بین‌المللی

نتانیاهو: سازمان ملل خانه دروغ است

نخست وزیر اسرائیل در مورد پیش‌نویس قطعنامه‌ای در مجمع عمومی سازمان ملل در خصوص به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، سازمان ملل را “خانه دروغ” نامید. ترامپ هم کشورهای رای‌دهنده به پیش‌نویس را تهدید کرد.

روز پنجشنبه (۲۱ دسامبر/۳۰ آذر) بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، پیش از رأی‌گیری و حتی قبل از تصویب قطعنامه مجمع عمومی در مورد اورشلیم موضع‌گیری کرد و سازمان ملل را “خانه دروغ” نامید.

پیش‌تر آمریکا قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل پیرامون تصمیم ترامپ مبنی بر شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل را وتو کرده بود. به دنبال آن ۱۹۳ کشور عضو مجمع عمومی سازمان ملل تشکیل جلسه دادند تا درباره تصمیم ترامپ موضع‌گیری کنند. این پیش‌نویس از طرف ترکیه و یمن روز سه‌شنبه ۱۹ دسامبر به مجمع عمومی پیشنهاد شده است.

تهدید ترامپ به قطع کمک‌های مالی آمریکا

در مجمع عمومی سازمان ملل متحد هیچ کشوری حق وتو ندارد و هریک از اعضای این سازمان حق رای دارند. اما ترامپ روز چهارشنبه ۲۰ دسامبر کشورهای رای‌دهنده به نفع پیش‌نویس قطعنامه سازمان ملل را به قطع کمک‌های مالی تهدید کرد.

با این که قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل قدرت اجرایی ندارد، باز هم دونالد ترامپ کشورهای عضو مجمع را تهدید کرد. ترامپ گفت: «این کشورها صدها میلیون یا میلیاردها دلار از ما پول می‌گیرند و علیه ما رای می‌دهند. ما این موضوع را پیگیری خواهیم کرد. ما به دقت مواظب رای‌گیری هستیم و اگر علیه ما رای بدهند مبالغ زیادی صرفه‌جویی خواهیم کرد».

نتانیاهو موضع دولت آمریکا را ستود و گفت کشورهای دیگری هم در نهایت از واشنگتن در زمینه انتقال سفارتخانه‌های خود از تل آویو به اورشلیم پیروی خواهند کرد. نخست وزیر اسرائیل تاکید کرد که رویکرد بسیاری از کشورها در تمامی قاره‌ها و فراتر از دیوارهای سازمان ملل در قبال اسرائیل در حال تغییر است.
از طرف مقابل، رجب طیب اردغان، رئیس جمهوری ترکیه به شدت تهدیدهای ترامپ را رد کرد و درخواست کرد که کشورهای رای‌دهنده تسلیم دلار نشوند. اردوغان تاکید کرد : «به تمام کشورهای جهان می‌گویم که مبادا مبارزه دموکراسی خود را به این دلارها بفروشید.» اردغان خطاب به ترامپ گفت: «آقای ترامپ شما نمی‌توانید با دلار اراده دموکراسی ترکیه را بخرید. تصمیم ما مشخص است.»

رئیس جمهور ترکیه افزد: «امیدوارم که آمریکا امروز نتیجه‌ای که منتظر آن است را نگیرد و جهان درس خوبی به آمریکا بدهد.»

بنعلی یلدریم، نخست وزیر ترکیه هم در واکنش به تهدیدهای ترامپ واکنش نشان داد و گفت: «آمریکا مراقب رفتار خود باشد و نباید پا را از حد خود فراتر بگذارد».

فلسطینی‌ها هم خواستار به رسمیت شناختن بخش شرقی اورشلیم به عنوان پایتخت خود هستند. اسرائیل در سال ۱۹۶۷ در جریان جنگ ۶ روزه اورشلیم شرقی را به تصرف در آورد. اسرائیل به این ترتیب اداره بخش شرقی اورشلیم را هم بر عهده گرفت. اما جامعه جهانی اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت نشناخته است.

بعد از تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر شناسایی اورشلیم (بیت‌المقدس) به عنوان پایتخت اسرائیل فلسطینی‌ها هم درخواست کردند که قسمت شرقی اورشلیم به عنوان پایتخت آنها شناسایی شود. بسیاری از کشورهای اسلامی از این خواسته فلسطینی‌ها حمایت می‌کنند.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا