زنان

۳۰۰۰ تن از زنان یزیدی همچنان مفقود هستند

تحقیق و پژوهش ها نشان از آن دارد که هنوز ۳۰۰۰ تن از زنان و دختران متعلق به اقلیت کردهای یزیدی مفقود هستند. این زنان و دختران توسط گروه «دولت اسلامی» (داعش) ربوده شده و به بردگی کشیده شده‌اند، علیرغم همه آن مصاعب، وضعیت کردهای یزیدی در عراق همچنان دشوار است…

به گزارش رادیو زمانه، بسیاری از خانواده‌های این اقلیت قومی در اردوگاه‌های پناهندگی مناطق کردنشین به‌سر می‌برند.

آیا امکان بازگشت یزیدی‌ها به سرزمین‌شان وجود دارد؟ پاسخ به این پرسش را سازمان کمک‌رسانی «کلاه‌سبزها» که مقر آن در کلن آلمان است چنین بیان می کند: اما چند دهه طول خواهد کشید تا اعتماد دوباره شکل گیرد و آشتی و مصالحه برقرار شود.

به‌گفته این سازمان امدادگر در حال حاضر زیرساخت‌ها همچون مدارس و بیمارستان‌ها ویران شده‌اند و اگر دولت مرکزی عراق توجهی نکند و اجازه دهد که گروه‌های مختلف در این کشور دخالت کنند، بار دیگر بذر افراط‌گرایی در عراق کاشته خواهد شد.

سازمان ملل متحد در مردادماه گذشته در گزارشی اعلام کرده بود که ده‌ها هزار زن و دختر توسط نیروهای داعش مورد سوء‌استفاده جنسی قرار گرفته‌اند. در این گزارش آمده بود که نیروهای داعش دختران و زنان ربوده‌شده را مجبور به گرویدن به اسلام کرده، زندانی و تحقیر کرده و با آن‌ها همچون بردگان رفتار کرده‌اند.

به‌گفته سازمان ملل، این قربانیان نیاز به حمایت و امنیت دارند و مجرمان نباید بدون مجازات بمانند و دولت عراق موظف است تا در این زمینه به قربانیان توجه نشان دهد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا