فرهنگی

فصل جوایز ادبی

این روزها ادبیات داستانی به موضوعی برای جوایز ادبی تبدیل شده است و دی‌ماه مصادف است با مراسم نهایی جایزه احمد محمود و همچنین دو جایزه ادبی فرشته و ارغوان که از همین ماه کار خود را آغاز کرده و آثار داستان‌نویسان جوان را گردآوری می‌کنند که به آنها جوایزی تعلق خواهد گرفت.

احمد محمود
مراسم نهایی جایزه‌ «احمد محمود»، دوشنبه، چهارم دی، هم‌زمان با سالروز تولد این نویسنده فقید در خانه‌ هنرمندان ایران برگزار می‌شود. کامران محمدی، دبیر جایزه‌ احمد محمود، دراین‌باره به ایسنا گفت: در مراسم اختتامیه، طبق روال معمول جایزه‌ها، برگزیدگان دو بخش مجموعه‌داستان و رمان معرفی می‌شوند و جایزه‌ خود را از دست بزرگان ادبیات و هنر دریافت می‌کنند. «جایزه شامل جایزه‌ نقدی، لوح و تندیس ویژه‌ای خواهد بود که برای همین منظور طراحی کرده و ساخته‌ایم و قرار است برای نخستین‌بار در مراسم نهایی رونمایی شود». به گفته‌ محمدی، این برنامه با اجرای موسیقی و سخنرانی لیلی گلستان و با حضور محمود دولت‌آبادی و خانواده‌ احمد محمود از ساعت ۱۷ روز دوشنبه، چهارم دی، در سالن شهناز خانه‌ هنرمندان ایران برگزار می‌شود.
جایزه فرشته
چهارمین دوره «جایزه فرشته» با موضوع «آژیر قرمز» برگزار می‌شود. شهرکتاب فرشته اعلام کرد با هدف ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی و عکاسی و حمایت از نویسندگان و هنرمندان مستعد و کشف و معرفی استعدادهای درخشان، چهارمین دوره از جایزه «فرشته» را در دو حوزه داستان کوتاه و عکس و با موضوع «آژیر قرمز» برگزار می‌کند. شرایط شرکت در این مسابقه برای علاقه‌مندان به شرح ذیل اعلام شده است: در بخش داستان کوتاه آثار ارسالی باید در فرمت doc یا docx بوده و حداکثر تعداد کلمات سه هزارو ۵۰۰ کلمه باشد، همچنین شرکت‌کنندگان در این رقابت نباید اثر چاپ‌شده‌ای در قالب کتاب داشته باشند و آثار ارسالی نیز نباید پیش‌تر در هیچ مسابقه‌ای شرکت کرده باشد، مضاف بر اینکه هر نویسنده امکان ارسال تنها یک اثر را به دبیرخانه جایزه «فرشته» خواهد داشت. در بخش عکس نیز عکس‌ها باید با ابعاد ۱۵۰ DPI و طول عکس ۴۰ سانتی‌متر و فرمت آن jpg  باشد. هر شرکت‌کننده می‌تواند حداکثر سه عکس به دبیرخانه ارسال کند و عکس‌ها نیز باید بعد از سال ۱۳۹۳ گرفته شده باشند. در این بخش نیز عکس‌های ارسالی نباید در مسابقه یا جایزه دیگری حائز رتبه یا مقام شده باشند. علاقه‌مندان برای تکمیل فرم ثبت‌نام آنلاین و ارسال آثار خود می‌توانند به وب‌سایت شهر کتاب فرشته به نشانی: fereshtehbookcity.com مراجعه کنند.  مهلت ارسال آثار از یکم دی‌ماه ۱۳۹۶ تا سی‌ویکم فروردین‌ماه ۱۳۹۷ خواهد بود. جوایز این دوره به شرح ذیل است: جایزه منتخب هیئت داوران برای نفر اول در بخش عکس و داستان: تندیس «جایزه فرشته»، لوح تقدیر، بن خرید شهرکتاب و مبلغ ۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال جایزه نقدی. مراسم اختتامیه این مسابقه خردادماه ۱۳۹۷ در شهرکتاب فرشته برگزار خواهد شد.
جایزه ارغوان
اولین دوره جایزه ادبی «ارغوان» در حوزه داستان کوتاه با موضوع «آخرین روزهای سال» برگزار می‌شود.
اوژن حقیقی، دبیر اولین دوره جایزه «ارغوان» که از سوی انتشارات هفت‌رنگ برگزار می‌شود، گفت: اولین دوره جایزه «ارغوان» با پذیرش داستان کوتاه با هدف کشف و معرفی استعدادهای جوان و ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی، از اول دی‌ماه آغاز ‌شده است. در دوره اول این جایزه، فرهاد توحیدی، محمد چرمشیر، سپیده شاملو، سیامک گلشیری و مهسا محبعلی اعضای هیئت انتخاب و احمد پوری، حسین سناپور و لیلی گلستان اعضای هیئت داوران خواهند بود.
او درباره قوانین اولین دوره جایزه «ارغوان» نیز گفت: داستان‌های کوتاه باید به صورت تایپ‌شده در فرمت‌های doc، docx و rtf در سامانه وب‌سایت جایزه ارغوان به نشانی www.jayezeharghavan.ir ثبت شوند و تکمیل فرم ثبت‌نام آنلاین هم برای حضور در جایزه، الزامی است. تعداد کلمات هر داستان کوتاه حداکثر سه ‌هزار کلمه است و هر نویسنده تنها اجازه دارد یک اثر را به دبیرخانه جایزه ارسال کند. شرایط سنی شرکت در مسابقه حداکثر ۳۰ سال است و در صورت کپی‌برداری یا استفاده از آثار دیگران، داستان موردنظر حذف خواهد شد. داستان‌هایی در این جایزه بررسی می‌شوند که در جوایز ادبی دیگر حائز رتبه نشده یا پیش‌تر به چاپ نرسیده باشند.
دبیر برگزاری جایزه «ارغوان» افزود: «همچنین قوانین، مناسبات و هنجارهای جامعه در انتخاب داستان‌های کوتاه برای شرکت در مسابقه در نظر گرفته خواهد شد و مسئولیت رعایت‌نکردن هر یک از موارد ذکرشده برعهده شرکت‌کننده است».
مهلت ارسال آثار از یکم دی ۱۳۹۶ تا ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ خواهد بود.
اختتامیه این جایزه با معرفی برندگان، خردادماه ۱۳۹۷ برگزار خواهد شد.

 شرق

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا