اخبار

چراغ سبز اصول‌گرایان به «اصلاح‌طلبان»

باهنر برای آنکه موضع هم‌طیفی‌هایش را بیشتر عیان کند، از چهره‌هایی مثل دکتر محمدرضا عارف یا مجید انصاری و حتی موسوی خوئینی‌ها نام می‌برد که به قول ایشان می‌توان با آنها مذاکره کرد و حتی تاکید می‌کند که «موسوی خوئینی‌ها، شخصیتی است که کاملا می‌شود مورد مذاکره قرار بگیرد.»

عضو جامعه روحانیت مبارز: اکنون وضع معیشت و گرانی‌هایی که وجود دارد، برای هیچ کسی قابل تحمل نیست باید در این موارد جریان‌ها بنشینند و بحث کنند و خیلی علاقه‌مندیم که این بحث‌ها ادامه پیدا کند و مشکلات کشور حل شود .

محمدرضا باهنر یکی از چهره‌های معروف جناح راست یا اصول‌گرا در برخی از نشست‌هایش از گفت‌وگوی اصلاح‌طلبان با اصول‌گراها صحه گذاشت و در عین حال تعریف تلویحی او از برخی چهره‌های اصلاح‌طلب از جمله سیدمحمد خاتمی، از یک اتفاق سیاسی در سپهر سیاسی ایران خبر می‌دهد و آن این است که اصول‌گراها می‌خواهند بعد از سال‌ها اگرچه با اصلاح‌طلبان وحدت نمی‌کنند، ولی حداقل شام‌های آشتی را در سر یک سفره بخورند. باهنر روز گذشته در گفت‌وگو با خراسان، حرف‌هایی زد که کاملا بوی آشتی می‌دهد.
این نماینده ۷دوره مجلس تاکید می کند که بحث این نیست که اختلافات سیاسی را کنار بگذاریم اما موقعی که نگاه می کنیم می بینیم خیلی از مسائل هست که ما می توانیم با یکدیگر هم موضع باشیم و چون این گفت‌وگو ها اتفاق نمی‌افتد در جاهایی که باید هم موضع باشیم هر کسی یک چیزی می‌گوید و بازار سیاست و اقتصاد و فرهنگ و … را آشفته‌تر می‌کند.»
او اگرچه یکی از دلایل گفت‌وگو برای حل مشکلات را نبود احزاب می‌داند، اما از خط قرمزی به زعم خود به نام فتنه نیز صحبت می‌کند و می‌گوید که «ما اصلاح‌طلبان را به طور عام فتنه‌گر نمی‌دانیم. این گفت و گوها که شروع می شود از درون آن برای برخی مسائل که خطیر هستند و نیاز به وحدت جدی گفتمانی بین جریانات سیاسی دارد، راه حل ایجاد می‌شود. اینها استدلال‌هایی برای شروع گفت و گو هستند.»
این چهره اصول‌گرا گرچه از گفت‌وگو سخن می‌گوید، ولی به نوعی خود یا حتی طیفش را در مقام برتر قرار می‌دهد و به نوعی می‌خواهد، خود را طرفدار حق و نظام و برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب را در زمره دشمنان قرار دهد که به هیچ وجه قابل مذاکره نیستند، اما او برای آنکه موضع هم‌طیفی‌هایش را بیشتر عیان کند، از چهره‌هایی مثل دکتر محمدرضا عارف یا مجید انصاری و حتی موسوی خوئینی‌ها نام می‌برد که به قول ایشان می‌توان با آنها مذاکره کرد و حتی تاکید می‌کند که «موسوی خوئینی‌ها، شخصیتی است که کاملا می‌شود مورد مذاکره قرار بگیرد.»
باهنر نام افراد طیف خود را هم اعلام می‌کند، کسانی مثل حدادعادل، احمد توکلی، نادران و حتی ذوالقدر.
اما وقتی که به «سیدمحمد خاتمی» می‌رسد می‌گوید:«آقای خاتمی را برخی جزو سران فتنه می‌دانند البته من ایشان را جزو سران فتنه نمی‌دانم، ولی فکر می‌کنم آقای خاتمی در ۸۸ کوتاهی‌هایی داشته که باید جبران کند و اگر طرحی داشته باشد که بخواهد بنشیند و جبران کند و اشکالاتی را که به وجود آوردند حل کنند حتما باید اشتباهاتش را جبران کند و اگر جبران کند می توان نشست و گفت‌وگو کرد.»
به گزارش همدلی، با این حال باهنر، گرچه هر لحظه برای آنکه بخشی از چهره‌های مطرح اصول‌گرا را از خود نراند، با فلاش‌بک‌های اردوگاه اصلاح‌طلبان را مثل دیگر دوستان خود با چماق ماجرای ۸۸ نوازش می‌دهد، ا ما می‌خواهد این پیام را به طیف اصلاح‌طلبان بدهد که گروه آنها آماده گفت‌وگو است. شکی نیست که در اگر این گفت‌وگو اتفاق بیفتد، برنده اصلی اصول‌گراها هستند، زیرا آنها در دو انتخابات اخیر محبوبیت نیم‌بند خود را از دست داده‌اند و حال می‌خواهند که با لطایف‌االحیلی راه بازگشت خود را پیدا کنند. راهی که برخی از اصول‌گراها در مجلس دهم، با نردبان اصلاح‌طلبان به صندلی سبز بهارستان رسیدند.

 

حجت‌الاسلام ابراهیمی:

هر دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا دلسوز اصل نظام هستند

به گزارش آرمان به نقل از ایلنا، حجت ‌الاسلام حسین ابراهیمی  درباه اینکه گفت‌وگوی بین جریان‌های سیاسی را تا چه حد ضروری می‌دانید و چه تاثیری در جامعه خواهد داشت، گفت: به هر حال گفت‌وگو در هر شرایطی مطلوب است و با جریان‌هایی که اصول انقلاب را قبول دارند. طبیعی است که مذاکرات نافع است اما از آن طرف هم نباید نکات حساس را نادیده گرفت.

وی با بیان اینکه بعضی از جریانات باید گذشته خود را جبران کنند،‌ افزود: یعنی اگر جریانی در فتنه ۸۸ که خط قرمز نظام و انقلاب است حضور داشت، باید آن لکه ننگ را به نحوی جبران کند و کارهای خوب کارهای بد  گذشته را جبران می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه در سیاست جامعه اختلاف‌نظر داریم، بیان کرد: جریانی نظرش این است که با عدالت‌گستری جامعه را اداره کنیم و جریان مقابل نظر دیگری ارائه می‌دهد، هر دو دلسوز هستند و اعتقاد نداریم که کسی مخالف نظام است. ما معتقدیم که هر دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا دلسوز اصل نظام هستند اما برای رسیدن به مقصد هر کدام یک روشی دارند که باید روی این بحث کنند که چگونه می‌توانیم مشکل کشور را حل کنیم.

عضو جامعه روحانیت مبارز، افزود: اکنون وضع معیشت و گرانی‌هایی که وجود دارد، برای هیچ کسی قابل تحمل نیست باید در این موارد جریان‌ها بنشینند و بحث کنند و خیلی علاقه‌مندیم که این بحث‌ها ادامه پیدا کند و مشکلات کشور حل شود .

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا