حقوق بشر

افزایش آمار به ۱۵ تن؛ تداوم بازداشت فعالان اهوازی

در ادامه بازداشت دامنه دار شهروندان عرب اهل اهواز ۵ تن دیگر از آنان توسط نهاد های امنیتی بازداشت شدند. این افراد که تعداد محرز شده آنان به بیش از ۱۳ نفر رسیده است همگی متهم هستند در روزهای اخیر در مجموع اعتراضاتی در خصوص مسایل مختلف از جمله تبعیض در استخدام، درگیری های روستای جلیزی، انتقال آب کارون و خشک شدن تالاب ها و رودخانه ها شرکت داشتند…

به گزارش خبرگزاری هرانا، در پی بالا گرفتن اعتراضات نسبت به مشکلات منطقه از جمله تبعیض در استخدام، خشک شدن تالاب ها و درگیری های روستای جلیزی، بازداشت و احضار معترضان از ۱۷ آذرماه سال جاری تاکنون سیری روزافزون یافته است.

در حالی که هرانا در روزهای گذشته طی ۲ گزارش تکمیلی از بازداشت ۱۰ تن به نامهای “عبدالله کریم چلداوی، جعفر کریم چلداوی، صالح تامولی، علی زرگانی، علی (عدنان) سواری، حسن بترانی، یونس صرخی، ولید سواری، محمد زهراو عبیداوی و عیسی زایری” در این منطقه خبر داده بود، هویت ۵ تن دیگر از شهروندان عرب اهل اهواز که بازداشت شده اند به قرار ذیل احراز شده است:

۱- هادی (جعفر) چلداوی ساکن اهواز در در روز جمعه ۱ دیماه سال جاری بازداشت شد.

۲- محمد حیدری ساکن اهواز در بامداد مورخ پنجشنبه ۳۰ آذرماه بازداشت شد.

۳- کاظم سواری فرزند حسون، ساکن اهواز در تاریخ ۲۸ آذرماه بازداشت شد.

۴- شاکر سیلاوی ساکن اهواز در تاریخ ۲۸ آذرماه بازداشت شد.

۵- عبدالرزاق عبیداوی، ۲۵ ساله از شهر حمیدیه در تاریخ ۲۹ آذرماه بازداشت شد.
منابع آگاه در خصوص این تجمعات به گزارشگر هرانا گفتند: “در روزهای اخیر به‌دلیل اعتراضات مردمی و شعارنویسی در اهواز و شهرهای دیگر و انعکاس وسیع اخبار در رسانه های خارج از کشور قرارگاه امنیتی سپاه ابوالفضل العباس ده ها تن از فعالان عرب را بازداشت کرده است”.

به گفته این فعالان: “از تظاهرات متوالی شهروندان اهوازی که مورخ جمعه ۱۷ آذر ماه و جمعه ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۶ انجام شده بود، کلیپ های متعددی در رسانه های عربی و در فضای مجازی منتشر شد که هویت شرکت کنندگان در این اعتراضات را بطور وضوح نشان می داد. احتمالا این موضوع در شناسایی و بازداشت آنان بی تاثیر نبوده است.”
لازم به یادآوری است علاوه بر افراد نامبرده شده در این گزارش، در هفته های اخیر تعداد دیگری از شهروندان عرب اهل مناطق جنوبی خوزستان از جمله خدیجه نیسی، نادر ریحانی و احمد ثعلبی حسانی در پرونده هایی غیرمرتبط بازداشت شدند که از این میان خدیجه نیسی و احمد ثعلبی حسانی تاکنون با قید وثیقه آزاد شده اند.

از سوی دیگر، در روزهای اخیر ۶۲ فعال سیاسی و مدنی با انتشار بیانیه ای نسبت به بازداشت های مورد اشاره اعتراض کردند و خواستار توقف آن شدند.
این فعالان در انتهای بیانیه خود آوردند “فعالان فرهنگی و سیاسی و اجتماعی را فرا می‌خوانیم که همچون اقدام شجاعانه‌ی سندیکای کارگران هفت‌تپه، با قاطعیت به تبعیض ملی و قومی و نژادی اعتراض کنند و علیه فشار به فعالان فرهنگی و مدنی عرب و دستگیری گسترده‌ی آنان اعتراض کنند و با ترفندهای حاکمیت برای تفرقه‌افکنی و توجیه سرکوب مردم مناطق مختلف و از جمله مردم عرب اهواز مقابله کنند.”

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا