اخبار

۲ کشته و ۹۷ مصدوم در زلزله تهران

زلزله‌ای به قدرت ۵.۲ در مقیاس ریشتر در ساعت ۲۳ و ۲۷ دقیقه شامگاه چهارشنبه ۲۹ آذر استان‌های تهران و البرز را لرزاند. این زمین لرزه در قزوین، قم و اراک هم احساس شد. 

مرکز این زمین لرزه ملارد تهران در طول جغرافیایی ۵۰.۹۵۸ و عرض جغرافیایی ۳۵.۶۸۵ و در عمق ۷ کیلومتری بوده است. 

پس از این زمین لرزه، بارها مناطق مختلف تهران دچار لرزش های خفیف شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا این زلزله موجب اختلال در شبکۀ تلفن همراه در چند منطقه شده است. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از مردم خواست تا مکالمات تلفنی خود را کوتاه کنند.

سراسیمگی قربانی گرفت

تصاویر منتشر شده از تهران نشانگر خروج گسترده مردم از خانه‌ها و حضور شهروندان در شب سرد پایان پاییز در پارک‌ها و مکان‌های عمومی سرباز است.  با این حال هجوم شماری از تهرانی‌ها با خودرو به سوی راه‌های خروجی پایتخت، برای مدتی بسیاری از شاهراه‌های این کلانشهر را قفل کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، اسماعیل نجار، رییس سازمان مدیریت بحران کشور در حاشیه جلسه مدیریت بحران شهر تهران گفت: «تعداد مصدومانی که پس از زلزله به مراکز درمانی مراجعه کره یک نفر در ساوه و ۴۲ در استان البرز بوده‌اند اما هیچیک در پی تخریب ساختمان و یا ریزش آوار دچار مصدومیت نشده بود بلکه حین فرار دچار حادثه شده بودند.»

دوازده پس‌لرزه

به گزارش شبکه خبر۱۲ پس‌لرزه درتهران و حوالی آن با قدرت حداکثر ۲ ریشتر توسط مرکز لرزه نگاری کشور به ثبت رسیده است. 

برخی کارشاسان با بررسی‌های اولیه اعلام کردند به نظر می‌رسد انتهای گسل اشتهارد فعال شده است. 

افزایش شمار زمین لرزه‌ها در تهران و دیگر نقاط کشور

تازه آباد در کرمانشاه نیز در ساعت ۲۳ و ۵۲ دقیقه دچار زلزله‌ای به قدرت ۴.۶ در مقیاس ریشتر شد.

استان البرز؛ تعطیلی تمام دستگاه‌های اجرایی و مراکز آموزشی در روز پنج‌شنبه

استاندار البرز اعلام کرد که روز پنج‌شنبه تمام دستگاههای اجرایی و مراکز آموزشی این استان به استثنای مراکز امدادی و عضو ستاد مدیریت بحران، تعطیل خواهند بود.

 

استان قم؛ تعطیلی تمام دستگاه‌های اجرایی و مراکز آموزشی در روز پنج‌شنبه

بنا بر گزارش ایسنا، استانداری قم طی اطلاعیه ای اعلام کرد که در پی وقوع زلزله ۵/۲ ریشتری در ملارد٬ فردا پنجشنبه مورخ ۹۶/۹/۳۰ تمامی دستگاههای اجرایی و مراکز آموزشی (مدارس و دانشگاهها) بجز دستگاههای امدادی تعطیل هستند.

تهران تعطیل شد

همچون دو استان البرز و قم، استاندار تهران نیز اعلام کرد که در پی وقوع زلزله ادارات و مراکز دولتی به جز دستگاه‌های امدادی و خدمات‌رسان در روز پنجشنبه تعطیل خواهند بود.

افزایش آلودگی هوای تهران

نگرانی از وقوع زلزله‌ای دوباره و هجوم انبوه مردم به خیابانها و افزایش تردد با خودروها در طول شب باعث شده است که شاخص آلودگی هوای تهران در بامداد پنجشنبه به ۱۸۰ برسد. 

مقامات شهر تهران از مردم خواسته‌اند که از حرکت با خودروها به هر سو خودداری کرده و خودروهایشان را متوقف و خاموش کنند.

به گزارش ایلنا، رییس امداد و نجات هلال احمر با بیان اینکه شهر ملارد مرکز زلزله بوده، گفت: استان‌های تهران، البرز، قزوین، قم، گیلان و مرکزی متاثر از این زلزله بودند ۲ کشته  و ۹۷ نفر نیز در این حادثه مصدوم شدند.
سلیمی خاطرنشان کرد: ۵۰ نفر در البرز، ۳۴ نفر در تهران، ۱۲ نفر در شهرستان ساوه و یک نفر نیز در قزوین مصدوم شده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا