اخبار

نفسم گرفت از این شهر…

سرفه، سرگیجه، حالت تهوع و… دیگر عادی شده؛ خطر مرگ وجود دارد! روز گذشته خیمه آلودگی بر سر شهر‌های مختلف کشور سنگین‌تر شد. هوای آلوده، دود و دم و سرب در آسمان زندگی را مختل و چهره شهر‌های مختلف کشور را عوض کرد. فرقی نمی‌کند از چه زاویه‌ای به شهر نگاه کنی. هر جا ایستاده باشی آسمانی تیره می‌بینی و هوایی که بیشتر و بیشتر از اکسیژن تهی شده به ریه‌هایت می‌رود. مدارس تعطیل شده، ممنوعیت‌های ویژه‌ای برای تردد خودرو‌ها اعمال شده، شهروندان سعی می‌کنند به خیابان نروند و خیابان‌ها و پیاده‌رو‌ها محل گذر عابرانی ماسک بر صورت شده است.

Bildergebnis für ‫آلودگی هوای تهران‬‎

شب‌ها برف می‌آمد و تا نیمه‌های‌شب دانش‌آموزان در فکر تعطیلی مدرسه بودند، صبح پنجره را که باز می‌کردند برف سپید را می‌دیدند که همه جا را گرفته؛ کل آن روز به برف بازی، شادی و خنده می‌گذشت و فردا باز دانش‌آموزان منتظر تعطیلی‌مدارس به دلیل «لغزندگی معابر» بودند. سال‌هاست تهران و بسیاری از استان‌های کشور رنگ تعطیلی مدارس به دلیل برف را به خود نمی‌بینند و اخیرا آلودگی شدید هوا مدارس شهرهای تبریز، ارومیه، اصفهان و تهران را تعطیل کردند. دانش‌آموزان‌تهرانی در مقطع دبستان چهار روز و در سایر مقاطع سه روز است که به مدرسه نمی‌روند و علت دیگر برف و شادی حاصل از آن نیست که آلودگی هواست و آلودگی‌هوا دانش‌آموزان را نه خوشحال که گوشه‌نشین و محصور در چهاردیواری خانه کرده است. آلودگی هوای تهران فروش روزانه مجوز تردد در محدوده طرح‌ترافیک را تا پایان‌هفته ممنوع و طرح زوج و فرد را از مقابل درب‌منازل اجرایی کرد. فعالیت معادن شن و ماسه، فعالیت‌های‌عمرانی شهرداری تهران و تردد کمپرسى‌ها امروز ممنوع است. تمام فعالیت‌های ورزشی در اماکن روباز ممنوع اعلام شده است. مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران بر اساس نتایج پیش‌بینی کیفیت هوا وضعیت کیفی هوای اکثر مناطق پایتخت طی امروز در بیشتر مناطق شهر تهران را همچنان در آستانه شرایط نامطلوب برای همه افراد جامعه اعلام کرد. حسین شهبازی با اشاره به تداوم این شرایط برای بعداز ظهر روز پنجشنبه سرعت وزش باد و در برخی ساعات شبانگاه بارش‌پراکنده باران پیش‌بینی کرد.

آلودگی هوا مدارس را به تعطیلی کشاند

مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان همراه با مدارس شهر اصفهان مدارس شهرستان‌های زرین‌شهر، فولادشهر، خمینی شهر، نجف آباد، شاهین شهر، فلاورجان، پیربکران و برخوار و مهدهای کودک و مراکز توانبخشی روزانه بهزیستی را در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری تعطیل اعلام کرد. به گفته محمد حسین قائدیها به دلیل افزایش غلظت آلاینده‌ها تمام مدارس در مقطع ابتدایی امروز و فردا در کلانشهر اصفهان تعطیل است؛ تصمیمی که با میانگین شاخص آلودگی هوا ۱۲۸ در شهر اصفهان چندان نیز غیرقابل‌انتظار نبود. معاون عمرانی استانداری تهران نیز از تعطیلی امروز مدارس این استان در تمام مقاطع به جز شهرستان‌های فیروزکوه، دماوند و پردیس خبر داد. به گفته کریمی کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران پس از پایان جلسه‌ اضطراری خود تمام مهدهای کودک، پیش دبستانی و مدارس استان تهران را تعطیل اعلام کرده است. قطعا برخی از مدیران مدارس وضعیت درسی دانش‌آموزان را مهم‌تر از وضعیت تحصیلی آنها قلمداد می‌کنند و دانش‌آموزان را در هوای آلوده به مدرسه می‌کشانند. این واقعیت بسیار تلخی است. کودکی که در هنگام ورود به مدرسه به دلیل استشمام هوای آلوده به نفس نفس می‌افتد چه بازدهی می‌تواند برای سیستم نظام‌آموزشی نیمه تعطیل این روزها داشته باشد؟! این سوالی است که پاسخ آن قطعا تنها در دست مدیرانی است که به زور و اجبار در حال برگزاری کلاس‌های درسی مدارس خود هستند. اگر بپذیریم عقل سالم در بدن سالم است باید پذیرفت تصمیم این مدیران نه تنها منطقی نیست بلکه اساسا مانع بزرگی برای افزایش میزان یادگیری دانش‌آموزان است. بر اساس آخرین شنیده‌ها برخی از دانش‌آموزان تهرانی از عدم تعطیلی مدارس خود یا برگزاری اردوی اجباری با وجود اعلام رسمی تعطیلی مدارس توسط آموزش و پرورش خبر دادند. رئیس اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش تهران از برخورد جدی با تخلف مدیرانی که با وجود اعلام رسمی تعطیل دانش‌آموزان را به هر بهانه‌ای به مدارس یا اردو می‌کشانند، خبر داد و افزود: تمامی اطلاعیه‌های صادره از سوی رسانه ملی در خصوص تعطیلی مدارس با نظر آموزش و پرورش شهر تهران به اطلاع مردم شریف رسانده می‌شود. بنابراین این اطلاعیه‌ها به منزله ابلاغ رسمی برای تمامی مسئولان مناطق و مدیران مدارس دولتی، غیردولتی و سایر مراکز تابعه بوده و هیچ‌توجیهی برای حضور دانش‌آموزان در مدارس و هر مکان دیگری به نام آموزش و پرورش برای شرکت در کلاس‌های جبرانی، فوق برنامه و مراسم‌ها قابل پذیرش نیست و با متخلفان طبق مقررات رفتار خواهد شد. این روزها قطعا آخرین روزهای تعطیلی مدارس به دلیل آلودگی هوا نیستند، در هر صورت اگر شرایط آلودگی هوا بهتر نشود هر‌ساله شاهد تعطیلی چند روزه مدارس به دلیل آلودگی هوا خواهیم بود.

اظهار نظرات درباره آلودگی هوا

 

محمد ‌حسین مقیمی

استاندار تهران

علت عمده آلودگی‌هوا مربوط به حمل‌و نقل است و برای کاهش و کنترل آن باید ناوگان حمل و نقل عمومی توسعه یابد. توسعه زیربنایی، تجهیز زیرساخت‌ها با هدف گسترش اتوبوسرانی و مترو و نوسازی خودروهای‌آلاینده باید انجام شود. تمام شهروندان باید در این زمینه همکاری و مساعدت لازم را داشته باشند و استفاده از ظرفیت فضای‌مجازی و خدمات‌الکترونیکی در کنترل آلودگی‌هوا موثر است.

حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری

دادستان کل کشور

دادستان به عنوان مدعی‌العموم به موضوع آلودگی‌هوا ورود کرده، مکاتبات زیادی صورت گرفته و جلساتی هم برگزار شده اما متاسفانه خروجی مناسبی نداشته است.

علت آن است که دست اندرکاران امر مقابله با آلودگی‌هوا و بهبود آن، یک، دو دستگاه نیستند، بلکه مجموعه‌ای باید با یکدیگر تعامل و همکاری داشته باشند تا زندگی مردم از این معضل مهم و اثرگذار نجات پیدا کنند.

سید ابراهیم امینی

نایب رئیس شورای‌شهر

با برنامه‌‌ریزی دقیق و منظم در آینده نزدیک به سمت اجرای طرح‌هایی جهت کاهش آلودگی هوا گام برداریم. موضوع آلودگی هوای شهر تهران و تعطیلی مکرر مدارس باید مورد توجه مسئولان‌شهری و دولتی قرار بگیرد زیرا متاسفانه طی روزهای گذشته شاهد تعطیلی‌مکرر مدارس بوده‌ایم.

عیسی کلانتری

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست

گازوئیل و ماشین‌ها دو عامل آلودگی‌هوا هستند؛ نه می‌توانیم جلو رفت‌و‌آمد ماشین‌ها را بگیریم و نه بدون گازوئیل می‌توانیم زندگی کنیم. مشکل ما در ارتباط با گازوئیل است که باید اصلاح شود.

گازوئیلی که می‌دهند ده‌ها برابر بیش از استانداردی که باید وجود داشته باشد، آلوده‌کننده است. باید دعا کنیم باد بیاید تا آلودگی‌ها را جابه‌جا کند.

علی نوبخت

رئیس کمیسیون بهداشت‌و‌درمان مجلس

تعطیلی‌مدارس فایده‌ای در این زمینه ندارد، این مشکل اساسی است و باید به صورت‌جهادی عمل شود. بیماری‌های‌روانی و اختلال در تصمیم‌گیری و افزایش بیماری‌های‌قلبی که دامان همکاران خودمان را گرفته است از آثار آلودگی‌هواست. موضوع توسعه سرطان‌ها نیز که سال‌های بعد نتایج آن مشخص می‌شود به دلیل آلودگی‌هوا ایجاد می‌شود.

الهام فخاری

عضو کمیسیون فرهنگی‌اجتماعی شورای‌شهر

باید با مردم گفت‌وگو کنیم، مردم راه‌حل‌های موثری دارند و راه حل طلسم «کاری نمی‌شود کرد» را مردم می‌توانند بشکنند. از مردم تهران می‌خواهم راه‌حل‌های فوری و امکان‌پذیر خود را در قالب پویش «نفسم گرفت» ارائه کنند. امروز چندمین روز متوالی است که وضعیت هوای تهران در شرایط ناسالم به سر می‌برد و به تعطیلی مدارس انجامیده، تهران هوا ندارد و گویی همه ما گرفتار «کاری نمی‌شود کرد» شده‌ایم.

حسین رحیمی

رئیس پلیس تهران

پلیس تنها نهادی است که اقدام عملی و جدی برای برخورد با آلودگی‌هوای تهران می‌کند. ماموران راهور در ۵۰۰ نقطه تهران بزرگ مستقر شده و خودروهای متخلف را بر اساس قوانین و محدودیت‌های وضع شده اعمال‌قانون می‌کنند. پلیس هنوز موفق نشده است تا خودروهای‌فرسوده و عمومی را از رده خارج کند و این خودروها به ترافیک و آلودگی‌هوا دامن زده‌اند.

محمود نیلی احمدآبادی

رئیس دانشگاه تهران

امروز به واسطه آلودگی‌هوا که همه کشور را در بر گرفته است راه‌حل‌های مقطعی در نظر گرفته می‌شود به طور مثال مدارس را تعطیل می‌کنند یا برخورد با خودروها را افزایش می‌دهند و زمانی که وضعیت هوا بهتر شد همه چیز دوباره یادمان می‌رود. در این زمینه دانشگاه‌ها باید صدایشان را بلندتر کنند. البته ۳۰ سال پیش بسیاری از دانشگاه‌ها مسائل و مشکلات امروز را مطرح کرده بودند. راهنمایی ناصحیح صنایع و برداشت‌های نادرست و توسعه‌صنعتی کشور ۳۰ سال پیش قابل‌پیش‌بینی بود.

شهربانو امانی

عضو کمیسیون حمل‌و‌نقل و‌ترافیک شورای‌شهر

شنیده بودیم نهادهای‌متعددی باید برای رفع معضل آلودگی‌هوا دست به دست هم دهند اما هرچه بیشتر با مساله درگیر شدیم متوجه شدیم که این معضل بسیار ساده‌تر از آنچه که فکر می‌کردیم، بود. اگر از این لیست اتوبوس‌ها را که تقریبا ۳۱ درصد تولید ذرات معلق را به خود اختصاص داده‌اند و در اختیار شهرداری است در نظر بگیریم همین اتوبوس‌ها تقریبا مسئول مرگ ۱۵۰۰ نفر از شهروندان تهرانی هستند آیا برای آن راه‌حلی وجود ندارد؟

علی مریدی

مدیر کل دفتر آب‌و خاک‌ سازمان حفاظت محیط‌زیست

براساس تولید‌ناخالص داخلی استان‌ها روزانه حدود ۲۶۱ میلیون دلار ضرر ناشی از تعطیلات ریزگردهاست، طرح‌های‌توسعه‌ای افغانستان در حوزه هیرمند و هریررود می‌تواند برای ایران مشکل آفرین باشد. پروژه گاپ پروژه‌ای است در آناتولی ترکیه که بر بالادست حوزه رودخانه‌های دجله و فرات اثر می‌گذارد و تاکنون شاهد اثرات‌منفی این پروژه در کشور سوریه و عراق بوده‌ایم. در کشور ما نیز در چند سال اخیر اثرات این پروژه از جمله ریزگردها را شاهد هستیم.

مریم عنایت

استادیار دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی

به علت آلودگی‌هوا با افزایش بیماری‌های مزمن تنفسی و همچنین افزایش شمار مراجعات به بیمارستان‌ها رو به رو هستیم. افرادی که دچار آسم بوده، پیوند ریه شده‌اند و مشکلات‌تنفسی دارند نباید در هوای‌آلوده طی این روزها تردد کنند. همچنین این افراد زمانی که در منزل هستند باید هوای خانه را مرطوب نگه داشته و مصرف فراوانشیر، سبزیجات و مایعات را مدنظر قرار دهند. آلودگی‌هوا میزان مراجعات به بخش بیماری‌های‌تنفسی در بیمارستان‌های سطح شهر بسیار بیشتر از روزهای‌عادی شده که رعایت نکات‌بهداشتی تا حدودی در کاهش این مشکل موثر است.
آرمان- آرزو ضیایی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا