گوناگون

تکذیب خبر منع رفت‌وآمد شبانه در تهران

معاون امنیتی استاندار تهران می‌گوید ممنوعیت عبور و مرور در پایتخت از ساعت ۲۰ در شورای امنیت کشور تصویب نشده است. او از شلیک تیر در میدان امام حسین و تعداد بازداشت شدگان تظاهرات تهران نیز اظهار بی‌اطلاعی کرده است.

حسین همدانی، معاون امنیتی انتظامی استاندار تهران خبر منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر منع عبور و مرور شبانه در تهران را تکذیب کرد. خبرگزاری ایسنا به نقل از همدانی نوشتٰ: «شورای امنیت چنین تصمیمی نگرفته و این خبر را از شما می‌شنوم.»

نسج همدانی درخصوص خبر شنیده شدن صدای شلیک در میدان امام حسین تهران به خبرگزاری ایلنا گفته که از این مسئله بی‌اطلاع است و نمی‌تواند آن را تایید یا تکذیب کند. او در باره میزان بازداشت شدگان تجمع‌های روز شنبه در تهران نیز اظهار بی‌اطلاعی کرده است.

ایلنا شامگاه شنبه ۹ دی از قول نسج همدانی نوشت: «ماشین آب پاش که در ابتدای خیابان فخررازی بوده، محل را ترک کرده است.» معاون امنیتی استاندار تهران گفته که استفاده از گاز اشک آور در اختیار فرمانده میدان است و در صورت لزوم از آن استفاده خواهد شد.

معاون امنیتی استاندار تهران از تشکیل جلسه شورای تامین نیز خبر داد و گفت مصوبات این شورا محرمانه است و در باره آنها چیزی نمی‌تواند بگوید. نسج همدانی افزود: «با همکاری نیروی انتظامی، در حال بررسی تجمعات غیرقانونی برخی افراد هستیم که در حد فاصل میدان انقلاب و چهارراه ولیعصر برگزار شدند.»
بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی از جمله توئیتر، با تاکید بر ادامه تجمعات تا شب، فیلم و عکس پست کرده‌اند:

روز شنبه ۹ دی، دانشگاه تهران شاهد تجمع گروهی از دانشجویان بود که شعارهایی علیه مقامات سیاسی دادند. خبرگزاری ایسنا می‌نویسد نیروی انتظامی توانست در دانشگاه را به روی تجمع‌کنندگان ببندد: «این اقدام با درگیری‌هایی همراه شد.»

تجمع‌های پراکنده‌ای در حد فاصل میدان انقلاب تا چهار راه ولیعصر در تهران جریان داشتند:

یکی از از مسئولان وزارت علوم نیز به خبرگزاری ایسنا گفته که دو نفر از سه دانشجویی که در تجمعات شنبه بازداشت شده بودند، آزاد شده‌اند.

بازار گمانه‌زنی نیز داغ است. برخی می‌گویند شاید اینترنت در روزهای آینده مسدود شود:

پرسش یک کاربر در همین زمینه که منطقی نیز به نظر می‌رسد:

یکی دیگر و ظاهرا در واکنش به حرف‌های آیت‌الله اراکی، عضو خبرگان که نسبت به “فتنه اقتصادی” هشدار داده نوشته است:

خبرهایی نیز مبنی بر اختلال در رفت و آمد مترو منتشر شدند. محسن محمدیان، مدیرکل روابط عمومی متروی تهران عصر شنبه گفت ایستگاه‌های مترو انقلاب و ولیعصر تهران به دلیل تجمع‌های اعتراضی و مسائل امنیتی تعطیل شده‌اند.

ایسنا نوشت از ساعت ۱۸ شنبه ترافیک خیابان‌‌های مرکزی تهران که به شدت سنگین شده بود اندکی رو به کاستی گذاشت: «بسیاری از مردم به دلیل بسته شدن مترو و نبود تاکسی و بی‌آرتی با مشکل مواجه شده و مدام می‌پرسیدند چطور باید به مسیرشان ادامه دهند.»

بازار فراخوان به شرکت در تجمعات در حالی در شبکه‌های اجتماعی گرم است که عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور تاکید کرده که اجتماعات بدون مجوز “غیرقانونی” هستند و شرکت در آنها موجب “زحمت” شرکت کنندگان و دیگران می‌شود.‌

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا