ۲۰۱۷ در زندان وضعیت خود را به خانواده‌اش اطلاع داده است. او گفته است که بعد از علائمی از جمله «افتادگی طرف چپ صورتش» به پزشک زندان مراجعه کرده است. شهابی به خانواده‌اش گفته است که پزشک به او گفته است که او احتمالاً یک سکته‌ی خفیف داشته است، اما پزشک معاینات بیشتری انجام نداده و وضعیت او را پیگری نکرده است.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه‌ی دیده‌بان حقوق بشر گفت «این که اجازه دهند سلامتی رضا شهابی در زندان به خطر افتد، مخصوصاً با توجه به این که او اصلاً تنها به دلیل فعالیت مسالمت‌آمیز در زندان است، کاملاً ظالمانه است». وی افزود «مقامات ایران باید فوراً و بدون شرط شهابی را آزاد کنند».

اتحادیه‌ی شهابی گفت که متخصصان پزشکی که پیش از این او را معاینه کرده بودند بر اساس وضعیت پزشکی شهابی تشخیص داده بودند که او نباید بقیه‌ی حکم زندانش را متحمل شود.

مقامات از سال ۲۰۰۵ به کرات کارگران مرتبط با اتحادیه‌های کارگری مستقل ایران را آزار، احضار، بازداشت، و محکوم کرده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر، کارشناسان سازمان ملل، و دیگر سازمان‌های حقوق بشری موارد متعددی از ممانعت مقامات ایران از دسترسی زندانیان ایرانیان به نیازهای پزشکی را گزارش کرده‌اند. در ماه اوت، چندین زندانی متهم به اتهامات مبهم امنیتی، در زندان رجایی شهر دست به اعتصاب غذا زدند تا به شرایط بازداشتشان، از جمله عدم دسترسی به مراقبت پزشکی، اعتراض کنند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا