گوناگون

آقای وزیر! بسیج را از دانشگاه بیرون کنید

جمعی از دانشجویان به بیانیه‌ی اخیر بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق درباره‌ی تهدید وزارت ارشاد نسبت به اکران فیلم «عصبانی نیستم»، واکنش نشان داده و در بیانیه‌ای خواستار اخراج بسیج دانشجویی از دانشگاه‌ها شدند…
بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق با انتشار بیانیه‌ای اظهار کرده بود که با وجود استقبال از بیان دیدگاه‌ها و سلایق مختلف در عرصه‌ی سینما، به هیچ وجه نسبت به یکی از خط قرمزهای انقلاب اسلامی، یعنی «فتنه‌ی ۸۸»، عقب نشینی نمی‌کند و تهدید کرد اگر وزارت ارشاد از اکران فیلم «عصبانی نیستم» جلوگیری نکند، از جنبش دانشجویی و سایر اقشار ملت سیلی خواهد خورد.

فیلم عصبانی نیستم که با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ساخته شده و نیز با مجوز رسمی وزارت ارشاد در جشنواره‌ی فیلم فجر به نمایش درآمد اما پس از مدتی توقیف شد و سپس پس از اعمال تغییراتی در فیلم، در آبان‌ماه سال ۹۳ دوباره اجازه‌ی اکران گرفت و در روز ۲۹ آذرماه سال ۹۶ قرار بود که در سینماها اکران شود اما پس از بیانیه‌ی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق لغو شد.

به گزارش انصاف نیوز، متن بیانیه‌ی جمعی از دانشجویان در حمایت از فیلم عصبانی نیستم و انتقاد از بسیج دانشجویی در پی می‌آید:
«آقای منصور غلامی! وزیر علوم محترم! بسیج را از دانشگاه بیرون کنید تا بیش از این تک‌صدایی در دانشگاه رواج پیدا نکرده است، تا بیش از این هنر و هنرمند به سخره گرفته نشده است و یک تشکل غیر دموکراتیک عملکرد باقی تشکل‌ها را زیر سؤال نبرده است.

آقای غلامی! در دانشگاهی که قرار بوده محل تضارب نظرات و دیدگاه‌های متفاوت و تمرین تحمل صدای مخالف باشد، حضور نهادی کم تحمل و چه‌بسا بی‌تحمل و غیر دموکراتیک که تنها باعث ایجاد فضایی ناامن و تک‌صدایی در دانشگاه می‌شود، چه مفهومی دارد؟ تا امروز و اکنون با اقتدا به اصل تحمل و مدارا تمامی خودسری‌ها و سوگیری‌های این جماعت را به عنوان تشکلی دانشجویی تحمل کرده‌ایم، اما عبارت «سیلی زدن» کجا و ادبیات دانشجو کجا! دانشگاه دیگر از وجود این در ظاهر تشکل‌های وابسته به تنگ آمده است؛ تشکل‌هایی که اساس کار و گفتمان سیاسی را با ادبیاتی جنگ طلبانه و خشونت آمیز مسموم می‌کنند.
بیانیه‌ی اخیر بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق و تهدید به سیلی زدن به وزارت ارشاد منتخب مردم، تنها گوشه‌ای از اقدامات ضد دانشجویی این جماعت است. جلوگیری از حضور سیاسیون و اندیشمندان برجسته‌ در دانشگاه، که دیگر تشکل‌ها خواهان مراوده و ایجاد دیالوگ با آنها هستند از یک‌سو و تحمیل سلایق شخصی و منافع گروهی‌شان بر دیگر تشکل‌های مستقل دانشگاهی از سوی دیگر، قطعاً گلوگاه تنفسی دانشگاه و دانشجو را نشانه گرفته است.

آقای غلامی! وزیر علوم محترم! این را بدانید که در واقع سیلی که بسیج از آن صحبت کرد تنها به وزارت ارشاد نبود، بلکه وزارت علوم را هم نشانه گرفته بود. آقای غلامی! بسیج را از دانشگاه اخراج کنید. بسیج را به‌خاطر کند کردن نبض آزادی در مکانی که باید بستری برای رشد آزادمردان و آزادزنان باشد اخراج کنید. یک‌بار برای آنها تعیین تکلیف کنید تا طعم سالیان سال مداخله در هرآنچه که نامربوط به آنها بوده است را بچشند، شاید که کارگر افتد. آن‌ها را اخراج کنید تا دانشگاه و دانشگاهیان فضایی برای تنفس پیدا کنند، تا دانشگاه دوباره دانشگاه شود. تا برای این جماعت یادآور شویم که قرار این نبود. قرار بود بسیج تشکلی فرا جناحی باشد. قرار بود بسیج حافظ استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی باشد. اما حالا بیانیه صادر می‌کند و آشکارانه ابراز قدرت می‌نماید و صدای سایر دیدگاه‌های مختلف را خفه می‌کند و مسوولین امر نیز بلافاصله با آن همراه می‌شوند و از لغو اکران مجدد این فیلم خبر می‌دهند، خبری که باعث «فریاد بی صدای این بار عصبانی هستم» جامعه‌ی دانشجویی شد.

آقای غلامی! دانشگاه مرکز علم و عقلانیت است و محلی برای تعامل است اما اکنون به مکانی برای تهدید تبدیل شده است که عده‌ای که هیچ تخصص و علمی ندارند از لغو اکران فیلمی سخن می‌گشایند که مسوولین ذی‌ربط و متخصص بارها آن‌را تأیید کرده‌اند، این را بدانید اگر خودمختاری بسیج اینگونه ادامه پیدا کند دیگر سنگ بر روی سنگ بنا نمی‌شود و دانشگاه بیش از این به سمت ابتذال حرکت می‌کند.

وجود تشکل‌های غیر دموکراتیک وابسته به بیرون دانشگاه، معنی حقیقی دانشگاه را از بین برده است؛ چه اهمیتی دارد دانشجوی دانشگاهی باشید که از آن تنها یک صدا بیرون می‌آید و باید بر اندیشه‌هایی که خلاف جریان یک گروه است سرپوش بگذارید و شاهد این باشید که اندیشه‌های متفاوت مانند فیلم عصبانی نیستم لغو اکران می‌شوند.
وزیر محترم علوم! دانشگاه تب دار و مریض است، باید به فکر مداوای آن باشید؛ اگر دست بسیج دانشجویی و امثالهم را کوتاه نکنید امید چندانی به جنبش دانشجویی در راه حرکت به‎سوی پیشرفت با تکیه بر علم و اندیشه نیست. بسیج را اخراج کنید و جان تازه‌ای به دانشگاه و دانشجویان ببخشید.
باید خاطر نشان کنیم ما دانشجویان اکنون عصبانی هستیم از لغو اکران «عصبانی نیستم»

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا