بین‌المللی

چندین کشته و زخمی در ادامه اعتراضات در اقلیم کردستان

یک روز پس از اعتراضات در اقلیم کردستان عراق که به خشونت با پلیس کشیده شد، بار دیگر مخالفان دولت محلی در استان سلیمانیه و اربیل دست به تظاهرات زده و خواهان استعفای دولت شدند. در درگیری‌های رخ داده چندین نفر کشته و زخمی شدند….

رادیو فرانسه: در دومین روز تظاهرات و اعتراضات مردم کردستان عراق، ۵ نفر از تظاهرکنندگان کشته شدند. در شهر سلیمانیه – مرکز استان سلیمانیه – مردم همچنان علیه فساد شعار دادند و خواهان استعفای دولت منطقه‌ای شدند. یک روز قبل، معترضان خشمگین دفتر احزاب سیاسی را آتش زده بودند.

روز سه‌شنبه ٢٨ آذر/١٩ دسامبر، در شهر رانیه (راپرین) واقع در شمال سلیمانیه، تظاهرکنندگان دفترهای حزب دموکرات و اتحادیۀ میهنی کردستان را به آتش کشیدند. در پی این ناآرامی‌ها و مداخلۀ نیروهای انتظامی، پنج نفر به ضرب گلوله کشته و حداقل ٧٠ نفر زخمی شدند.

در شهر سلیمانیه نیز نیروهای امنیتی برای متفرق کردن مردم به تیر هوایی متوسل شدند. این نیروها محورهای اصلی شهر و خیابان‌های منتهی به مقر احزاب سیاسی را بستند.

در چند شهر دیگر از جمله کِفری و همچنین شهرهای حلبچه و کوی سنجق که به استان اربیل متعلق‌اند تظاهراتی به راه افتاد. خبرگزاری فرانسه می‌نویسد که در کوی سنجق شهرداری و دفتر حزب دموکرات به آتش کشیده شده است. تظاهرکنندگان بر بی‌کفایتی مسئولان و فساد گستردۀ آنان تأکید داشتند.

روز گذشته – دوشنبه ٢٧ آذر – تظاهرکنندگان دفاتر دو حزب اصلی حاکم یعنی حزب دموکرات و اتحادیۀ میهنی کردستان را آتش زدند. دفترهای حزب‌های کوچک – جنبش گوران (تغییر) و اتحادیه اسلامی کردستان – هم توسط معترضان به آتش کشیده شد.

اهالی کردستان عراق به ویژه از وضعیت بد اقتصادی به جان آمده‌اند. بعد از همه‌پرسی استقلال کردستان عراق که به ابتکار مسعود بارزانی – رهبر حزب دموکرات – و به رغم مخالفت‌‌های بین‌المللی برگزار شد (٢۵ سپتامبر)، اوضاع اقتصادی کردستان عراق رو به وخامت گذاشت. کمتر از سه هفته بعد از همه‌پرسی، نیروهای دولتی بغداد به سرعت اراضی مورد اختلاف میان دولت منطقه‌ای و دولت مرکزی را تصرف کردند و بدین ترتیب مناطق نفت‌خیز کرکوک کاملاً از دست کردها خارج شد و در اختیار دولت مرکزی درآمد. محرومیت از درآمد نفت، همۀ رویاهای استقلال کردستان عراق را یکباره نابود کرد. با اینحال حتی قبل از همه‌پرسی، فشار اقتصادی به علت ارزان شدن نفت در منطقه شدت گرفته بود.

«ناتوانی دولت اقلیم کردستان»

دولت و پارلمان محلی مردم خشمگین را به آرامش دعوت کرده‌اند. بیشتر معترضان را معلمان و کارمندان دولت تشکیل می‌دهند که یا حقوق‌شان را دریافت نکرده‌اند و یا حقوق‌شان کم شده است.

معترضان از فساد مالی و تبعیض‌های اقتصادی ناراضی‌اند و معتقدند که مسئولان سیاسی اقلیم کردستان توان اداره کشور را ندارند. آن‌ها تمام بازیگران سیاسی را مسئول این اوضاع می‌دانند.

به گزارش رادیو زمانه،بحران اقتصادی که پیش از این نیز در کردستان وجود داشت پس از همه‌پرسی استقلال کردستان در روز ۲۵ سپتامبر / ۳ مهرماه عمیق‌تر شد. این همه‌پرسی به‌رغم مخالفت دولت مرکزی و کشورهای خارجی توسط مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان و رهبر حزب دموکرات کردستان برگزار شد. اکثریت بالای مردم کردستان به این همه‌پرسی «آری» گفتند اما نیروهای نظامی بغداد با کمک افراد حشد شعبی به سمت کردستان پیشروی کردند و منطقه نفت‌خیز کرکوک را که از سه سال پیش در دست کردها بود به تصرف خود در آوردند و نیمی از درآمد نفتی اقلیم کردستان کاهش یافت.

دولت مرکزی همچنین مانع از پروازهای بین‌المللی به دو فرودگاه کردستان شده و به همین دلیل بسیاری از شرکت‌های خصوصی کردی و خارجی مجبور به تعطیل شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه به‌نقل از ساکنان اربیل نوشته است که دستمزدها کاهش یافته و همزمان، در حالی که زمستان نزدیک است، قیمت نفت سفید برای تأمین گرما به بشکه‌ای (۲۰۰ لیتر) ۱۵۰ دلار رسیده است که دو برابر قیمت دو سال پیش است.

همچنین در روز فقط چهار ساعت برق جریان دارد و مردم نمی‌توانند اشتراک برق خود را بپردازند.

سعد حدیثی، سخنگوی دولت مرکزی عراق می‌گوید: «آن‌چه در کردستان می‌گذرد نشان‌دهنده سیاست بد دولت خودمختار و احزاب سیاسی آن است.»

به‌گفته حدیثی «تمایل به تصمیم‌گیریِ تنها، بدون در نظر گرفتن بغداد، صدور نفت بدون رضایت ما، رفتار بدون شفافیت و عدم کنترل هزینه‌ها و درآمد، علت ناتوانی دولت محلی در پاسخگویی به نیازهای مردم است.»

سخنگوی دولت مرکزی عراق پیشنهاد همکاری اقلیم کردستان با دولت فدرال برای حل بحران را داده است.

از نظر عصام الفایلی، استاد علوم سیاسی دانشگاه بغداد، «این اعتراضات علیه همه سیاستمداران کردستان است زیرا مردم احساس می‌کنند که در بی‌عدالتی زندگی می‌کنند.»

او می‌گوید در چنین شرایطی در صورت ناتوانی دولت محلی در اداره امور، این وظیفه دولت مرکزی است که در جهت حل بحران موجود بکوشد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا