اخبار

بازی خامنه ای در زمین لاریجانی

بازی امروز خامنه ای در زمین لاریجانی ها را الزاما قوی تر شدن پیوندهای او با این خانواده توصیف کرد ولی تا اطلاع ثانوی اعتبار این سخنرانی به جیب آنها به ویژه صادق لاریجانی ریخته می شود؛ پاداش علی الحساب…
آن داستان، امروز هم تکرار شد. رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، تلویحا احمدی نژاد را به بچه ای تشبیه کرد که سنگ به شیشه نظام می زند و گفت: «نمی شود که انسان یک دهه همه کاره کشور باشد و در دهه بعد، تبدیل به مخالف خوان کشور شود»، به او هشدار داد که حق ندارد «نقش اپوزیسیون و مدعی» بازی کند و علیه کشور حرف بزند.

۲۸بهمن۹۱، وقتی آیت الله علی خامنه ای در سخنرانی اش در جمع مردم تبریز، گفت پخش یک فیلم رشوه خواهی برادر رئیس قوه قضاییه در مجلس توسط محمود احمدی نژاد، «خلاف شرع، قانون و اخلاق و تضعییع حقوق اساسی مردم است»، خشم در چهره احمدی نژادی ها دوید، سکوت پیشه کردند و متوجه شدند بیشتر از آنچه فکر می کردند، از درگاه بیت دور شده اند.

آن داستان، امروز هم تکرار شد. رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، تلویحا احمدی نژاد را به بچه ای تشبیه کرد که سنگ به شیشه نظام می زند و گفت: «نمی شود که انسان یک دهه همه کاره کشور باشد و در دهه بعد، تبدیل به مخالف خوان کشور شود»، به او هشدار داد که حق ندارد «نقش اپوزیسیون و مدعی» بازی کند و علیه کشور حرف بزند.

برخی عبارات او به ویژه جایی که گفت «کسانی که دیروز و امروز همه امکانات مدیریتی کشور در اختیار آنان بوده و است … باید پاسخگو باشند»، می تواند متوجه حسن روحانی، رئیس جمهور فعلی و به ویژه خودش که سه دهه رهبر نظام است باشد ولی وقتی او عبارت «دستگاه قضایی مومن» را به کار برد و گفت برخی افراد بی تقوا می خواهند «دروغ های شاخدار دشمن ساز» را راست جلوه دهند و دانسته یا نادانسته و با سیاسی کاری، کار دشمن را در داخل تکمیل کنند، مشخص بود که از این مقدمه چینی ها دارد هدف خاصی را دنبال می کند و خشمش بیشتر متوجه جنگ میان دستگاه قضایی و احمدی نژادی هاست، جنگی که او ترجیح داد با ایما و اشاره مکرر مانند سال ۹۱ علیه محمود احمدی نژاد موضع بگیرد و به او کنایه زد که: «میزان حال فعلی افراد است»، جمله ای شاخص در ادبیات سیاسی جمهوری اسلامی که یادگار آیت الله خمینی است و نمایانگر میل یا اراده حذف افراد از متن و حاشیه قدرت.

نکته دیگر اینکه، سال ۹۱، خامنه ای وقتی احمدی نژاد را محکوم کرد، گفت علی لاریجانی هم زیاده روی کرد ولی این بار خبری از کنایه زدن خاص به دستگاه قضایی نبود. کما اینکه سال ۹۱ صادق لاریجانی بعد از ماجرای پخش نوار، گفت به تبعیت از «اوامر» رهبر سکوت می کند و بعد که خامنه ای احمدی نژاد را محکوم کرد، لبخند بر لبش نشست، اما این بار او قبلا از سخنرانی خامنه ای، به احمدی نژاد تاخته بود و او را فتنه گر و بی تقوا و بی انصاف خوانده بود و امروز هم رهبر با ایما و اشاره حرف هایش را تکرار و تایید کرد. این نشانه ها می توانند نشان دهند جدال طولانی یکسال اخیر که با طرح ماجراهای پر حاشیه ای چون ۶۳حساب شخصی رئیس قوه قضاییه، جاسوسی دختر صادق لاریجانی، دیدار محرمانه علی لاریجانی با یک افسر انگلیسی، پرونده حمید بقایی و علی اکبر جوانفکر، واردات دارو توسط باقر لاریجانی و ….، به شدت پیچیده و هیجان برانگیز شده بود، نتوانسته تاثیر مهم منفی بر موقعیت خانواده لاریجاین به ویژه صادق لاریجانی بگذارد.

این طرفداری از یک منظر قابل پیش بینی بود. رهبر جمهوری اسلامی معمولا کوشیده که در جنگ بین افراد و یا جناح های سیاسی با دستگاه های حکومتی به ویژه دستگاه های تحت نظر خودش، سمت نهادها بایستد. علاوه بر این، جنگ احمدی نژاد با قوه قضاییه، صرفا جنگ با صادق لاریجانی و یا حتی خانواده لاریجانی نبود، در قوه قضاییه مجموعه ای از یاران نزدیک و مورد اعتماد خامنه ای فعال هستند که زمین سفت تری برای بازی های او محسوب می شوند. احمدی نژاد همواره نشان داده که نمی شود به او تکیه کرد، چه در نقش بازیگر اصلی و چه یار کمکی. در واقع رهبر جمهوری اسلامی امروز به دو نکته مشخص اشاره کرد. نخست اینکه بر خلاف تبلیغات معمول احمدی نژاد که در سخنرانی ها و نامه آبان به رهبر جمهوری اسلامی مشهود بود، به او گفت دیگر به این طیف اعتمادی و علاقه ای ندارد که بخواهند به عنوان بازوی تبلیغاتی یا سیاسی و یا دلسوز رهبر نقش بازی کنند و دوم اینکه به شبکه قدرتمند امنیتی و قضایی خودش پیام دلگرم کننده داد که پشت شان ایستاده است.

سویه دیگر جنگ پنهان بین احمدی نژادی ها و لاریجانی، به دخالت های سازمان اطلاعات سپاه باز می گردد که از سال ۹۰ ضابط قضایی است در برخورد با طیف احمدی نژاد. فروردین ۹۰، محمود احمدی نژاد با این ایده که حیدر مصلحی، وزیر وقت اطلاعات به عامل و همراه سازمان اطلاعات سپاه تبدیل شده و فهرست مدنظر این سازمان برای برخورد با مدیران احمدی نژادی را تهیه و پیگیری کرده، اقدام به برکناری او از وزارت اطلاعات کرد. خامنه ای اما سریعا دخالت کرد، مانع برکناری مصلحی شد، نامه علنی زد و گفت به کارتان ادامه دهید. آن دخالت نامه علنی باعث اعتراض و خانه نشینی ۱۱روزه احمدی نژاد و شروع بی اعتمادی و کینه خامنه ای از او شد و یک معنای مهمش هم این بود که رهبر در کنار سپاه ایستاد و راهی که سازمان اطلاعات سپاه می رفت را تلویحا تقویت و تایید کرد. حمایت امروز از قوه قضاییه و کنایه های تندوتیز به احمدی نژاد از پشت بلندگو به نوعی ادامه همان مسیر است. در طول شش سال گذشته احمدی نژاد چیزی از خود نشان نداده که نظرش به نظر رهبر نزدیک شود، «آن سبو بشکست و آن پیمانه ریخت.»

بازی امروز رهبر در زمین لاریجانی ها را الزاما قوی تر شدن پیوندهای او با این خانواده توصیف کرد ولی تا اطلاع ثانوی اعتبار این سخنرانی به جیب آنها به ویژه صادق لاریجانی ریخته می شود؛ پاداش علی الحساب.
ایران‌وایر

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا