اجتماعی

روایت شاهدان عینی از تجمع اعتراضی مردم مشهد

هنوز چند قدمی جلو نرفته که یک نفر از پشت صدایش می زند:« آقای هاشم خواستار اینجا چه کار می‌کنی؟» رویش را که بر می‌گرداند یک نفر از او عکس می‌گیرد و نفر کناری می‌گوید: «آقای خواستار برای خودت دردسر درست نکن.»

هاشم خواستار؛ معلم بازنشسته و رئیس کانون صنفی معلمان مشهد، است. او صبح امروز به میدان شهدای مشهد رفته. تجمع روز گذشته مردم مشهد در اعتراض به گرانی توسط نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد و مردم برای حمایت از بازداشتی‌ها و اعتراض دوباره به گرانی و برخوردهای روز گذشته فراخوان برگزاری تجمع در صبح روز جمعه را داده بودند.

هاشم خواستار طبق فراخوان ساعت یازده صبح امروز جمعه راهی میدان شهدای مشهد شده است. او به ایران وایر می‌گوید: «حجم نیروهای امنیتی حاضر در میدان شهدا واقعا زیاد بود و من با این که برای شناسایی نشدن تلفن همراه را با خودم نبرده بودم توسط نیروهای لباس شخصی شناسایی شدم. حجم نیروهای امنیتی آنقدر بالا بود که فکر کنم احتمال شکل‌گیری تظاهرات وجود نداشت. یکسری نیروهای اصلی در میدان مستقر بودند و جلوی تمامی کوچه‌ها برای بستن راه فرار دو سرباز قرار داده بودند.» خواستار به خانه بازگشته اما امیدوار است تجمع اعتراضی در جای دیگری شکل بگیرد و مردم بتوانند خواسته‌هایشان را مطرح کنند.

دیروز تجمع مردم مشهد در اعتراض به «گرانی» در صدر اخبار مهم ایران ایستاد. علی یکی از حاضران در تجمع دیروز بوده. دانشجوی دانشگاه فردوسی مشهد است و پیام تجمع «نه به گرانی» را در کانال تلگرامی دوستان دانشگاه دیده‌ است، اصالتا مشهدی نیست اما وقتی خبر تجمع را شنیده‌، از روی کنجکاوی همراه یکی از دوستانش راهی میدان شهدای مشهد می‌شود تا ببیند واقعا تجمعی شکل می‌گیرد یا نه؟

علی می‌گوید: «حدود ساعت ده و نیم صبح رسیدیم. خیلی شلوغ‌تر از حد تصورمان بود، جمعیت به چهارراه شهدا و رو به روبه روی آستان قدس رسیده بود. همه شعار مرگ بر گرانی و مرگ بر روحانی می‌دادند و حرکت می‌کردند.»

یک دسته سرباز هم جمعیت را همراهی می‌کرده اما پنج دقیقه از حضورشان در تجمع می‌گذرد که شعارها تندتر می‌شود: « جمعیت شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «دین رو پله کردید مردم رو ذله کردید،» می دادند. سربازها که به راحتی کنار مردم می‌آمدند یکدفعه باتوم‌هایشان را در آوردند که مردم را متفرق کنند و بعد نیروهای ضد شورش به آن‌ها اضافه شدند.» علی تا قبل از آن نیروهای ضد شورش را در تجمع ندیده بوده: «فکر کنم در حاشیه آرام ایستاده بودند و ما که داخل بودیم آن‌ها را نمی‌دیدیم.»

باتوم یکی از آن‌ها به دست دوست علی خورده ولی علی از معرکه فرار کرده است: «دوستم یک نفر را دیده بود که سرش بر اثر ضربه باتوم شکسته بود.» او توضیح می‌دهد که نیروهای ضدشورش علاوه بر ضرب و شتم مردم در تجمع فحش‌های زشت می‌دادند تا مردم را متفرق کنند.

خبر تجمع اعتراضی مردم مشهد و تصاویر و ویدئوهایی که از روز گذشته، از این تجمع منتشر شد، نشان می‌دهد که این تجمع اعتراضی از سوی ماموران پلیس و نیرو‌های ضد شورش به خشونت کشیده شده است.

به گفته علی تعدادی از معترضان هم بازداشت شده‌اند: «ماشین‌های ون بزرگ ضد شورش که پشتش حالت قفس دارد آورده بودند و من در حال فرار دیدم که چند نفر را سوار این ماشین‌ها کردند. حسن حیدری، سرپرست دادسرای انقلاب مشهد در گفت و گو با ایسنا از بازداشت ۵۲ نفر از معترضان خبر داده است. علی می‌گوید: «شنیده‌ام بازداشتی‌ها را به بازداشت‌گاه وزارت اطلاعات برده‌اند. به خانواده‌هایی که سراغ گرفته‌اند گفته‌اند شنبه دادسرای انقلاب باشند.»

ناصر یکی دیگر از شرکت‌کنندگان در تجمع به «ایران وایر» می‌گوید: «ساعت حدود یازده و ربع گارد ویژه برای متفرق کردن مردم ماشین آبپاش آورد و از گاز اشک آور استفاده کردند. این‌ کارها فقط خاطرات اعتراضات سال ۸۸ را زنده کرد.»

او هم خبر تجمع را در کانال تلگرامی خانواده‌اش خوانده: «از اول هفته این خبر را در چند گروه تلگرامی دیده بودم. گرانی مردم را به ستوه آورده نه توان خرید نان دارند نه توان خرید تخم مرغ…خود من کارمند هستم ماهی ۲ میلیون حقوق می‌گیرم، یک میلیون اجاره آپارتمان ۶۰ متری را می‌دهم یک میلیون دیگر هم خرج خوراک است هم برج است هم قسط ماشین و… دلم می‌خواست بیایم اعتراض کنم بلکه صدایمان را بشنوند.»

از روز گذشته برخی مدعی شده‌اند که این تجمع از سوی مخالفان دولت روحانی و بسیج برای نشان دادن نارضایتی مردم از دولت همزمان با حضور اسحاق جهانگیری؛ معاون اول رئیس جمهور در مشهد سازماندهی شده است. ناصر می‌گوید: «اگر هم چنین باشد مردم وارد این بازی نشدند. مردم به خاطر اعتراض به گرانی آمده بودند. دوستم دو سال است عقد کرده نمی‌تواند یک خانه اجاره کند و برود سر زندگی‌اش. او کاری ندارد چه کسی با دولت مخالف است، می‌خواهد اعتراضش را به گوش بالادستی‌ها برساند. زندگی و معیشت واقعا سخت شده.»

علی هم با ناصر هم‌عقیده است. او می‌گوید: « من هم شنیدم که کانال‌های تلگرامی وابسته به آقای رئیسی و … فراخوان شرکت در تجمع را داده بودند اما این فراخوان آنقدر به شکل گسترده پخش شده بود که در هر گروه دوستی و خانوادگی در مشهد دیده می‌شد. مردم واقعا برای نه به گرانی آمده بودند و مهم برایشان حل شدن این مساله بود. شعارهایی هم که مطرح شد فقط مختص دولت نبود.»

اشاره علی به شعارهای «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران»، «مرگ بر دیکتاتور» و… است که مستقیما اقدامات حکومت را نشانه می‌گرفت نه شخص روحانی و دولت او را. با این حال مسئولان جمهوری اسلامی از نقش معاندان در شکل‌گیری این تجمع صحبت کرده‌اند.

محمدرحیم نوروزیان، فرماندار مشهد، اعلام کرده که معاندان نظام جمهوری اسلامی ایران و افراد ضدانقلاب تجمع روز گذشته را برنامه‌ریزی کرده بودند. او به ایسنا گفته بود: «این تجمع غیرقانونی بود با این وجود نیروی انتظامی با تجمع‌کنندگان بسیار با مدارا برخورد کرد.» فرماندار مشهد به تسنیم گفته: «نیروی انتظامی در جریان این تجمع با مدارا برخورد کرد و تعدادی که قصد تخریب داشتند دستگیر شدند.» اما ناصر می‌گوید: «وقتی ماشین آبپاش آمد تعدادی از شرکت‌کنندگان در تجمع به ماشین سنگ زدند اما کسی چیزی را تخریب نکرد. اما نیروهای ضد شورش هر کس را می‌توانست، می‌گرفت و می‌برد.»

همزمان با تجمع مشهد، تجمع «نه به گرانی» در شهرهای دیگری مثل نیشابور ، شاهرود و کاشمر هم برگزار شده است . ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که تجمع در شهر نیشابور نیز با شعارهای تند علیه اقدامات حکومت همراه بوده است. شعارهای «فکری به حال ما کن، سوریه را رها کن،»، «ای جوان ایرانی بلند شو بلند شو»،‌ «دزد غارت می کند، ‌دولت حمایت می کند» از شعارهای به کار رفته در این تجمع است. تجمعی که به گفته سعید شیبانی؛ فرماندار نیشابور، شرکت‌کنندگانش “برخی سپرده‌گذاران مؤسسات مالی که دچار مشکل شده اند” بودند.

حمید گرمابی؛ نماینده نیشابور در مجلس شورای اسلامی به «ایران وایر» می‌گوید: «ظاهرا مباحث مالی است اما در شهرهای مختلف هماهنگ شده و این یک مقدار نگران کننده است. چون در کنار خواسته‌های اقتصادی که خواسته‌های به حقی هم هست و دولت باید به آن پاسخ دهد، خواسته‌های دیگری هم پشت آن‌ها وجود دارد. به نظرم باید حساس بود و در عین حال که باید به کسانی که اموالشان در موسسات مالی از بین رفته، کمک کرد تا ضررشان جبران شود اما باید حواس‌مان جمع باشد که مباحث سیاسی با این بحث‌‌ها آلوده نشود و برای نظام مشکل پیش نیاید.»

به گفته این نماینده مجلس چند نفر از معترضان در نیشابور بازداشت شده‌اند: «تعداد محدودی بازداشتی داشته‌ایم البته چون من از دیروز در مناطق روستایی بودم اطلاع دقیقی از وضعیت آن‌ها ندارم.» از او می‌پرسم گفته می‌شود مخالفان دولت به خاطر حضور آقای جهانگیری این تجمع‌ها را سازماندهی کرده‌اند: «ممکن است مخالفان دولت از این تجمع استقبال کرده باشند اما نمی‌توانیم بگوییم که این تجمع را سازماندهی کرده‌اند اگر چه فکر نمی‌کنم استقبال از این تجمع‌ها هم کار درستی باشد. به هر حال وقتی تجمعی شروع می‌شود، ممکن است دامنه‌اش بدون کنترل افزایش پیدا کند و تشدید شود.»

از دیروز عصر فراخوان تجمع نه به گرانی و حمایت از تجمع مشهد در شهرهای مختلف در کانال‌های تلگرامی بارها به اشتراک گذاشته شده. حمید گرمابی می‌گوید: «تا الان که من خبر دارم هنوز تجمع دیگری در نیشابور برگزار نشده امیدوارم همه چیز ختم به خیر شود.»

شیما شهرابی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا