اجتماعی

شمایل فقر در ایران

بودجه متوسط خانوارهای ایرانی بین سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۵ روندی نزولی داشته و حدود ۱۵‌درصد پایین آمده است. بُعد خانوار، یعنی تعداد متوسط افراد در یک خانوار ایرانی، در دو دهه اخیر روندی نزولی داشته است، به این معنی که در هر خانوار تعداد به اصطلاح «نان‌خورها» پایین آمده که به کم شدن هزینه خوراک منجر می‌شود…

یک مدرس و پژوهشگر اقتصادی با بیان اینکه آنچه فقر را در کشور ما پررنگ می‌کند این است که درآمد نداریم، گفت: افراد توانمند و سالمی تربیت می‌کنیم که قادر نیستند برای خود درآمد ثابت ایجاد کنند. این امر به وضعیت بی‌ثبات اقتصادی کشور برمی‌گردد که باعث می‌شود نیروی توانمند ما هدر برود. داوود سوری اظهارکرد: در یک بازه زمانی ۱۱‌ساله از سال ۸۴ تا ۹۴ روند تغییر رفاه در خانوار را تحلیل کنیم، مشخص می‌شود، ارتباط رفاه خانوار با سیاست‌های اتخاذ شده در این مدت چه تاثیری گذاشته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که بودجه متوسط خانوارهای ایرانی بین سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۵ روندی نزولی داشته و حدود ۱۵‌درصد پایین آمده است. بُعد خانوار، یعنی تعداد متوسط افراد در یک خانوار ایرانی، در دو دهه اخیر روندی نزولی داشته است، به این معنی که در هر خانوار تعداد به اصطلاح «نان‌خورها» پایین آمده که به کم شدن هزینه خوراک منجر می‌شود.

خانوارهای ایرانی در حال کوچک‌تر شدن

در ادامه این مدرس و پژوهشگر اقتصادی با مروری بر وضعیت اقتصاد و نرخ رشد اقتصادی در کشور گفت: طبق تحلیل‌های مربوط به توزیع درآمد حقیقی خانوار، می‌توان گفت که هم در روستاها و هم شهر توزیع درآمد مناسب‌تر شده است، اما متوسط و میانگین درآمد غالب مردم به نوعی کاهش یافته است. سوری ادامه داد: متوسط سن خانوار از ۹/۲۷ به ۱/۳۲سال رسیده است و سن سرپرستان خانوار از ۷/۴۵ به ۶/۴۹ رسیده است.

کاهش متوسط درآمد نان‌آور خانوارها

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در این بازه زمانی متوسط درآمد افراد نان‌آور کم شده که نشان می‌دهد اقتصاد ما نتوانسته تولید درآمد کند گفت:نیازمند اندازه‌گیری خط فقر هستیم که برآوردها و تعاریف مختلفی برای آن مطرح شده است، اما در هر صورت اگرتعریف شود باید حداقل استانداردهای لازم را در برگیرد. سوری با بیان اینکه در این پروژه، دو خط فقر پایین و بالا را در نظر گرفتیم و هدف این بود دامنه‌ای را در نظر بگیریم که مباحث مربوط به خط فقر را پوشش دهد، افزود: وجه متمایزکننده هزینه‌ای است که خانوارها برای تامین اقلام غیرخوراکی متحمل می‌شوند. به گفته او روند فقر بر مبنای درآمد و هزینه خانوارها، در طول سال‌های ذکر شده، فزاینده‌ بوده است، به‌ویژه از سال ۹۰ به بعد شتاب بیشتری می‌گیرد و روند فقر در کنار افزایش بی‌ثباتی اقتصادی مشهود است. این استاد دانشگاه افزود: در مقابل، نابرابری در جامعه کاهش یافته است. نابرابری معیار مناسبی است، اما تنها معیار برای بررسی رفاه خانوار نیست. کاهش نابرابری وقتی شاخص مناسبی است که آن را در کنار افزایش سطح رفاه خانوار ببینیم. این مدرس و پژوهشگر اقتصادی با اشاره به فقر چندبعدی اعم از آموزش، دارایی، درآمد و مسکن عنوان کرد: دو معیار برای فقر آموزش وجود دارد، نخست اینکه خانوار فرزند در سن مدرسه اما بازمانده از تحصیل نداشته باشند و دوم آنکه افراد بزرگسال حداقل تحصیلات ابتدایی داشته باشند. سوری افزود: شاخص دوم فقر از بعد دارایی است که دسترسی به وسایل ارتباط جمعی، وسایل حمل و نقل و وسایل زندگی را شامل می‌شود.

فقر و اعتیاد در میان کوره‌های آهک

رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی از تهیه نقشه فقر برای همه استان‌های کشور خبر داد. محمدرضا سپهری با بیان اینکه در حال تهیه نقشه فقر در معاونت رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستیم، اظهارکرد: نقشه فقر برای برخی استان‌ها از جمله استان بوشهر تهیه شده است و برای سایر استان‌ها نیز به‌زودی تدوین می‌شود. او افزود: سیاست کاهش و محو فقر مطلق از جمله برنامه‌های محوری دولت است و کاهش فقر مطلق در لایحه بودجه سال ٩٧ نیز دیده شده است. رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی با اشاره به ابعاد مختلف فقر عنوان کرد: فقر ابعاد مختلفی از جمله فقر آموزشی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دارد و تنها محدود به فقر درآمدی نمی‌شود. سپهری ادامه داد: صندوق‌های بیمه‌ای توانسته‌اند به کنترل فقر کمک کنند. به گزارش ایسنا، او با بیان اینکه بهبود فضای کسب و کار و رشد پایدار اقتصادی می‌تواند سطح دستمزدها را بهبود دهد، گفت: باید بهبود سیستم آمار و اطلاعات صورت گیرد و حتما نیاز داریم سیستم‌های اطلاعاتی را بهبود دهیم. امیدواریم مطالعات در حوزه فقر گسترش یابد و ابعاد مختلف فقر را تکمیل کند.
آرمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا