زحمتکشان

تجمع کشاورزان و دامداران هندیجان مقابل فرمانداری

امروز سه شنبه ۲۸ آذرماه، تعداد زیادی از کشاورزان و دامداران شهرستان بندر هندیجان به دلیل بی‌توجهی دولت به مشکلات رودخانه زهره و آزاد نکردن حق آب این رودخانه ضمن تجمع مقابل فرمانداری این شهر خواستار توجه دولت به این مردم محروم شدند.لازم به ذکر است، هرساله در ایام فصل کشت محصولات کشاورزی هندیجان به سبب برداشت‌های نادرست در بالادست رودخانه زهره و احداث سدها و کانال‌های عریض و طویل، کشاورزی هندیجان در حال نابودی است و این بی‌توجهی، عدم مدیریت منابع آب در بالادست سبب خشک شدن کامل رودخانه زهره هندیجان شده است…

به گزارش خبرنگار ایلنا از بندر هندیجان،هندیجان هیچ‌گونه منبع درآمدی ازلحاظ صنعتی و کارخانجات ندارد و وابسته شدید به رودخانه و دریا است، متأسفانه در ۵ سال اخیر منابع دریایی بشدت کاهش‌یافته و توان بازسازی خود را ندارد از سویی دیگر رودخانه زهره نیز خشک‌شده و مردم دیگر توان کشاورزی کردن را ندارند.

روستاهای هندیجان در حال تخلیه شدن از سکنه هستند، دامداران در حال فروش دام‌های خود و مهاجرت به مکان‌های دیگر بوده کشاورزان نیز زمین‌های خود را یا رها کرده و یا بفروش رسانده تا بتوانند در شهرهای بزرگ زندگی کنند.

اگر این وضعیت دردناک تا ۵ سال آینده ادامه پیدا کند هندیجان به مرکز خشک‌سالی و گردوخاک‌های گسترده تبدیل‌شده و دیگر به‌سختی قابلیت سکونت خواهد بود. از آن‌سو نزولات آسمانی بشدت کاهش یافته و آب‌های اندک موجود مورد دست‌اندازی بالادست قرارگرفته است.

کشاورزان هندیجان با بدهی‌های میلیونی نزد بانک کشاورزی، عدم پرداخت بیمه سال‌های گذشته و فروش برخی از اشیا قیمتی منزل خود به امید اینکه امسال بتوانند کشت محصولی داشته تا از درآمد آن بدهی‌های خود را داده و مخارج زندگی خود را تأمین کنند، وارد عرصه کشاورزی شده اما امسال نیز همانند سال گذشته با مشکلات فراوانی روبه‌رو هستند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا